Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Ndryshimet e sektorit bankar nė Shqipėri 2018-2019, efektet nė strukturėn e kapitalit aksionar

7 muaj mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim tė ndryshimeve tė sektorit bankar nė vitet e fundit, dhe efektet nė strukturėn e kapitalit aksionar tė kėtij sektori. Gjatė vitit 2018 dhe fillimit tė vitit 2019 sektori bankar shqiptar, banka tė nivelit tė dytė, pati ndryshime tė rėndėsishme nė strukturė. Nė fund tė vitit 2018, numri i bankave u reduktua nė katėrmbėdhjetė nga gjashtėmbėdhjetė  banka qė operonin nė fund tė vitit 2017. Kjo erdhi si rezultat i revokimit tė licencave tė dy bankave, pas pėrfundimit tė procesit tė bashkimit me pėrthithje tė tyre nga dy banka ekzistuese tė sistemit. Mė tej deri nė muajin qershor 2019 numri i bankave u reduktua nė dymbėdhjetė pas finalizimit tė njė tjetėr pėrthithje tė bankave si dhe revokimit tė njė licence bazuar nė kėrkesėn e vetė bankės.

Numri i Bankave tė Nivelit tė Dytė nė Vite


Burimi: Banka e Shqipėrisė, Shoqata e Bankave, QKR, llogaritje ODA

Pėr tė arritur tek reduktimi i numrit tė bankave tė nivelit tė dytė nga gjashtėmbėdhjetė nė dymbėdhjetė, nė vitet 2018 dhe 2019 janė shėnuar kėto ndryshime nė tregun bankar: ėshtė blerė banka NBG Albania nga Banka Amerikane e Investimeve ABI; ėshtė pėrthithur Veneto Bank nga Intesa Sanpaolo Bank; gjithashtu ėshtė realizuar Blerja e Bankės Ndėrkombėtare Tregtare (ICB) nga Union Bank; OTP Bank Hungary ka blerė tė plotė bankėn Societe GeneraleTirana Bank ėshtė blerė nga Balfin Group dhe Komercijalna Banka Skopje; Bankės sė Kreditit tė Shqipėrisė i ėshtė revokuar licenca pėr shkak tė fillimi tė procesit tė likuidimit vullnetar nga ana e vetė kėsaj banke.
Kėto ndryshime kanė sjellė edhe formacion tjetėr tė origjinės sė aksionerėve qė kontrollojnė tregun bankar tė nivelit tė dytė. Nėse konsiderojmė Origjinė ata tė vendit ku ėshtė regjistruar aksionari i bankės, na rezulton se aksionerėt mazhoritar tė bankave nė tetė raste janė tė huaj, dhe nė katėr raste vendas. Edhe pėr aksioner, shoqėri tė regjistruara nė Shqipėri na shfaqet karakteristika e paketės kontrolluese nė njė vend tjetėr jo Shqipėria. Rast konkret ėshtė ABI dhe zotėruesi i saj Tranzit shpk me paketė kontrolluese aksionesh jashtė Shqipėrisė. 

Struktura e Kapitalit Aksionar tė Bankave tė Nivelit tė dytė sipas vendit te Origjinės Qershor 2019  


Burimi: Banka e Shqipėrisė, Shoqata e Bankave, QKR

Njė karakteristikė tjetėr ėshtė qė Nga Dymbėdhjetė banka vetėm gjashtė kanė aksionarin mazhoritar tė regjistruar nė njė vend tė BE-sė. Vitet e fundit kemi dalje nga tregu shqiptar bankar i investitorėve me origjinė nga BE, ku numri ka rėnė ndjeshėm nga dhjetė nė vitin 2013 nė gjashtė nė qershor 2019. Ndėrkohė pėrtej vendeve tė BE, vendet me kapitale aksionare kontrolluese mbeten Turqia dhe Arabia Saudite. Gjithashtu vihet re njė rritje e numrit tė bankave me kapital shqiptar, qė arrin nė katėr , nga dy qė ishin nė vitin 2013. 

Bankat sipas Origjinės sė Kapitalit trendi 2013 - 2019
Burimi: Banka e Shqipėrisė, Shoqata e Bankave, QKR, llogaritje ODA

Efektet e kėtyre ndryshimeve do shikohen nė tė ardhmen, por tėrheqja e bankave ndėrkombėtare me eksperiencė tė gjatė, sigurisht nuk shihet si shenjė e mirė pėr tregun shqiptar bankar dhe financiar. Nga ana tjetėr, konsolidimi i bankave duke patur parasysh madhėsinė e tregut, gjykohet si njė zhvillim pozitiv pėr stabilitetin dhe mbikėqyrjen financiare.
Tė dhėna mbi strukturėn e shoqėrive financiare banka tė nivelit tė dytė; zotėrimin dhe menaxhimin e tyre sikurse performancėn ekonomike, janė tė publikuara dhe tė aksesueshme edhe nė portalin Open Corporates Albania rubrika Shoqėri Financiare Jo Banka. 
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albania