Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

Call for tenders for the Zogu i Parė Boulevard announced, 7 million $ for600 meters.

3 muaj mė parė
share()?>
Pas Sheshit Skėnderbej, Bashkia e Tiranės ka hapur tenderin pėr Bulevardin “Zogu i Parė”. Bėhet fjalė pėr njė fond prej 708.3 milionė lekėsh tė reja. Specifikimet teknike tė tenderit tė sapo shpallur shfaqin projekt pėr njė zonė tė tjetėrsuar, me ndėrhyrje nė stola betoni, shatėrvan, fasada me dekorime guridhe vendqėndrime biēikletash, janė disa pjesė tė pėrshkruara tek specifikimet teknike.Tenderi do tė qėndrojė i hapur deri nė datėn 11 prill 2019. Afati pėr tė mbyllur plotėsisht punimet ėshtė 18 muaj nga nėnshkrimi i kontratės. 

Ēfarė parashikon projekti?

Bulevardi “Zogu i Parė” fillon nga ish-Stacioni i Trenit deri nė Sheshin Skėnderbej. Projekti parashikon rehabilitim tėplotė nė tė gjithė gjatėsinė e bulevardit, gjithsej 600 metėr. Sipas openprocurement.al, qė publikon edhe raportin me specifikimet teknike, do tė bėhet shkatėrrimi i kanalizimeve (ujėrave tė zeza) ekzistuese, rrugėve tė makinave, trotuareve dhe pjesėve tė tyre tė betonuara, elementėve linearė dhe vendorė. 

Gjithashtu do tė ngrihet njė infrastrukturė e re e nėndheshme (ujėrat e zeza, ujėrat e bardha, rrjeti elektrik). Do tė bėhet ndėrtimi dhe vendosja e shatėrvanėve dhe pjesėve tė tyre pėrkatėse (dhomat teknike, tubacionet dhe sistemin e tubacioneve), shtrimi i gurėve natyrorė (lloje tė ndryshme) pėr rrugė ku kalojnė makinat, sheshe, vende parkimi dhe trotuare, shtrimi me guriēka tė ngjeshura tė disa zonave, ndėrtimi i pusetave tė rrugės, ēimentimi i trotuareve, bordurave tėtrotuareve, mbjellje bimėsh dhe gjelbėrimi sipas florės vendase, si dhe punime pėr mirėmbajtje. Projekti parashikon gjithashtu krijimin e katėr shesheve tė reja, njė shatėrvani dhe njė hapėsire tė dedikuar pėr biēikletat.
Analizimi i kostove

Projekti i rehabilitimit tė Bulevardit “Zogu i parė” do t’u kushtojė banorėve tė kryeqytetit 708 328 285 lekė tė reja. Para kėto qė do tė investohen nė 600 metra, qė ėshtė edhe gjatėsia e bulevardit.

Sipas njė pėrllogaritje tė thjeshtė, i bie qė kosto per 100 meter te jete mbi 1,1 milion dollare. Njė shifėr e lartė, por qė mė herėt kryetari i Bashkisė sė Tiranės, ErionVeliaj e ka shpjeguar me faktin se zona e Bulevardit “Zogu i parė” do tė ndjekė modelin e Pazarit tė Ri.

“Ambicia jonė ėshtė qė Bulevardi ‘Zogu i Parė’, nga ish-Stacioni i Trenit deri te Sheshi ‘Skėnderbej’ tė transformohet nė njė rrugė shopingu, siē kemi bėrė me pjesėn e Pazarit tė Ri; pėr kėtė do tė rregullojmė tė gjitha fasadat, do ta zgjerojmė akoma mė shumė trotuarin, do tė kemi 4 sheshe dhe 4 ‘piaceta’. Do tė jetė njė nga rrugėt mė tė bukura nė Tiranė, pa dalluar shumė nga Bulevardi i Ri”, do tė deklaronte Veliaj nė fillim tė nėntorit 2018.Multimedia: PortaVendore.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 13 mars 2019
Titulli i publikimit: Call for tenders for the Zogu i Parė Boulevard announced, 7 million $ for600 meters.
Pėrshkrim i publikimit: Pas Sheshit Skėnderbej, Bashkia e Tiranės ka hapur tenderin pėr Bulevardin “Zogu i Parė”. Bėhet fjalė pėr njė fond prej 708.3 milionė lekėsh tė reja. Specifikimet teknike tė tenderit tė sapo shpallur shfaqin projekt pėr njė zonė tė tjetėrsuar, me ndėrhyrje nė stola betoni, shatėrvan, fasada me dekorime guridhe vendqėndrime biēikletash, janė disa pjesė tė pėrshkruara tek specifikimet teknike.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :