Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Another illegal contract of 4 million euro signed by Tirana Municipality for the company of Member of Parliament Abazi

6 muaj mė parė
share()?>
Kompania Alko-Impex, e cila u pėrfshi nė njė sėrė skandalesh me fallsifikim dokumentash pėr tė pėrfituar tendera publike, vazhdon tė fallsifikojė dokumenta dhe tė fitojė tendera publikė. Madje edhe kur fallsifikimet e saj zbulohen, Alo-Impex vazhdon tė mbajė kontratat e fituara padrejtėsisht.

Rasti mė i fundit ėshtė nė lidhje me fitimin e njė kontrate tre vjeēare nga Bashkia Tiranė pėr pastrimin e njė pjese tė qytetit.

Mė datėn 9 mars 2018, Alko-Impex u shpall fituese e tenderit pėr pastrimin e zonės Tirana III, pėr periudhėn 2018-2021, mė vlerė rreth 4 milionė euro dhe mė 12 mars 2018 Bashkia Tiranė lidhi me tė kontratėn e shėrbimit.

Tenderi ishte hapur mė datėn 19 korrik 2017, dhe pavarėsisht periudhės sė papėrshtatshme tė zgjedhur pėr konkurim nga Bashkia Tiranė, deri mė 4 shtator 2017, afati i fundit pėr ofertat, paraqitėn ofertat nėntė kompani. Mė 27 shtator 2017, Bashkia Tiranė vlerėsoi ofertat. Alko-Impex kishte paraqitur ēmimin e pestė mė tė lartė nė konkurim mes nėntė ofertave tė paraqitura. Por Bashkia Tiranė skualifikoi tė tetė kompanitė e tjera, pėr mos plotėsim tė kushteve tenknike ose dokumentacionit dhe shpalli automatikisht fituese Alko-Impex.

Pas shpalljes sė fituesit, dy nga kompanitė pjesėmarrėse Victoria Invest shpk dhe Shpresa shpk u ankimuan nė Komisionin e Prokurimeve Publike (KPP) pranė Kryeministrisė.

Nė hetimin e vet, KPP gjeti se Shpresa shpk ishte pėrjashtuar padrejtėsisht nga tenderi pasi plotėsonte tė gjitha kushtet e kėrkuara. Ndėrsa Victoria Invest shpk ndonėse u ankimua nuk paraqiti arsyetim dhe dėshmi pėr tė mbėshtetur ankimin e saj, ndaj ai nuk u mor nė shqyrtim nga KPP. Si pėrfundim, me vendimin 781/2017, KPP urdhėroi autoritetin kontraktor Bashkia Tiranė, “tė anullojė vendimin e Komisionit tė Vlerėsimit tė Ofertave (KVO) pėr skualifikimin e bashkimit tė operatorėve ekonomikė Shpresa shpk & Dion Texnikh A.E., si dhe tė korrigjojė shkeljet e konstatuara…duke e kualifikuar kėtė bashkim operatorėsh ekonomikė”.

Kualifikimi i Shpresa shpk, e cila kishte oferte ndjeshėm mė tė lirė se Alko-Impex, duhet tė ēonte nė shpalljen e saj fituese tė tenderit, por Bashkia Tiranė vendosi tė mos e zbatojė vendimin e detyrueshėm tė KPP-sė. Kėshtu, Bashkia Tiranė nėnshkroi kontratėn me Alko-Impex, mė 12 mars 2018.

Pėr shkak tė kėtij injorimi tė vendimit tė KPP, Shpresa shpk i bėn kėrkesė tė re APP-sė pėr nisjen e hetimit administrativ kundėr Alko-Impex pėr “keqinformim dhe pėr paraqitje tė dokuementave qė pėrmbajnė tė dhėnė tė rreme pėr qėllime kualifikimi”.

Mbas hetimit admisitrativ, APP arriti nė pėrfundim se Alko Impex shpk kishte paraqitur dokumente me tė dhėna tė rreme nė tenderin pėr pastrimin e zonės III Tiranė dhe me vendimin 103 datė 09.10.2018 vendosi pėrjashtimin pėr tre vjet nga ēdo lloj konkurimi publik tė kompanisė Alko-Impex.

Si rezultat i kėtij vendimi, Bashkia Tiranė duhet tė ndėrpresė menjėherė kontratėn me Alko-Impex dhe tė kėrkojė ndjekje penale tė administratorėve tė saj.

Por, Bashkia Tiranė ka refuzuar ta bėj kėtė gjė dhe Alko-Impex vazhdon tė paguhet nga Bashkia Tiranė pėr njė kontratė 4 milion euroshe tė fituar nė mėnyrė tė paligjshme.

Cila ėshtė arėsyeja qė kjo kompani ėshtė mbi ligjin? Shpjegimi mė i mundshėm ėshtė se fakti se, sikurse kemi bėrė tė njohur mė parė, kompania ėshtė nė pronėsi formale tė Arbėr Abazit, nipit tė deputetit socialist Sadri Abazi.

Ajo qė e bėn edhe mė shqetėsuese situatėn ėshtė se Alko-Impex ka njė histori tė pėrsėritur tė fallsifikimit tė dokumentave pėr tė pėrfituar nė mėnyrė tė paligjshme kontrata publike.

Nė prill tė 2018, po APP kishte pėrjashtuar Alk-Impex nga konkuriemt publike ėpr njė periduhė 1-3 vjecare, pasi kishte pėrdorur dokumenta tė rreme nė njė tender tė Bashkisė Elbasan pėr pastrimin e qytetit tė Elbasanit.

Vendimi i APP-sė pėr kėtė rast shprehet se Alko-Impex kishte ndėrmarrė veprime veprime korruptive dhe ka patur dėnime penale dhe mospėrmbushje tė detyrimeve penale.

Pas vėrtetimit tė dokumentave tė rreme, Bashkia Elbasan paditi penalisht kompaninė, por nuk ėshtė e qartė se cila ka qenė fati i padisė.

Nga viti 2014 deri mė 2017, kompania Alko Impex Construction ka pėrfituar rreth 10,8 milionė euro kontrata publike nga 7 bashki tė majta, kryesisht me objekt pastrimin dhe gjelbėrimin e qytetit. Ndėr to 6 kontrata i ka fituar nga Bashkia Tiranė, me vlerė totale prej afėrssiht 6 milionė euro.

Ligjėrisht, Bashkia Tiranė duhet tė anullojė tė gjitha tenderat me Alko-Impex, por me sa duket kjo gjė nuk do tė ndodhė pėr shkak tė lidhjeve politike tė kompanisė me qeverinė dhe kryebashkiakun Veliaj.

 

Pėr kėtė artikull janė pėrdorur, ndėr tė tjera tė dhėna dhe dokumente tė bėra publike nga Open Data Albania.Multimedia: exit.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 01-12-2018
Titulli i publikimit: Another illegal contract of 4 million euro signed by Tirana Municipality for the company of Member of Parliament Abazi
Pėrshkrim i publikimit: Kompania Alko-Impex, e cila u pėrfshi nė njė sėrė skandalesh me fallsifikim dokumentash pėr tė pėrfituar tendera publike, vazhdon tė fallsifikojė dokumenta dhe tė fitojė tendera publikė. Madje edhe kur fallsifikimet e saj zbulohen, Alo-Impex vazhdon tė mbajė kontratat e fituara padrejtėsisht.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :