Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

2.6 million Euros for 400 pine trees. Tirana Municipality Tender, Democratic Party reports the case to the Posecutor’s Office

3 muaj mė parė
share()?>
Partia Demokratike ka kallėzuar penalisht kreun e bashkisė sė Tiranės, Erion Veliajn. Nė njė deklaratė pėr mediat, deputeti i PD-sė, Klevis Balliu, bėri me dije se sapo ishte kthyer nga Prokuroria ku kishte dorėzuar edhe padinė nė fjalė.
“Po kthehem nga prokuroria ku dorėzova kallėzim penal pėr Erjon Veliaj pėr shpėrdorim detyre dhe  shkelje tė barazisė nė tendera”- tha ai.

Sipas Balliut, Veliaj i ka dhėnė miliona euro tė tjera kompanisė Fusha shpk, tė njėjtės kompani qe sipas PD, zgjodhi te vidhte fillimisht te Sheshi Skenderbej dhe me pas te projekti per Teatrin Kombetar.

Deklarata e plote 

Tani po kthehem nga Prokuroria ku dorėzova kallėzimin penal kundėr Kryetarit tė Bashkisė Erion Veliaj pėr shpėrdorim detyre dhe shkelje tė barazisė nė tendera.

Erion Veliaj ka shkelur ligjin nė mėnyrė flagrante pėr t’i dhėnė miliona euro tė tjera kompanisė “Fusha”, tė njėjtės kompani qė zgjodhėn pėr tė vjedhur tek Sheshi Skenderbej, tė njėjtės kompani qė po pėrdorin pėr tė grabitur tokėn e Teatrit Kombėtar pėr tė ndėrtuar kullat me paratė e drogės dhe korrupsionit.

Nė kundėrshtim tė plotė me ligjin e prokurimeve, Erion Veliaj i ka dhėnė kompanisė “Fusha” 2.6 milion euro pėr blerjen e 400 pishave. Ligji pėrcakton garė transparente, por kur bėhet fjalė pėr “Fushėn”, pėr Maliqin e Bashkisė sė Tiranės ligji shkelet dhe gara eliminohet.

Pėr t’i dhėnė “Fushės” 2.6 milionė euro, Erion Veliaj ka pranuar qė njė pishė tė blihet me njė vlerė marramendėse 6 500 euro copa.

Me 2.6 milionė euro Erion Veliaj mund tė kishte ndėrtuar njė shkollė tė standarteve mė tė mira, me pajisje tė kohės, laboratorė dhe palestėr, por ai zgjodhi tė blejė pisha, disa prej tė cilave janė tharė, tė tjera janė prerė nga vete bashkia, edhe pse kanė kushtuar 6 500 euro copa.

Nė prokurori kam paraqitur prova filmike dhe disa fotografi qė tregojnė prerjen dhe tharjen e pishave, njėsoj si palmat. Kundrejt kėsaj situate, Erion Veliaj ka mbyllur sytė dhe Bashkia nuk ka marrė asnjė masė ndaj “Fushės”.

Nė mė pak se 3 vjet, Erion Veliaj i ka dhėnė rreth 25 milionė euro kompanisė “Fusha”, gjysmėn e tė cilave pa garė.

Partia Demokratike ka treguar mė herėt se pronari i kompanisė Fusha, Shkėlqim Fusha, ėshtė familjar i afėrt me Petrit Fushėn qė, deri dje, drejtonte Prokurorinė e Tiranės, dhe mbylli dosjen e Ardit Gjoklaj, ku Bashkia kishte pėrgjegjėsi penale. Pas kėsaj, Edi Rama dhe Erion Veliaj i dhanė Shkėlqim Fushės ndėrtimin e sheshit Skėnderbej dhe parkingut privat atje.

Dhe sa para duhet tė paguajnė qytetarėt e Tiranės qė Veliaj tė lajė borxhin me Fushajt nė kurriz tė drejtėsisė pėr Arditin dhe duke vjedhur shqiptarėt?!

I bėj thirrje Prokurores sė Pėrgjithshme tė Pėrkohshme, tė mos pengojė hetimin pėr Kryetarin e Bashkisė sė Tiranės pėr aferėn korruptive tė 2.6 milionė euro pėr pishat e thara e tė prera. Erion Veliaj duhet tė pėrfundojė nė burg pėrpara se vetingu tė pastrojė zyrėn e kryetarit tė Bashkisė nga kryehajduti i Tiranės!
Multimedia: Panorama
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: Sep 19, 2018
Titulli i publikimit: 2.6 million Euros for 400 pine trees. Tirana Municipality Tender, Democratic Party reports the case to the Posecutor’s Office
Pėrshkrim i publikimit: Partia Demokratike ka kallėzuar penalisht kreun e bashkisė sė Tiranės, Erion Veliajn. Nė njė deklaratė pėr mediat, deputeti i PD-sė, Klevis Balliu, bėri me dije se sapo ishte kthyer nga Prokuroria ku kishte dorėzuar edhe padinė nė fjalė.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :