Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

“Godina ishte e dėmtuar” Gazetarja pyet Lleshajn: Kush e mban pėrgjegjėsinė pėr vdekjen e oficerit Hajdarmetaj?

4 muaj mė parė
share()?>

Njė ndėr 51 viktimat e tėrmetit tė 26 nėntorit ishte dhe kryekomisari Bajram Hajdarmetaj, i cili u gjet i pajetė nėn rrėnojat e njė prej godinave tė Kavalishencės nė plazhin e Durrėsit, njė godinė e cila dukshėm ishte dėmtuar prej tėrmetit tė shtatorit.

Drejtuesja e ‘Open Data Albania’ Aranita Brahaj pėrmes njė reagimi nė rrjetin social, me tė drejtė ka ngritur pikėpyetje mbi pėrgjegjėsinė e autoriteteve shtetėrore, duke patur parasysh faktin se godina qė e zuri pėrfund kryekomisarin, nuk duhej tė ishte aspak e aksesueshme pėr njerėzit pėr shkak tė dėmtimeve qė pėsoi nga tėrmeti i 21 shtatorit. Brahaj pyet Ministrin e Brendshėm Sandėr Lleshaj, nėse ai ka mbi tavolinė relacionin mbi dėmet dhe rrezikshmėrinė qė paraqiste tashmė prej kohėsh godina qė u vė shkaku i marrjes sė jetės sė njė kryekomisari. Brahaj shkruan se nė atė godinė kishte dhe studentė e tė tjerė qytetarė qė kishin shkuar pėr trajnim.

STATUSI:

‘Tragjedia nė ambientet e Kavalishencės! Pyetje pėr Ministrinė e Brendshme

Pas tėrmetit tė datės 21 shtator godina nr 4 e Shtėpisė sė Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme Durrės, e njohur si kavalishenca u klasifikuar e dėmtuar, jo funksionale me muratura tė dėmtuara tė rrezikshmėrisė sė lartė. (dokument zyrtar i mare nė faqen e APP Ref-42518-11-06-2019, Terma reference).

Pėr kėtė godinė Autoriteti ka shpallur nė datėn 7 nėntor 2011 njė Tender pėr Shėrbim Projektimi pėr Hotelin nr 4, nė Shtėpinė e Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme, Durrės. Tenderi ka Ref-42518-11-06-2019. Fondi limit pėr shėrbim projektimi ėshtė 5 888 388 Lekė. Projektimi do tė bazohej nė nevojėn pėr konstruksion tė plotė tė godinės.

Nė datėn 2 Dhjetor 2018, APPP nė Buletinin Periodik shpalli anullim tė tenderit pasi Objekti (Material) i Shėrbimit tė kėrkuar „ėshtė shkatėrruar plotėsisht struktura mbajtėse beton arme“.

Tė gjitha kėto dokumenta tė cituara mė lart janė nė sistemin dhe buletinin e Axhensisė sė Prokurimit Publik.

Nė datėn 26 nėntor Nė Shtėpinė e Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme mbeti pa jetė njė funksionar i Policisė sė Shtetit. Sipas burimeve rezident nė atė Shtėpi Pushimi kanė qenė atė natė edhe tė tjerė student tė akademisė sė policisė dhe trajner.

Pyetje pėr Gjeneralin e Dorėhequr qė sot bėn Ministrin e Brendshėm, a ka nė tavolinė njė relacion pėr dėmet dhe statusin e rrezikshmėrisė sė godinave tė Kavalishencės pas tėrmetit tė datės 21 Shtator. A ka patur ndonjė plan pėr evakuim tė personelit dhe rezidentėve nė Godinat e Institucionit.

A duhet tė ishte Oficeri Hajdarmata datėn 26 Nėntor rezident nė shtėpinė e Pushimit tė Ministrisė sė Brendshme. A ka fajtor pėr papėrgjegjshmėri nė vlerėsimin e riskut nė godina tė Ministrisė.

Po prokruoria a po heton per fatkeqesine ne Shtepine e Pushimit

Foto qė po ilustrohet ky status janė marrė nga terma reference tė tenderit.’ – shkruan Brahaj nė Facebook.

Marr nga:Open Data Albania FacebookMultimedia: Express
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 4 Dhjetor 2019 17:54
Titulli i publikimit: “Godina ishte e dėmtuar” Gazetarja pyet Lleshajn: Kush e mban pėrgjegjėsinė pėr vdekjen e oficerit Hajdarmetaj?
Pėrshkrim i publikimit: Njė ndėr 51 viktimat e tėrmetit tė 26 nėntorit ishte dhe kryekomisari Bajram Hajdarmetaj, i cili u gjet i pajetė nėn rrėnojat e njė prej godinave tė Kavalishencės nė plazhin e Durrėsit, njė godinė e cila dukshėm ishte dėmtuar prej tėrmetit tė shtatorit.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :