Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Statistika mbi Korrupsionin sipas Procedimeve Penale te Gjyqėsorit ne RSh 2004-2009

5 vite mė parė
share()?>

Statistika mbi ēėshtje gjyqėsore dhe autorė tė dėnuar pėr vepra penale qė lidhen me korrupsion shpėrdorim dhe abuzim nė detyrė apo nė funksion publik.

1.1-Dinamika.

Numri i ēėshtjeve dhe autorėve pėr kėtė grup veprash penale shėnon rritje tė vazhdueshme nga viti nė vit. Trendi 2004-2009 ėshtė rritės.

Konkretisht pėr ēėshtje ndėr vite janė regjistruar:Burimi: Ministria e Drejtėsisė, Vjetarė statistikore 2004 - 2009                                           
Analiza Statistikore: Open Data Albania                                           


Figura e veprės penale mė e pėrhapur dhe mė me vėllim ēėshtjesh dhe autorėsh ėshtė ajo e parashikuar nė nenin 248 Shpėrdorim Detyre. Kjo figurė vepre penale nė total ka shėnuar pėr vitet 2004 – 2009, 467 ēėshtje dhe 416 autor. Nė vend tė dytė pėr nga vėllimi vjen figura e veprės penale e parashikuar nė nenin 259 Korrupsion pasiv i personave qė ushtrojnė funksione publike. Pėrkatėsisht me kėtė nen gjatė 2004-2009 janė proceduar 60 ēėshtje dhe 79 autorė.

Vėllimi i krimeve korrupsion dhe shpėrdorime nė funksione shtetėrore

       
Burimi: Ministria e Drejtėsisė, Vjetarė statistikore 2004 - 2009
Analiza Statistikore: Open Data Albania


Neni 175. Kontrabanda nga punonjės qė lidhen me veprimtarinė doganore              
Neni 181/a. Moskryerja e detyrave nga organet tatimore                          
Neni 217. Marrja e shpėrblimeve                                          
Neni 244. Korrupsioni aktiv i personave qė ushtrojnė funksione publike                  
Neni 245. Korrupsion aktiv i funksionarėve tė lartė shtetėrorė ose tė zgjedhurve vendore      
Neni 245/1. Ushtrim i ndikimit tė paligjshėm ndaj personave qė ushtrojnė funksione publike  
Neni 248. Shpėrdorim detyre                                              
Neni 256. Shpėrdorim i kontributeve tė dhėna nga shteti                          
Neni 257. Pėrfitim i paligjshėm i interesave                                  
Neni 257/a. Refuzim pėr deklarim, mosdeklarim, fshehja ose deklarimi i rreme i pasurive …          
Neni 258. Shkelja e barazisė nė tendera
Neni 259. Korrupsioni pasiv i personave qė ushtrojnė funksione publike                  
Neni 260. Korrupsioni pasiv i funksionarėve tė lartė shtetėrorė ose i tė zgjedhurve vendorė      
Neni 319. Korrupsioni aktiv i gjyqtarit, prokurorit dhe funksionarėve tė tjerė tė drejtėsisė      
Neni 319/a. Korrupsioni pasiv i gjyqtarit, prokurorit ose funksionarėve tė tjerė tė organeve tė drejtėsisė
Neni 324p2. Dhėnia ndihmė njė tė burgosuri pėr largimBurimi: Ministria e Drejtėsisė, Vjetarė statistikore 2004 - 2009
Analiza Statistikore: Open Data Albania
  

Konkluzione

1.2-Vėllimi.

Nė total pėr grupin e veprave penale tė studiuara (korrupsion shpėrdorim dhe abuzim nė detyrė shtetėrore apo nė funksion publik) gjatė viteve 2004 – 2009 janė shėnuar 656 ēėshtje tė pėrfunduara dhe 672 autorė tė dėnuar.
Viti me mė shumė ēėshtje tė proceduara ėshtė viti 2009 me 157 ēėshtje.
Viti me mė shumė autorė tė dėnuar ėshtė viti 2009 me 143 autorė.
Viti me mė pak ēėshtje tė proceduara ėshtė viti 2004 me 77 ēėshtje.
Viti me mė pak autorė tė proceduar ėshtė viti 2004 me 83 autorė.

1.3-Figura veprash penale te pa proceduara gjate 2004-2009.

Me interes nė hulumtim paraqitet fakti qė disa nene tė kėtij grupi veprash penale nuk janė proceduar asnjėherė. Konkretisht bėhet fjalė pėr nenin 217 Marrja e shpėrblimeve (pėr veprime qė lidhen me krime kundėr Pavarėsisė dhe Integritetit). Kjo figurė vepre penale parashikohet nė raste shumė tė rėnda tė veprimeve qė cenojnė integritetin dhe pavarėsinė e vendit, dhe ėshtė normale mungesa e procedimeve pėr njė hark kohorė relativ.

1.4-Korrupsioni nė Gjyqėsor, indikator negativ.

Megjithė perceptimin e lartė pėr korrupsionin nė drejtėsi, nėpėrmjet gjyqtarėve, prokurorėve dhe funksionarėve tė tjerė tė drejtėsisė numri i procedimeve pėr tre figura veprash penale tė pėrfshira nė seksionin pėrkatės ėshtė vetėm 1 autor dhe 1 ēėshtje. Kėshtu pėr nenin 319 Korrupsion aktiv i gjyqtarit, prokurorit dhe funksionarėve tė lartė tė drejtėsisė nuk kemi asnjė rast tė proceduar (me ēėshtje gjyqėsore) nė kėto gjashtė vite.

Ndėrsa pėr nenin 319/a Korrupsion pasiv i gjyqtarit, prokurorit dhe funksionarėve tė lartė tė drejtėsisė kemi vetėm njė ēėshtje gjyqėsore tė shėnuar nė 2009-ėn me vetėm njė autor tė dėnuar. Edhe neni 324 paragrafi 2, Dhėnia ndihmė njė tė burgosuri pėr largim (me subjekt personin nė detyrė), nuk ka shėnuar ndonjė rast nė ēėshtje gjyqėsore.

Ndėrkohė pėr vitet objekt hulumtimi perceptimi mbi korrupsionin nė gjyqėsor ėshtė tepėr i lartė si nė sondazhet lokale dhe nė raportet e organizmave ndėrkombėtarė.

1.5-Shkelja e barazisė nė tenderė.

Ndjeshėm ėshtė rritur nė vitet 2008 dhe 2009 vėllimi i ēėshtjeve dhe autorėve tė proceduar sipas figurės sė veprės penale tė parashikuar nė nenin 258 Shkelje e barazisė nė tenderė. Megjithė aplikimin e tenderimeve elektronike gjatė kėtyre dy viteve janė shėnuar 10 ēėshtje me 41 autorė.

1.6-Defekte te Metodologjisė.

Statistika zyrtare e Gjyqėsorit dhe Ministrisė sė Drejtėsisė nė RSH paraqet disa probleme qė vėshtirėsojnė dhe cenojnė cilėsinė e hulumtimit statistikor pėr ketė grup veprash penale.

1. Nuk jepen tė dhėna tė ndara pėr paragrafė tė ndryshėm tė tė njėjtit nen ku parashikohen figura tė ndryshme veprash penale tė cilat ndryshojnė tek subjekti qė kryen veprimin dhe qė pėrkon me njė subjekt nė detyrė shtetėrore apo funksion publik. Tė tilla janė rastet e  Neni 186 paragrafi 3. Falsifikimi i dokumenteve nga personi qė ka pėr detyre tė lėshojė dokumentin; Neni 187 paragrafi 2. Falsifikimi i dokumenteve shkollore nga personi qė ka pėr detyrė tė lėshojė dokumentin; Neni 188 paragrafi 2 Falsifikimi i dokumenteve shėndetėsorė kur bėhet nga personi qė ka pėr detyrė tė lėshojė dokumentin. Neni 189 paragrafi 3 kur falsifikimi bėhet nga personi qė ka pėr detyrė tė lėshojė letėrnjoftimin, pasaportėn, vizėn; Neni 190/3 falsifikimi i vulave, i stampave ose i formularėve nga personi qė ka pėr detyrė hartimin e tyre; Neni 191/3 Falsifikim i akteve tė gjendjes civile kur falsifikimi bėhet nga personi qė ka pėr detyrė tė lėshojė aktin; Neni 298/paragrafi 5 Ndihma pėr kalim tė paligjshėm tė kufirit.

2. Jo ēdo Vjetar Statistikor i Gjyqėsorit dhe i Ministrisė sė Drejtėsisė ka tė dhėna mbi vepra sipas nenit tė caktuar. Kėshtu jepen statistika pėr ēėshtje qė janė e dhėna pėr dosjet gjyqėsore tė ardhura nga prokuroria me emėrtimin e akuzės mė tė rėndė(me dėnim maksimal); autorė qė janė pasqyruar tė dhėnat pėr tė dėnuarit me vendim pėrfundimtarė. Vepra ėshtė njė e dhėnė statistikore qė jep informacion mbi ēdo procedim sipas kėtij neni edhe pėr rastin kur dosja shėnohet sipas nenit qė pėrmban akuzėn mė tė rėndė por ka nė tė edhe procedime pėr vepra tė tjera.

Kėto dy mangėsi tė statistikės zyrtare janė tė domosdoshme pėr rregullim me qėllim hulumtim tė saktė tė vėllimit dhe dinamikės sė fenomenit kriminal.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj