Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Sharra landfill takes away public money, and here are the payments made

8 muaj mė parė
share()?>
Me gjithė denoncimet e pėrsėritura nė News24, Kompania koncensionare e landfillit tė Sharrės “Integrated Energy BV” vazhdon t’iu vjelė ndėrtuesve taksėn e fshehtė pėr dherat qė shkarkojnė nė landfill. Kamionat e ngarkuar me dhera vazhdojnė te hyjnė ne landfill pėr t’i shkarkuar ato duke paguar. Ata dalin sėrish nga landfilli duke treguar faturen e cila vėrteton se kanė paguar 480 lekė pėr cdo ton dheu tė shkarkuar. Tė njėjtėn tarifė paguan edhe bashkia e Tiranės pėr shkarkimin e dherave nė landfill.
Vetėm nga tarifa qė bashkia e Tiranės i paguan koncesionarit tė landfillit tė Sharrės, nė njė vit “Integrated Energy B.V” ka pėrfituar gati 11 mln $. Sipas tė dhėnave tė pėrpunuara nga Open Data Albania rezulton se Bashkia e Tiranės gjatė periudhės Janar 2018-Janar 2019 ka kryer gjithsej 28 transaksione me landfillin. Nė pėrshkrimin e faturave tė publikuara nga thesari  nuk pėrcaktohet shuma qė Bashkia e Tiranės i paguan koncensionarit pėr cdo mbetje organike apo edhe tarifa ekstra qė paguhet pėr dherat e depozituara nė Landfill. Nė pėrshkrimin e faturave mujore pėrshkruhet vetėm depozitim i mbetjeve urbane pėr ndėrtim landfilli, incenerator dhe rehabilitim.
Prej mėse shtatė muajsh ndėrtuesit, shoqatat mjedisore, dhe shoqatat e biznesit denoncojnė tarifat abuzive qė landfilli i Sharrės iu merr pėr cdo kamion me dhera qė depozitojnė nė Sharrė. Ata e cilėsojnė kėtė vendim me natyrė klienteliste dhe korruptive.

“Ne kemi kundėrshtuar e kemi pėrgatitur do ta cojmė nė gjykatė kushtetuese sepse nė cdo hap qė bėhet ėshtė shkelje e hapur.” Shprehet Luigj Aleksi

“Si njė vendim me natyrė klienteliste dhe korruptive.”- thekson Bregasi

“Ėshtė rasti i parė nė Shqipėri qė dherat e pakontaminuara duhet tė trajtohen me njė kontratė tė tillė.”u shpreh Jaka.

“Pėr mua ėshtė rats skandaloz”-tha Arjan LeskajMultimedia: BallkanWeb
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 12 Mars, 2019
Titulli i publikimit: Sharra landfill takes away public money, and here are the payments made
Pėrshkrim i publikimit: Me gjithė denoncimet e pėrsėritura nė News24, Kompania koncensionare e landfillit tė Sharrės “Integrated Energy BV” vazhdon t’iu vjelė ndėrtuesve taksėn e fshehtė pėr dherat qė shkarkojnė nė landfill. Kamionat e ngarkuar me dhera vazhdojnė te hyjnė ne landfill pėr t’i shkarkuar ato duke paguar.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :