Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Skanderbeg Square, the battle of billions of lekė over the last 10 years

6 muaj mė parė
share()?>
Sheshi “Skėnderbej”, mė i madhi nė Shqipėri, nė dhjetė vitet e fundit u ka kushtuar shqiptarėve miliona euro. Sheshi me emrin e heroit kombėtar ka qenė beteja politike e disa kryetarėve tė Bashkisė sė Tiranės tė cilėt kanė hartuar dhe rrėzuar disa projekte pėr tė ardhur nė formėn qė ėshtė sot.

———————————————————————————————-

Sheshi qė e ka marrė emėrtimin “Skėnderbej” nė 26 nėntor 1937 ishte konceptuar nė formė rrethore dhe me njė shatėrvan rrethor nė mes.

Gjatė viteve tė socializmit, nė kėtė shesh u vendos shtatorja e Stalinit e cila qėndroi deri nė vitin 1968 kur u zėvendėsua me monumentin e Gjergj Kastriot Skėnderbeut.

Nė vitin 2008 qeveria shqiptare ratifikoi njė marrėveshje me shtetin e Kuvajtit ku u sigurua njė mbėshtetje financiare prej 5 milionė eurosh. Kėto para u shpenzuan pėr rehabilitimin e sheshit tė konceptuar vetėm pėr kėmbėsorėt, gjatė viteve 2008-2011 kur nė krye tė bashkisė ishte Edi Rama i cili nisi zbatimin e projektit tė firmės projektuese belge “51N4E” .

6 milionė euro ėshtė kostoja e plotė e kėsaj faze duke pėrfshirė edhe TVSH-nė prej 20% e paguar nga Bashkia e Tiranės.

Nė maj tė viti 2011, Edi Rama, ende krybashkiak, firmosi njė marrėveshje granti me Fondin Kuvajtian pėr Zhvillimin Ekonomik Arab, nėpėrmjet tė cilit u dhanė 5,5 milionė euro, ku parashikohej zhvillimi i fazės sė dytė tė punimeve pėr sheshin.

Megjithatė, zgjedhjet e qershorit tė 2011-ės sollėn nė krye tė Bashkisė Tiranė, Lulzim Bashėn.

Ai solli njė projekt tė vetin pėr sheshin, shumė ndryshe nga ai i Ramės. Ky projekt qė u zbatua gjatė periudhės 2011-2013 parashikonte njė zgjidhje pėr trafikun duke risjellė qarkullimin e automjeteve nė shesh.

Zbatimi i projektit duke pėrfshirė edhe TVSH-nė e paguar nga Bashkia Tiranė kapi shifrėn 6,6 milionė euro.

Por “beteja” mes kryetarėve tė bashkisė nuk u mbyll me planin e Bashės.

Nė prill tė 2016-ės, dhjetė muaj pasi ishte zgjedhur kryebashkiak, Erion Veliaj risolli pėr zbatim planin e firmės projektuese belge “51N4E”, i quajtur ndryshe projekti i Ramės pėr sheshin.  

Kompania fituese qė do tė bėnte punimet ishte “Fusha sh.p.k” e cila nė vitin 2016 fitoi tenderat me vlerė 15,1 milionė euro. Kjo kompani zbatoi dy fazat e rikualifikimit urban tė sheshit dhe ndėrtimin e parkingut nėntokėsor poshtė tij.

Nė fazėn e dytė tė punimeve tė sheshit u desh edhe dėmshpėrblimi i disa pronarėve qė prekeshin nga projekti. Me njė Vendim tė Kėshillit tė Ministrave, shuma qė u pėrcaktua pėr dėmshpėrblimin e pronarėve ishte 212,313,708 lekė ose 1.65 milionė euro.

Kostoja e shpenzimeve pėr sheshin nuk mbyllet me kaq.

Sipas tė dhėnave tė publikuara nė Openprocurement.al, nė vitin 2018 kompania “Fusha sh.p.k” nėnshkroi tre shtesa kontratash pėr punime nė sheshin “Skėnderbej” qė arrijnė shifrėn prej 3.2 milionė euro.

Projekti qė Veliaj vuri nė zbatim, deri tani ka kapur shifrėn e rreth 20 milionė eurove, disa herė mė tė larta se paraardhėsit e tij.

Faktoje pyeti Bashkinė e Tiranės edhe pėr shpenzimet e ceremonisė sė inagurimit tė sheshit nė 10 qershor tė 2017-ės por nuk mori pėrgjigje.

Sipas llogarive, nisur nga tė dhėnat zyrtare, shpenzimet totale pėr sheshin Skėnderbej qė nga viti 2008 deri mė sot  kapin vlerėn e plot 32.6 milionė eurove.Multimedia: faktoje.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: mars,2019
Titulli i publikimit: Skanderbeg Square, the battle of billions of lekė over the last 10 years
Pėrshkrim i publikimit: Sheshi “Skėnderbej”, mė i madhi nė Shqipėri, nė dhjetė vitet e fundit u ka kushtuar shqiptarėve miliona euro. Sheshi me emrin e heroit kombėtar ka qenė beteja politike e disa kryetarėve tė Bashkisė sė Tiranės tė cilėt kanė hartuar dhe rrėzuar disa projekte pėr tė ardhur nė formėn qė ėshtė sot.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :