Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Fusha Company wins another tender without competition, setting a record of 43 contracts without competition by Mayor Veliaj

6 muaj mė parė
share()?>
Kompania “Fusha sh.p.k”, e lakuar pėr numrin e madh tė tenderėve qė ka pėrfituar gjatė 4 viteve tė fundit, por edhe pėr lidhjet e forta  tė saj me bashkinė e Tiranės dhe qeverinė, ka pėrfituar njė tjetėr tender pa garė nė vlerėn e 9,3 milionė lekėve. Bėhet fjalė pėr shėrbimin e pastrimit tė terminaleve tė Tiranės. Me kėtė tender, ku nuk u paraqit asnjė konkurrent tjetėr, dhe oferta ekonomike e Fushės ishte 9.2 milionė lekė, kompanisė iu hap rruga pėr tė marrė kontratėn nr. 43 publike, duke pėrfituar nė total 4.1 miliardė lekė, si operator i vetėm, pa llogaritur tė tjerat qė janė fituar me bashkimin e shoqėrive.

Vetėm nė bashkinė e Tiranės, firma e cila zotėrohet nga Shkėlqim Fusha ka fituar 35 kontrata, qė nga ndėrtimi i sheshit Skėnderbej, pastrimin e pjesės perėndimore tė kryeqytetit, urės sė Menikut etj. Jo drejtpėrdrejt, kompania u bė objekt sulmi gjatė pėrplasjeve dhe protestave tė zgjatura pėr ndėrtimin e godinės sė re nė themelet e Teatrit Kombėtar. Nė tenderin e radhės, kompania me tagrin qė i jep bashkia do tė marrė pėrsipėr pastrimin e 52,454.00 m², sipėrfaqe kjo e terminaleve nėn dhe mbitokėsore. “Shėrbimi i fshirjes me krahė e shesheve dhe terminaleve do tė realizohet me krahė 4 herė nė javė nga Operatori i Shėrbimit, i cili gjithashtu do tė kryejė dhe tė gjitha shėrbimet e tjera mbėshtetėse tė parashikuara nė metodologji pėr tė gjitha sipėrfaqet e pėrcaktuara qė janė parashikuar nė listėn e shesheve dhe terminaleve me volumet e tyre pėr shėrbimin e fshirjes”, thuhet nė dokumentin specifik tė kontratės, ndėrsa shėrbimi do tė do tė mbyllet nė 31 dhjetor tė kėtij viti.

Ndėrkohė, operatorit i vendosen dhe kushte pėr kėtė shėrbim, por qė me shumė gjasė ato do tė plotėsohen, tė paktėn parimisht.  “Pėr asnjė rast nuk do tė lejohen sheshe dhe terminale tė papastruara apo mbeturina tė pa larguara nė to. Nė tė gjitha rastet kur evidentohen bllokime apo pengesa nga faktorė tė jashtėm tė cilat nuk mund tė pastrohen me operacionet e parashikuara nė metodologji, operatori i shėrbimit duhet tė njoftojė menjėherė dhe tė marrė masa pėr pastrimin e tyre jo mė vonė se 3 orė nga orari i pėrfundimit tė shėrbimit, i pėrcaktuar nė grafik. b. Operatori i shėrbimit detyrimisht duhet tė ketė ēdo ditė nė punė minimalisht numrin e punėtorėve dhe pajisjeve sipas numrit tė deklaruar nė ofertėn e tenderit pėr tė garantuar kryerjen me cilėsi dhe nė kohė tė shėrbimit. c. Pėr raste tė veēanta operatori i shėrbimit ėshtė i detyruar tė fshijė sheshet dhe terminalet mė shumė se njė herė pa shpenzime”, janė kėto kushtet pėr kompaninė, e cila e fitoi tenderin pa asnjė problem.Tenderėt pa garė

Historiku i dokumenteve tė viteve tė fundit, nxjerr nė pah shkeljet e Bashkisė sė Tiranės, e cila nuk ka hapur garė pėr tenderin e pastrimit tė pjesės perėndimore (330 milionė lekė) dhe ndėrtimin e kėmbėve tė urės Menik (154 milionė lekė). Zyrtarėt e bashkisė kanė negociuar direkt me firmėn Fusha Sh.p.k. Skandali thellohet edhe mė tej, pasi as njoftimet e shpalljes sė dy tenderėve, nuk janė publikuar nė Agjencinė e Prokurimit Publik, njė detyrim ligjor ky pėr tė qenė transparentė pėr fondet publike. Kjo rrėzon pėrtokė edhe ēmimin fals tė fituar nga Bashkia e Tiranės, ku vlerėsohej pėr transparencė ndaj publiku.

Pastrimi i Tiranės

Nė tetor 2017, nė njė nga buletinet e Agjencisė sė Prokurimit Publik, u publikua fituesi i tenderit pėr pastrimin e qytetit tė Tiranės (njė nga lotėt). Sipas dokumenteve, Bashkia e Tiranės kishte realizuar procedurėn e prokurimit “Procedurė me negocim pa shpallje paraprake tė njoftimit tė kontratės”. Objekti i prokurimit ishte pastrimi i pjesės perėndimore numėr 2 tė qytetit tė Tiranės”, ku vlera totale e kontratės, duke pėrfshirė lotet opsionet dhe nėnkontraktimin, shkonte nė 33.026.076 lekė me TVSH. Bashkia njoftonte se lidhi kontratė me firmėn Fusha sh.p.k, me adresė nė Sauk, Tiranė.
Nė dokument thuhet se, nė e rastin e pėrdorimit tė procedurės sė prokurimit “negocim pa shpallje paraprake tė njoftimit tė kontrates”, firma duhet tė plotėsojė edhe disa tė dhėna. Megjithatė, kjo procedurė, pra negocim pa shpallje, sipas ligjit tė prokurimit, bėhet nė disa raste tepėr tė veēanta ose emergjente, kur ka zjarre apo tėrmete. Po ashtu, ka edhe njė tjetėr prokurim ku nuk ėshtė bėrė garė, por i janė dhėnė lekėt firmės sė preferuar tė Bashkisė. Sipas tė dhėnave, Bashkia e Tiranės hapi sėrish procedurėn me negocim pa shpallje paraprake tė njoftimit tė kontratės pėr tenderin “Ndėrtimi i kėmbėve tė Urės Menik mbi lumin Erzen”. Vlera totale e pėrfundimit tė kontratės ėshtė 15,405, 521 lekė me TVSH. Pėrfituesi ishte sėrish firma Fusha Sh.p.k. Pra, edhe kėsaj herė, nuk u bė tender, por vetėm ėshtė negociuar ēmimi!
Bilancet

Fusha Sh.p.k, ėshtė kompani e vjetėr nė fushėn e ndėrtimit dhe operon nė treg qė nė vitin 1994, por bilancet e saj nė prokurimet publike janė rritur ndjeshėm gjatė viteve tė fundit. Nėse hedhim njė vėshtrim te historiku i pagesave nga Thesari i Shtetit, nėse nė vitin 2012-2013 ato kanė qenė nė vlerėn e 1.27 miliardė lekėve, nė vitet 2015-2017, pėr llogari tė kompanisė janė transferuar 3.8 miliardė lekė. Pėrgjatė kėtyre viteve, Fusha Sh.p.k arriti tė fitojė tė 3 tenderėt pėr ndėrtimin e sheshit “Skėndėrbej”, me vlerė totale 12.6 milionė euro. Ndryshe nga tenderėt e publikuar, pėr sheshin e kryeqytetit u zhvillua njė garė, por “mungonin” konkurrentėt pėrballė Fusha Sh.p.k. Kompania rezulton fituese edhe nė njė sėrė tenderėsh nga qeveria qendrore, mes tyre edhe Rikonstruksionin e Ministrisė sė Brendshme, dy tunele tė mėdha nėntokėsore nė Durrės etj.


Ja si renditen kompanitė nė prokurime
 

Tenderėt mė tė rėndėsishėm nė 61 bashki nė Shqipėri vėrtiten rreth kompanive mė tė fuqishme, por garėn mes tyre e kryeson Fusha sh.p.k. Sipas vlerės sė kontratave tė fituara nė prokurime publike, renditen 50 subjekte ekonomike, tė cilat nė tre vitet e fundit kanė marrė vlerėn mė tė lartė tė tenderėve nga Bashkitė.

Tė dhėnat pėrkojnė me tėrėsinė e kontratave tė dala nga procesi i prokurimit publik pėr periudhėn korrik 2015 – dhjetor 2018. Nė kėtė hark kohor, operatorėt apo bizneset me vlerė mė tė lartė tė kontratave tė fituara nė tenderime nga bashkitė janė operatorėt: Fusha shpk; GPG Company shpk; Salillari shpk; Alko-Impex General Constuction shpk; Vėllezėrit Hysa shpk, Victoria Invest shpk etj.

Renditja kryesohet nga Fusha shpk, njė shoqėri e cila nė tenderėt ku ka konkurruar si e vetme dhe jo nė bashkim operatorėsh me njė shoqėri tjetėr, shėnon 40 raste (kontrata fillestare dhe shtesa) ku ėshtė njoftuar fituese. Vlera tė ofertave tė saj, si oferta tė shpallura fituese ėshtė 3 782 488 740 lekė.

Kontratat e saj kjo shoqėri biznesi i ka fituar nė tenderime nė 3 bashki tė ndryshme. Konkretisht me bashkinė Vorė janė gjashtė kontrata; me Bashkinė Tiranė janė 32 kontrata (sot 35) dhe Bashkinė Roskovec dy kontrata.

Fusha sh.p.k shfaqet e suksesshme edhe nė rastet kur ka konkurruar si bashkim operatorėsh me subjekte tė tjera, pra rastet kur dy operatorė paraqiten si njė ofertues nė tender. Firma Fusha sh.p.k ka bashkėpunuar dhe fituar tenderė nė bashkėpunim me tė paktėn dhjetė shoqėri tė tjera biznesi.  Subjekte biznesi qė kanė funksionuar si operator (ofertues) nė bashkėpunim me shoqėrinė Fusha shpk janė : Alba Konstruction shpk; Gjoka Konstruction; ED Konstruksion; Hostoci Shpk; Besta shpk; Everest Shpk; Colombo shpk; Totila; ArkonStudion; Green Farm. Vendi i dytė pasohet nė renditje nga shoqėria G.P.G Company shpk. Kjo shoqėri ka 22 kontrata, tė cilat i ka fituar e vetme. Salillari ėshtė numri tre nė renditje sipas vlerave tė kontratave tė fituara tenderime me Bashki. Kjo shoqėri ka fituar si subjekt pa bashkėpunime me subjekte ekonomike tė tjera, njė numėr prej 19 kontratash.Multimedia: Lapsi.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 15/04/2019
Titulli i publikimit: Fusha Company wins another tender without competition, setting a record of 43 contracts without competition by Mayor Veliaj
Pėrshkrim i publikimit: Kompania “Fusha sh.p.k”, e lakuar pėr numrin e madh tė tenderėve qė ka pėrfituar gjatė 4 viteve tė fundit, por edhe pėr lidhjet e forta tė saj me bashkinė e Tiranės dhe qeverinė, ka pėrfituar njė tjetėr tender pa garė nė vlerėn e 9,3 milionė lekėve.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :