Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Total Dėmi Ekonomik i Audituar nga KLSH viti 2018

10 muaj mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Dėmin Ekonomik tė konstatuar nga auditimet e evaduara gjatė vitit 2018 nga Kontrolli i Lartė i Shtetit KLSH. Tė dhėnat pėr hulumtim janė marrė nga Buletini Pėrmbledhje e Institucionit mbi Auditimet e Ushtruara. Nė fillim tė vitit KLSH kishte planifikuar auditimin e njėqind e gjashtėdhjetė e dy institucioneve gjatė 2018. Nė pėrfundim rezulton se planit fillestar tė auditimeve i janė shtuar edhe nėntė institucione dhe numri i tyre shkon nė njėqind e shtatėdhjetė e njė. Nė finale dėmi dhe joefektivitetit i konstatuar gjatė auditimeve tė kėtij viti ėshtė konstatuar nė shumė 213 892 987 000 Lekė (dyqind e trembėdhjetė miliard e tetėqind e nėntėdhjetė e dy milion e nėntėqind e tetėdhjetė e shtatė mijė lekė). Nė monedhėn Euro ky dėm pėrllogaritet 1 711 100 000 000 Euro (njė pikė shtatėdhjetė e njė miliard euro). Dėmi ndahet nė dy kategori: a) Parregullsi dhe Shkelje Financiare me Dėm Ekonomik, nė tė ardhurat dhe shpenzimet e kryera, nė shumėn totale prej 24093742000 Lekė (njėzet e katėr miliard lekė) ose njėqind ne nėntėdhjetė e tre milion euro; b) Shkelje e Disiplinės Financiare me Ndikim Negativ nė performancėn e subjekteve tė audituara, nė shumėn totale prej 189 799 245 000 lekė  (njėqind e tetėdhjetė e nėntė miliard lekė).

Total Dėmi i Konstatuar nga Auditime tė KLSH viti 2018 nė 000 lekė

 
Burimi: KLSH pėrmbledhja e Auditimeve tė Ushtruara 2018Total Dėmi i Konstatuar nga Auditime tė KLSH viti 2018 nė 000 lekė

Burimi: KLSH pėrmbledhja e Auditimeve tė Ushtruara 2018

Sa i takon kategorisė sė parregullsive dhe shkeljeve financiare nė tė ardhura dhe shpenzime tė kryera ato janė realizuar nė disa sektor apo fusha. Konkretisht janė shkelje nė Zbatimin e Legjislacionit Tatimor 13. 25 miliard Lekė; Shkelje tė Zbatimit tė Kodit Doganor 2.1 miliard lekė; Shkelje tė keqadministrimit tė pronės sė dhėnė me Qera dhe Koncesione 6.86 miliard lekė; Dėm nė shpenzime paga, sigurime dhe shpėrblime 125 milion lekė; Shpenzime Operative 66 milion lekė; Shkelje me Prokurimet Publike 1.15 miliard lekė;  tė tjera 523 milion lekė.
Sa i takon Shkeljeve financiare me ndikim negative nė performancėn e subjekteve tė audituara kjo vlerė ėshtė e ndarė nė dy kategori si fusha e tė ardhurave dhe fusha e shpenzimeve.
Shkeljet, Dėmi dhe Ndikimet Negative tė konstatuara gjatė auditimeve tė vitit 2018 I pėrkasin veprimtarisė ekonomiko financiare tė kohėshtrirjes 2014 deri 2018. Auditimet janė realizuar nė 49 raste nė Ministri dhe Institucione Qendrore; nė 61 raste nė Institucione tė administratės sė vetėqeverisjes vendore dhe njėsi tė tjera nė nivel vendor; nė 9 raste nė drejtori dhe degė tė tatimeve dhe doganave; nė 21 raste Institucionet Financiare dhe Shoqėritė me Kapital tė Pėrbashkėt shtetėror ; 7 janė raste tė Njėsive tė projekteve me Financime tė Huaj dhe 6 janė subjekte tė mbrojtjes sė mjedisit.
Nė pėrfundim KLSH ka propozuar edhe Rekomandime; Masa pėr pėrmirėsime Ligjore; masa administrative dhe organizative. Gjithashtu nė 2018 Institucioni ka adresuar 4232. 
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Komente dhe analiza Open Data Albania