Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Treguesit Kryesorė Makroekonomikė nė Kosovė Gjatė Viteve

9 vite mė parė
share()?>

Produkti i Brendshem Bruto (PBB) ėshtė njė tregues i vlerės sė tregut tė tė gjitha tė mirave dhe shėrbimeve pėrfundimtare tė prodhuara nė njė ekonomi.

PBB perfshin gjithė prodhimet e shėrbimet aktuale tė destinuara pėr treg si dhe ato tė prodhuara pėr konsum pėr vete nga tė gjitha njėsitė rezidente qė veprojnė nė territorin e njė shteti.

Inflacioni ėshtė njė tregues I ndryshimi tė nivelit tė pėrgjithshėm tė ēmimeve nė njė vend.


Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi ndryshimin e PBB dhe inflacionit gjatė viteve tė fundit nė Kosovė, bazuar nė tė dhėnat e Bankės Qėndrore tė Kosovės dhe FMN.


Gjatė viteve tė fundit PBB nominal ka ndryshuar sipas grafikut:

 

*Vlerėsime tė FMN
Burimi: BQK, FMN,
Komentet dhe Analiza: ODA


Sikurse mund tė shihet edhe nga grafiku, PBB nominal nė Kosovė ka ardhur nė rritje, dhe vlera mė e madhe ėshtė arritur nė vitin 2010, ku sipas vlerėsimevė tė FMN ai rezulton 4,113 milionė Eur, ose 6.3% mė i lartė se viti paraardhės. Por nga tė dhėnat, rezulton se rritja reale e ekonomisė kosovare gjatė vitit 2010 ėshtė 4.6%, e pėr pasojė mund tė arrihet nė pėrfundimin se njė pjesė e rritjes sė PBB nominale ka ardhur nga rritja e ēmimeve nė vend.

Pėrsa i pėrket inflacionit, ky i fundit ka ndryshuar sipas grafikut:


 

*Vlerėsime tė FMN
Burimi: BQK, FMN
Komentet dhe Analiza: ODA


Nė vitin 2007 ėshtė arritur niveli mė i lartė i inflacionit gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit: 10.5%. Ndėrkohė nė 2004, vendi ėshtė futur nė deflacion, ku ēmimet e shportės janė ulur me (3.7%). Gjatė 2010, inflacioni vlerėsohet tė jetė 3.1%, ndėrkohė qė nė 2009 ēmimet nuk u rritėn thuajse fare.


Inflacioni duket njė problem i rėndėsishėm nė Kosovė, duke qėnė se luhatjet gjatė dhjetė vjetėve tė fundit kanė qėnė tė mėdha. Mosqėndrueshmėria e inflacionit dėmton ekonominė, pasi nuk lejon ankorimin e pritshėmrisė sė njerėzve pėr nivelin e ēmimeve, gjė qė mund tė ēojė nė vendime jo optimale tė tyre pėrsa i pėrket kursimit dhe investimit. Pėrgjithėsisht, njė normė e qėndrueshme inflacioni, ėshtė e dėshirueshme, me qėllim rritjen graduale tė ekonomisė.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA