Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

Tirana municipality conducts 103 suspicious tenders for 6 months

3 muaj mė parė
share()?>
Bashkia e Tiranės, si bashkia mė e madhe nė vend, ka zhvilluar numrin mė tė lartė tė tenderėve pas implementimit tė reformės territoriale, ku sipas shifrave rezulton se nga 19.549 tenderė nė 61 bashki, 2355 tė tillė i pėrkasin Bashkisė sė Tiranės, qė pėrbėjnė 12 pėr qind tė tyre. Por, ajo qė bie nė sy ėshtė fakti se sipas tė dhėnave tė publikuara nga openprocurement.al rezulton se 392 tenderė tė Bashkisė sė Tiranė, pra rreth 17% e tyre, janė tė dyshimtė pėr shkaqe tė ndryshme, sipas pėrkufizimit tė termit “tė dyshimtė” nė udhėrrėfyesin e Bashkimit Europian mbi Mashtrimet nė Prokurimet Publike.

Porta Vendore ka zhvilluar njė analizė mbi tenderėt e Bashkisė sė Tiranės, ku rezulton se pavarėsisht se ka realizuar vetėm 12 pėr qind tė tenderėve nė total, vlera e kontraktuar nga subjektet e ndryshme, krahasuar me totalin pėr 61 bashkitė e vendit, rezulton se nė pėrqindje ėshtė shumė mė e lartė se ajo pėr numrin e tenderėve, konkretisht rreth 29% tė vlerės totale tė parave qė janė shpenzuar nga tenderėt nė 61 bashkitė e vendit.

1/3 e tenderėve, tė dyshimtė
Porta Vendore ka analizuar 6 muajt e parė tė vitit 2018, duke vlerėsuar sesa tenderė tė realizuar nga Bashkia e Tiranės, rezultojnė me njė problematikė tė caktuar. Nga analizimi i shifrave tė publikuara nga openprocurement.al rezulton se nė 6 muajt e parė tė vitit 2018, Bashkia e Tiranės ka zhvilluar 488 tenderė, me fond limit rreth 4.4 miliardė lekė tė reja. Nga ky fond rezulton se rreth 3.9 miliardė lekė janė fituar nga 242 subjekte tė ndryshme pėr 350 tenderė tė shpallur fitues. Por, pikėrisht kėtu nisin pikėpyetjet mbi tenderėt e zhvilluar nga Bashkia e Tiranės, pasi rezulton se nga 350 tenderė tė shpallur fitues nga Bashkia e Tiranės, pothuajse 1/3 e tyre hyjnė nė kategorinė “RedFlag” (flamur i kuq), sipas udhėrrėfyesit tė BE-sė mbi Mashtrimet me Prokurimet Publike, pėr shkak tė informacioneve qė sjellin dyshime pėr realizimin e tyre. Konkretisht, njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve antikorrupsion. BE ka parashikuar nė kategorinė RedFlag shumė forma pėr ekspozimin e parregullsive tė mundshme, duke filluar qė nga mungesa e konkurrencės; mungesa e garės, nėpėrmjet negocimit tė drejtpėrdrejtė; shtesa kontrate pa pėrfunduar ende faza e parė e kontratės, skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit dhe anulim i tenderit dy ose mė shumė herė. Madje, kėto janė theksuar edhe nga projekti openprocurement.al sa i pėrket tenderėve tė zhvilluar nga pushteti vendor.

Shkeljet e mundshme
Nga verifikimi i realizuar nga Porta Vendore pėr tenderėt e Bashkisė Tiranė nė 6 muajt e parė tė vitit 2018, rezulton se me RedFlag janė shėnuar 103 tenderė. Nė 94 prej 103 tenderėve rezulton qė ose janė skualifikuar tė gjithė operatorėt konkurrues pėrveē fituesit, ose ka pasur mungesė konkurrence, pasi ka konkurruar vetėm njė subjekt i vetėm. Konkretisht, nė 51 tė tillė ėshtė kualifikuar vetėm fituesi, ndėrkohė qė nė 43 tenderė tė tjerė ka konkurruar vetėm njė subjekt. Ligji shqiptar i lejon kėto lloj procedurash, pra me njė konkurrent tė vetėm, por sipas udhėrrėfyesit tė BE-sė mbi mashtrimet nė prokurimet publike shpesh kėto procedura mė shumė se mungesė konkurrence nė treg shfaqin opsione tė formulimit tė kritereve dhe afateve pėr dorėzim dokumenti nė favor tė njė kompanie tė paramenduar klienteliste.

Tenderė me negocim
Ndėrkaq, 7 tenderė tė tjerė qė janė pėrzgjedhur nė kėtė analizė rezultojnė se janė zhvilluar nga Bashkia e Tiranės me negocim tė drejtpėrdrejtė, pavarėsisht se kanė qenė me fond limit mbi 50 milionė lekė tė reja. Pra bėhet fjalė pėr tenderė, qė sipas pėrcaktimeve tė Agjencisė sė Prokurimeve Publike janė mbi kufirin e ulėt monetar dhe realizimi i tyre me negocim tė drejtpėrdrejtė bėhet vetėm nė raste tė veēanta, tė pėrcaktuar qartė nė ligjin pėr Prokurimet Publike, por edhe nė udhėzimin e nxjerrė nga APP mė 8 janar 2018. Tenderė me negocim tė drejtpėrdrejtė, pavarėsisht vlerės, janė cilėsuar tė dyshimtė edhe nga udhėrrėfyesi i BE-sė. Por ēfarė kanė qenė kėto raste tė veēanta pėr Bashkinė e Tiranės?! Nga verifikimi rezulton se 7 procedurat e identifikuara janė realizuar nga Bashkia e Tiranės pėr blerje ushqimesh, pėr ruajtje dhe siguri tė vlerave monetare, pėr shėrbimin e internetit nė bashki dhe pėr shėrbimin e pastrimit. Madje, nė 4 raste, tenderėt janė fituar nė vlerėn mbi 99% tė fondit limit, ndėrsa nė 3 raste mbi 98% tė fondit limit dhe po tė vėrehet nė tabelėn e nxjerrė nga Porta Vendore rezulton se tė 3 kėto procedura janė fituar nga e njėjta kompani.

Po ashtu, 1 rast nga 103 tė tillė ėshtė shėnuar me RedFlag, pasi rezulton se tenderi ėshtė anuluar dy ose mė shumė herė, ndėrkohė qė njė rast tjetėr ka tė bėjė me shtesė kontrate, pa pėrfunduar ende faza e parė e kontratės.

Por, me gjithė dyshimet pėr shkelje tė mundshme, ajo qė dallohet mė sė shumti nė analizimin e 103 tenderėve ėshtė fakti se kėto kompani, kanė arritur tė marrin tė gjitha bashkė mbi 90 pėr qind tė fondit limit (Shih tabelėn). Vetėm nė pak raste vihet re se ka pasur oferta mė tė vogla se 90 pėr qind e fondit limit, duke ngritur dyshime sesi kėto kompani kanė dhėnė oferta kaq pranė fondit limitė procedura tė hapura dhe kanė qenė me kaq fat pėr tė fituar pėrballė kompanive qė kanė dhėnė oferta mė tė vogla, ku kėto tė fundit nė tė gjitha rastet e analizuara nga Porta Vendore janė skualifikuar pėr mungesė dokumentacioni.

Tenderėt e dyshimtė

51 janė pėr skualifikim tė operatorėve
43 mungesė konkurrence
7 negocim i drejtpėrdrejtė mbi 50 milionė lekė
1 anulim i tenderit dy ose mė shumė herė
1 shtesė kontrateMultimedia: PortaVendore.al
Datė publikimi: 7 dhjetor 2018
Titulli i publikimit: Tirana municipality conducts 103 suspicious tenders for 6 months
Pėrshkrim i publikimit: Bashkia e Tiranės, si bashkia mė e madhe nė vend, ka zhvilluar numrin mė tė lartė tė tenderėve pas implementimit tė reformės territoriale, ku sipas shifrave rezulton se nga 19.549 tenderė nė 61 bashki, 2355 tė tillė i pėrkasin Bashkisė sė Tiranės, qė pėrbėjnė 12 pėr qind tė tyre.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :