Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Si gėnjeu zv/ministrja Voda pėr gjendjen e Konvaleshencės nė Durrės, ku humbi jetėn kryekomisari (FOTO)

4 muaj mė parė
share()?>
Nė datė 26 nėntor, nė tėrmetin e frikshėm qė shkundi Durrėsin dhe shkaktoi 51 viktima nė tė gjithė vendin humbi jetėn edhe kryekomisari Bajram Hajdarmataj.

Hajdarmataj ndodhej nė godinėn e Konvaleshencės sė Ministrisė sė Brendshme, ku po zhvillonte njė kurs trajnimi, pasi nė godinėn qė u shemb qėndrojnė 120 studentė tė Akademisė sė Policisė. Godina shtetėrore kishte pėsuar dėmtime qė nė 21 shtator, fakt qė pranohet edhe nga bashkia e qytetit bregdetar. DurrėsLajm u interesua sot pėr gjendjen e godinės pas tėrmetit 5.8 ballė tė 21 shtatorit dhe tė njėjtat burime nga pushteti vendor konfirmuan se ndėrtesa 4 katėshe ishte e dėmtuar, por jo e pabanueshme.

Ndėrkohė edhe nga kontaktet qė DurrėsLajm ka pasur me personelin e Konvaleshencės sė Ministrisė sė Brendshme pas tėrmetit tė 21 shtatorit, ata konfirmonin dėmet e pėsuara nė godinė.

Por ajo qė tė bėn pėrshtypje ėshtė fakti sesi zv/ministrja e brendshme Rovena Voda, nė njė lidhje live me emisionin “Tempora” e pyetur pėr kėtė ēėshtje mohoi qė godina tė ishte dėmtuar mė 21 shtator (shih videon mė poshtė).

O ministrja bėn tė paditurėn, ose nuk e kanė informuar, pasi pėr shkak tė dėmeve tė pėsuara nė godinė (fotot poshtė) Konvaleshenca kishte hapur edhe njė tender pėr pėrmirėsime nė hotelin nr.4, nė datė 7 nėntor 2019, tender i cili u anulua (faksimilja poshtė) nė datė 2 dhjetor, pasi lėkundja 6.3 ballė e 26 nėntorit e shkatėrroi strukturėn.

Drejtuesja e Open Data, Aranita Brahaj, e cila e pyeti mbrėmjen e sė martės zv/ministren Voda pėr dėmet nė godinėn nr.4 tė Konvaleshėncės, ka postuar sot nė profilin e saj nė Facebook njė status tė gjatė, ku shtron njė sėrė pyetjesh pėr ministrin e brendshėm, Sandėr Lleshaj. Gazetarja ka postuar edhe disa foto tė godinės nr.4 pas tėrmetit tė 21 shtatorit, foto qė ndodhen nė termat reference tė tenderit. Nė foto dallohen mjaft qartė dėmet qė ka pėsuar ndėrtesa, dėme tė cilat zv/ministrja Voda i mohoi publikisht njė natė mė parė.

“Pyetje pėr Gjeneralin e Dorėhequr qė sot bėn Ministrin e Brendshėm, a ka nė tavolinė njė relacion pėr dėmet dhe statusin e rrezikshmėrisė sė godinave tė Kavalishencės pas tėrmetit tė datės 21 Shtator. A ka patur ndonjė plan pėr evakuim tė personelit dhe rezidentėve nė Godinat e Institucionit. A duhet tė ishte Oficeri Hajdarmata datėn 26 Nėntor rezident nė shtėpinė e Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme. A ka fajtor pėr papėrgjegjshmėri nė vlerėsimin e riskut nė godina tė Ministrisė. Po prokuroria a po heton per fatkeqesine ne Shtepine e Pushimit”,- pyet gazetarja Brahaj ministrin Lleshaj.

Mohimi i zv.ministres Voda pėr dėmtimet nė Konvaleshencė i ngjan polemikės qė shefi i saj Lleshaj zhvilloi dje me kreun e Urbanistikės nė bashkinė e Lezhės, i cili ishte kundėr futjes sė banorėve tė njė pallati 12 katėsh nė shtėpitė e tyre, pasi godina rrezikonte. Nga ana e tij, ministri i tha shefit tė Urbanistikės tė mos pėrhapte panik, pasi godina kishte dėme tė vogla!!!

PD e quajti dje sjelljen e ministrit Lleshaj si tė papėrgjegjshme, ndėrsa ftoi “prokurorinė qė tė nisė menjėherė hetimet ndaj Ministrit tė Brendshėm pėr intimidimin e ekspertėve dhe tentativėn e tij pėr t’u fshehur banorėve tė vėrtetėn”.

Statusi i plotė i Aranita Brahajt:

Tragjedia nė ambientet e Kavalishencės! Pyetje pėr Ministrinė e Brendshme
Pas tėrmetit tė datės 21 shtator godina nr 4 e Shtėpisė sė Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme Durrės, e njohur si kavalishenca u klasifikuar e dėmtuar, jo funksionale me muratura tė dėmtuara tė rrezikshmėrisė sė lartė. (dokument zyrtar i mare nė faqen e APP Ref-42518-11-06-2019, Terma reference).
Pėr kėtė godinė Autoriteti ka shpallur nė datėn 7 nėntor 2019 njė Tender pėr Shėrbim Projektimi pėr Hotelin nr 4, nė Shtėpinė e Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme, Durrės. Tenderi ka Ref-42518-11-06-2019. Fondi limit pėr shėrbim projektimi ėshtė 5 888 388 Lekė. Projektimi do tė bazohej nė nevojėn pėr konstruksion tė plotė tė godinės.
Nė datėn 2 Dhjetor 2018, APPP nė Buletinin Periodik shpalli anullim tė tenderit pasi Objekti (Material) i Shėrbimit tė kėrkuar „ėshtė shkatėrruar plotėsisht struktura mbajtėse beton arme“.
Tė gjitha kėto dokumenta tė cituara mė lart janė nė sistemin dhe buletinin e Axhensisė sė Prokurimit Publik.
Nė datėn 26 nėntor Nė Shtėpinė e Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme mbeti pa jetė njė funksionar i Policisė sė Shtetit. Sipas burimeve rezident nė atė Shtėpi Pushimi kanė qenė atė natė edhe tė tjerė student tė akademisė sė policisė dhe trajner.
Pyetje pėr Gjeneralin e Dorėhequr qė sot bėn Ministrin e Brendshėm, a ka nė tavolinė njė relacion pėr dėmet dhe statusin e rrezikshmėrisė sė godinave tė Kavalishencės pas tėrmetit tė datės 21 Shtator. A ka patur ndonjė plan pėr evakuim tė personelit dhe rezidentėve nė Godinat e Institucionit. A duhet tė ishte Oficeri Hajdarmata datėn 26 Nėntor rezident nė shtėpinė e Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme. A ka fajtor pėr papėrgjegjshmėri nė vlerėsimin e riskut nė godina tė Ministrisė.
Po prokruoria a po heton per fatkeqesine ne Shtepine e Pushimit
Foto qė po ilustrohet ky status janė marrė nga terma reference tė tenderit.

Marr nga: Open Data Albania FacebookMultimedia: DurresLajm
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 04/12/2019 - 17:48
Titulli i publikimit: Si gėnjeu zv/ministrja Voda pėr gjendjen e Konvaleshencės nė Durrės, ku humbi jetėn kryekomisari (FOTO)
Pėrshkrim i publikimit: Nė datė 26 nėntor, nė tėrmetin e frikshėm qė shkundi Durrėsin dhe shkaktoi 51 viktima nė tė gjithė vendin humbi jetėn edhe kryekomisari Bajram Hajdarmataj.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :