Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Institucione me Dėm Ekonomik tė konstatuar gjatė auditimeve tė ushtruara pėr tė ardhurat dhe shpenzimet janar - dhjetor 2018

7 muaj mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi dėmin ekonomik tė konstatuar nga institucioni i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit nė auditimet e vitit 2018 pėr tė ardhura dhe shpenzime. Hulumtimi evidenton institucionet sipas vlerave tė konstatuara. Auditimet janė bėrė sipas Planin tė Auditimeve tė Institucionit gjatė muajve tė vitit 2018 por I pėrkasin veprimtarisė ekonomike dhe financiare tė viteve 2014 – 2018. Gjatė vitit 2018, KLSH ka realizuar auditime nė njėqind e gjashtėdhjetė e dy institucioneve.  Kėto janė institucione tė nivelit qendror dhe qeverisjes lokale. Nėn auditim kanė qenė edhe shoqėri tregtare me kapital shtetėror apo tė pėrbashkėt si dhe njėsi t projekteve me financim tė huaj. Gjatė auditimeve janė konstatuar Parregullsi dhe Shkelje Financiare me Dėm Ekonomik, nė tė ardhurat dhe shpenzimet e kryera, nė shumėn totale prej 24 093 742 000 Lekė (njėzet e katėr miliard lekė) ose njėqind ne nėntėdhjetė e tre milion euro. Institucioni i audituar me dėmin mė tė lartė ėshtė Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve nė vlerėn 13 miliard lekė. Nė vend tė dytė ėshtė shoqėria publike Albpetrol sh.a me vlerėn 4 miliard lekė dėm. Korporata Elektroenergjetike ėshtė konstatuar qė ka shkaktuar njė dėm prej njė pikė gjashtė miliard lekė.
Shkeljet, Dėmi dhe Ndikimet Negative tė konstatuara gjatė auditimeve tė vitit 2018 I pėrkasin veprimtarisė ekonomiko financiare tė kohėshtrirjes 2014 deri 2018. Auditimet janė realizuar nė 49 raste nė Ministri dhe Institucione Qendrore; nė 61 raste nė Institucione tė administratės sė vetėqeverisjes vendore dhe njėsi tė tjera nė nivel vendor; nė 9 raste nė drejtori dhe degė tė tatimeve dhe doganave; nė 21 raste Institucionet Financiare dhe Shoqėritė me Kapital tė Pėrbashkėt shtetėror ; 7 janė raste tė Njėsive tė projekteve me Financime tė Huaj dhe 6 janė subjekte tė mbrojtjes sė mjedisit.

Institucione Shkelje me Dėm Ekonomik tė konstatuar gjatė auditimeve tė ushtruara pėr tė ardhurat dhe shpenzimet janar - dhjetor 2018

Nė pėrfundim KLSH ka propozuar edhe Rekomandime; Masa pėr pėrmirėsime Ligjore; masa administrative dhe organizative. Gjithashtu nė 2018 Institucioni ka adresuar 4232.  Tė dhėnat pėr hulumtim janė marrė nga Buletini Pėrmbledhje e Institucionit mbi Auditimet e Ushtruara.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: