Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Udhėtimet e Metės nga SHBA nė Egjipt u kushtuan shqiptarėve 530 mln lekė, ja sa shpenzuan pushtetarėt e tjerė

7 muaj mė parė
share()?>
Benefitet qė u ofron ligji duket se shfrytėzohen mjaft mirė nga pushtetarėt shqiptarė. Nė jo pak raste gazeta ka treguar mbi pėrfitimet e jashtėzakonshme tė deputetėve, tė cilėt pėrveē pagave tė larta, marrin miliona lekė nė vit pėr dieta, karburant dhe rimbursime karburanti. Por sigurisht qė tė privilegjuar nuk janė vetėm deputetėt, pasi dhe drejtuesit e institucioneve tė tjera kanė benefite, duke filluar qė nga ministrat e deri te presidenti, rektorė, dekanė e personalitete tė ndryshme.

Gazeta po jep sot disa tė dhėna mbi shpenzimet qė janė bėrė 4 vitet e fundit, pra 2014-2019 pėr udhėtime jashtė vendit. Nė media ditėt e fundit po akuzohet ministrja e Drejtėsisė, Etilda Gjonaj se ka shpenzuar 700 euro pėr njė natė nė hotel. Njė shifėr jashtėzakonisht e lartė. Por “Open Data Albania”, nė databazėn e saj ka njė panoramė shumė tė detajuar tė shpenzimeve qė kanė bėrė gjithė institucionet pėr bileta e qėndrime nė hotele. Aty jepen tė dhėnat mbi disbursimet qė ka bėrė Dega e Thesarit pėr secilin institucion. Sipas tė dhėnave, nė plot 4 vitet e fundit, pėr udhėtime jashtė vendit janė shpenzuar 30 miliardė lekė tė vjetėr. Mė saktė, nė total janė realizuar 13,818 transaksione, qė do tė thotė se kaq ėshtė dhe numri i udhėtimeve dhe rimbursimeve qė kanė kryer personalitetet shqiptare me njė vlerė fikse prej 2,996,851,163 lekėsh tė rinj. Pra janė shpenzuar 7.5 miliardė lekė nė vit vetėm pėr bileta avioni, dieta dhe hotele e restorante.
Tė dhėnat konkrete

Nga njė vėshtrim i tė gjitha transaksioneve tė thesarit, nė krye tė listės qėndron Ministria e Jashtme. Sigurisht qė shpenzimet e saj janė tė justifikuara, pasi misioni i saj ėshtė pikėrisht qė tė ketė kontakte me sa mė shume shtete. Gazeta ka bėrė njė verifikim dhe sa i takon udhėtimeve tė presidentit Ilir Meta dhe zyrtarėve tė Presidencės, apo dhe tė kryeministrit Rama dhe aparatit tė Kryeministrisė. Tė gjithė e mbajmė mend sesi gjatė 2018 dhe 3-4 muajt e parė tė kėtij viti, presidenti Ilir Meta nuk ndodhej nė vend. Momentalisht ai ka filluar tė udhėtojė nėpėr malet shqiptare, por disa muaj mė parė udhėtoi nė dhjetra shtete tė botės, madje, nga SHBA, deri nė Egjipt e Azerbajxhan. Sipas tė dhėnave tė “Open Data”, qė kur Meta ka marrė detyrėn, pra nė vjeshtėn e 2017 e deri mė sot, janė shpenzuar nga Presidenca pėr udhėtime jashtė vendit 53,573,787 lekė tė rinj, ose rreth 540 milionė lekė tė vjetėr. Bėhet fjalė pėr 77 transaksione udhėtimi nė vende tė ndryshme tė botės. Por numri mė i lartė ėshtė pėr vitin 2018 dhe 2019. Nė 2018 janė realizuar 44 transaksione thesari pėr bileta e likuidime kartash VISA, me vlerė totale 33,025,507 lekė. Ndėrsa gjatė vitit aktual kemi 24 transaksione thesari, me vlerė 17,657,934 lekė . Nėse shohim tė dhėnat e qeverisė, rezulton se pėr vitin 2019 janė kryer 15 transaksione me vlerė 11,282,896 lekė. Ndėrsa pėr vitin 2018 janė kryer 33 transaksione thesari me vlerė 28,100,650 lekė. Pra duket qartė se Presidenca ja kalon dhe qeverisė nė kėtė aspekt. Pra duket qartė se udhėtimet e pushtetarėve jashtė vendit nuk bėhen nga xhepat e tyre, por janė taksat e qytetarėve qė i mbulojnė. Janė shpenzuar nė 4 vite plot 30 miliardė lekė./Gazeta SOTMultimedia: TiranaToday
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 25/08/19
Titulli i publikimit: Udhėtimet e Metės nga SHBA nė Egjipt u kushtuan shqiptarėve 530 mln lekė, ja sa shpenzuan pushtetarėt e tjerė
Pėrshkrim i publikimit: Benefitet qė u ofron ligji duket se shfrytėzohen mjaft mirė nga pushtetarėt shqiptarė. Nė jo pak raste gazeta ka treguar mbi pėrfitimet e jashtėzakonshme tė deputetėve, tė cilėt pėrveē pagave tė larta, marrin miliona lekė nė vit pėr dieta, karburant dhe rimbursime karburanti.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :