Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

Klos Municipality awards 3 tenders to the mayors company

3 muaj mė parė
share()?>
Bashkia e Klosit i jep tre tenderė kompanisė sė krijuar nga kryetari i kėsaj bashkie, Basir Ēupa, i cili pavarėsisht se sot nuk e posedon mė kėtė kompani me dokumentacion, rezulton se ai ia ka dhuruar atė kunatit tė tij njė vit para se tė merrte funksionin publik nė shtator tė vitit 2015. Porta Vendore ka zbuluar se kompania “B.F.B.-2007 sh.p.k”, nė total ka fituar rreth 1 milion lekė tė reja nga Bashkia e Klosit, duke ngritur dyshime tė forta pėr konflikt interesi tė kryetarit tė kėsaj bashkie.

Lidhjet e kompanisė me kryetarin

Sipas tė dhėnave pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit rezulton se kompania “B.F.B.-2007 sh.p.k” ėshtė krijuar mė 8 tetor 2007, me seli nė Klos, pranė shkollės sė mesme, nga dy ortakė, F. H. dhe Basir Ēupa, aktualisht Kryetar i Bashkisė Klos, tė cilėt posedonin nga 50% tė aksioneve secili. Nė vitin 2011, ortaku F. H. i ka transferuar kuotat e tij te Basir Ēupa, duke e bėrė aksioner tė vetėm me 100% tė aksioneve. Transferimi ėshtė realizuar sipas kontratės sė shitblerjes nr. 216, datė 07.02.2011, ku aksionet janė blerė me vlerėn 50 mijė lekė tė reja.

Nė vitin 2012, aksionari i vetėm i kompanisė, Basir Ēupa, konkretisht mė 11 shtator 2012, lė funksionin e administratorit dhe emėron administrator Eduart Topallin, ndėrkohė qė me kontratėn nr. 1535, datė 24 shtator 2014, Basir Ēupa, sot kryetar i Bashkisė Klos, ia dhuron Eduart Topallit 100% tė aksioneve tė kompanisė. Deri nė kėtė pikė gjithēka ėshtė e rregullt ligjėrisht, ku rezulton se vlera nė atė kohė ishte rreth 1 milion lekė tė reja.

Tre tenderėt e fituar nė bashki

Por, rreth njė vit mė vonė, Basir Ēupa zgjidhet Kryetar i Bashkisė sė Klosit. Pėr dy vite, kompania e dhuruar prej tij nuk merr pjesė nė asnjė tender. Ndėrkohė, nė vitet 2017-2018 rezulton se kjo kompani aktivizohet nė tregun e tenderėve dhe fiton, jo njė, por tre tenderė nga Bashkia Klos, e cila drejtohet nga Basir Ēupa.

Sipas tė dhėnave rezulton se tenderi i parė nga kompania “B.F.B.-2007 sh.p.k” ėshtė fituar mė 03.03.2017, me objekt “blerje gazi tė lėngshėm dhe me vlerė 95 760 lekė tė reja. Nga njė kėrkim nė pagesat e thesarit rezulton se fatura pėr kėtė tender ėshtė shlyer nga Bashkia Klos mė 2 shkurt 2018.

Tenderi i dytė rezulton se ėshtė fituar nga kompania “B.F.B.-2007 sh.p.k”, mė 21.05.2018, me objekt “blerje e pajisjeve tė zyrės pėr Bashkinė Klos” dhe fatura pėr shėrbimin e kryer mban datėn 18.07.2018 dhe pesė ditė mė vonė Bashkia Klos ka shlyer detyrimet me vlerė 384 000 lekė tė reja.

Tenderi i fundit daton nė 17.09.2018 dhe ka pėr objekt ofrimin e materialeve dhe shėrbimeve pėr panairin e prodhimeve tradicionale. Fatura me vlerė 540 000 qė i detyrohej bashkia kompanisė ėshtė shlyer nė 28.12 2018 dhe pėrshkrimi i veprimit ėshtė “shpenzime pėr tė tjera materiale dhe shėrbime operative”. Nė total kjo kompani ka marrė nga buxheti i Bashkisė sė Klosit 1,019,760 lekė. 

Konflikti i interesit

Duke verifikuar se kjo kompani ka qenė pronėsi e Kryetarit tė Bashkisė Klos, Basir Ēupa, e cila i ėshtė dhuruar shtetasit Eduart Topalli, Porta Vendore vijoi mė tej verifikimin pėr tė kuptuar lidhjen mes kėtyre dy personave. Nga njė verifikim i thjeshtė pranė Gjendjes Civile rezulton se Basir Ēupa ėshtė i martuar me R. Ēupėn, e cila nė vajzėri ka mbajtur mbiemrin Topalli. Po ashtu rezulton se R. Ēupa ėshtė motra e Eduart Topallit, i cili tashmė ėshtė pronari i vetėm i kompanisė “B.F.B.-2007 sh.p.k”. Pra, Basir Ēupa  ia ka dhuruar kompaninė kunatit tė tij dhe kjo kompani ka fituar tre tenderė nga Bashkia Klos, gjatė kohės qė drejtohet nga Basir Ēupa.

ILDKPKI nis verifikimin

Nė kėto kushte lindin dyshime tė forta se kjo kompani ėshtė nė kushtet e konfliktit tė interesit. Pėr tė provuar nėse jemi nė kushtet e konfliktit tė interesit, Porta Vendori  kėrkoi informacion te Inspektorati i Lartė i Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive dhe Konfliktit tė Interesave. Ky institucion pasi administroi kėrkesėn, konkretisht mė 18 mars 2019, deklaroi se do tė bėhen tė gjitha verifikimet e nevojshme pėr rastin ne pėrputhje me ligjin nė fuqi. Edhe pse kanė kaluar tė gjitha afatet ligjore dhe gazetarėt e Portės Vendore kanė shkuar tre herė pranė institucionit pėr tė marrė informacion, ILDKPKI deklaron se ende vijon verifikimi.

Kryetari i bashkisė hesht

Madje, Porta Vendore kėrkoi informacion pėr tre tenderėt e zbuluar edhe pranė Bashkisė Klos, por pavarėsisht se u pėrsėritėn disa kėrkesa pėr informacion, kjo bashki nuk ktheu pėrgjigje asnjėherė. Madje, gazetarėt tentuan edhe tė komunikojnė nė telefon me Kryetarin e Bashkisė Klos, Basir Ēupa, por sėrish asnjė pėrgjigje. Gjithashtu, Porta Vendore kėrkoi informacion edhe pranė kompanisė “B.F.B.-2007 sh.p.k”, por rezulton se kontakti i vetėm i kompanisė nė Qendrėn Kombėtare tė Biznesit vazhdon tė jetė numri personal i celularit i Kryetarit tė Bashkisė Klos, i cili mė parė ka qenė aksioner i vetėm kėsaj kompanie.

Ekspertėt: Konflikt i pastėr interesi

Po ē’mendojnė ekspertėt nė lidhje me konfliktin e interesit nė kėtė rast. Nė njė intervistė pėr Portėn Vendore, drejtoresha ekzekutive e Institutit Shqiptar tė Shkencave, Aranita Brahaj, shprehet se kemi tė bėjmė njė konflikt tė pastėr interesit.  “Pėr rastin nė fjalė kemi njė subjekt qė ka njė vlerė modeste tė kontraktimit publik (me para publike) por ky kontraktim ėshtė vetėm me kėtė autoritet kontraktues, pra me kėtė bashki. Mendoj qė konflikti i interesit, sidomos nė ēėshtje tė tenderimit publik duhet tė marrė mė shumė vėmendje dhe kėrkon kontroll mė tė rreptėsishėm nga autoritetet”, thotė Brahaj. Sipas saj, rastet e konfliktit tė interesit janė tė sqaruara dhe tė mirė parashikuara e pėrcaktuara nga legjislacioni shqiptar. “Konflikti i interesit ėshtė njė ēėshtje fort mirė e rregulluar. Veē ligjit kontribut pėr tė duhet tė japė edhe doktrina, interpretimi dhe kontrolli institucional. Nė rastin nė fjalė janė dy lidhjet: marrėdhėnia e tij me subjektin si ish zotėrues. Interesat e ish zotėruesve nė njė shoqėri nuk pėrfundojnė me shitjen apo dhurimin e shoqėrisė. Po njėsoj ėshtė edhe marrėdhėnia familjare”,thotė Brahaj.

Ēfarė parashikon ligji

Ndėrkohė, kjo kompani nuk ėshtė shpallur fituese nė asnjė tender tjetėr publik dhe nė asnjė rast tjetėr, me pėrjashtim tė Bashkisė sė Klosit. Po ashtu nuk ka kryer shėrbime e mė pas tė jetė paguar as nga njėsi tė tjera tė pushtetit vendor dhe as nga atij qendror. Nė ligjin Nr .9367, datė 7.4.2005 pėr parandalimin e konfliktit tė interesave nė ushtrimin e funksioneve publike,  parashikohet se; “Konflikt i interesit” ėshtė gjendja e konfliktit ndėrmjet detyrės publike dhe interesave privatė tė njė zyrtari, nė tė cilėn ai ka interesa privatė, tė drejtpėrdrejtė ose tė tėrthortė, qė ndikojnė, mund tė ndikojnė ose duket sikur ndikojnė nė kryerjen nė mėnyrė tė padrejtė tė detyrave dhe pėrgjegjėsive tė tij publike. Legjislacioni shqiptar parashikon dėnimin e administrativ me gjobė nga 30 mijė lekė deri nė 100 mijė lekė pėr rastet e konfliktit tė interesit, pėr rastet kur nuk pėrbėn vepėr penale. Tashmė, pėr tė kuptuar qartė nėse jemi nė kushtet e konfliktit tė interesit mbetet vetėm vendimi i ILDKPKI, i cili prej afro dy muajsh, ende nuk ka kryer verifikimin e kėtij rasti.Multimedia: PortaVendore.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 20 maj 2019
Titulli i publikimit: Klos Municipality awards 3 tenders to the mayors company
Pėrshkrim i publikimit: Bashkia e Klosit i jep tre tenderė kompanisė sė krijuar nga kryetari i kėsaj bashkie, Basir Ēupa, i cili pavarėsisht se sot nuk e posedon mė kėtė kompani me dokumentacion, rezulton se ai ia ka dhuruar atė kunatit tė tij njė vit para se tė merrte funksionin publik nė shtator tė vitit 2015. Porta Vendore ka zbuluar se kompania “B.F.B.-2007 sh.p.k”, nė total ka fituar rreth 1 milion lekė tė reja nga Bashkia e Klosit, duke ngritur dyshime tė forta pėr konflikt interesi tė kryetarit tė kėsaj bashkie.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :