Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 02 Dhjetor 2019

Bashkitė, 6,2 miliardė lekė mė shumė pėr tenderė para zgjedhjeve

7 muaj mė parė
share()?>
Teksa qeveria ka vendosur tė pezullojė tenderėt pėr bashkitė, kėto tė fundit duket se kanė rritur ndjeshėm prokurimet para zgjedhjeve. Sipas tė dhėnave tė Open Procurement Albania pėr periudhėn deri nė 7 Maj 2019, 61 bashkitė e vendit kanė shpallur tenderime me vlerė 15.8 miliardė lekė. Krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė, vlera e prokurimeve ėshtė rritur me 6.24 miliardė lekė.

Kjo duket se ėshtė edhe njė ndėr arsyet qė e ka shtyrė Kėshillin e Ministrave tė marrė kėtė vendim, tė ngjashėm me atė tė para zgjedhjeve tė pėrgjithshme tė vitit 2017, ku u pezulluan pėrkohėsisht tenderėt e institucioneve qendrore.

Nė total nga pushteti vendor gjatė vitit 2019 janė njoftuar 2557 tenderė, nga tė cilat 20 prokurime me vlerė mbi 100 milionė lekė. 12 pėr qind e kėtyre procedurave rezultojnė tė shėnjuar me flamur tė kuq, pėr shkak tė risqeve tė larta, parregullsive dhe problematikave nė garė.

Bashkitė me numrin mė tė madh tė procedurave tė skanuara si Red Flag, janė Tirana, Durrėsi, Shkodra dhe Kamza.
Cilat janė bashkitė qė kanė rritur vlerėn e tenderimeve?
Tė dhėnat tregojnė se pėr 4 muajt e kėtij viti, bashkia e Tiranės ka qenė ajo qė ka tenderuar mė shumė se tė gjitha bashkitė e tjera tė vendit. Sipas Open Procurement Albania, prokurimet e njoftuara nga kjo bashki rezultojnė 4.4 miliardė lekė, rreth 1 miliardė lekė mė shumė se krahasuar me po tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė.

Ndėrkaq, gati njė dyfishim tė vlerės sė fondeve tė prokurimeve ka regjistruar edhe Bashkia e Durrėsit, duke arritur nė 1.1 miliardė lekė. Bashkia e Kamzės dhe institucionet e saj tė varėsisė nga ana tjetėr po ashtu ka ndjekur njė trend nė rritje dhe vlera e tenderėve ka arritur nė 1 miliardė vetėm nė 4 muajt e parė tė 2019-ės. Njė rritje tė konsiderueshme po ashtu ka shėnuar edhe Bashkia e Shkodrės, pasi vlera e prokurimeve publike ėshtė rritur me rreth 200 milionė lekė krahasuar me po tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar.Multimedia: A2-CNN
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 14 Maj 2019
Titulli i publikimit: Bashkitė, 6,2 miliardė lekė mė shumė pėr tenderė para zgjedhjeve
Pėrshkrim i publikimit: Teksa qeveria ka vendosur tė pezullojė tenderėt pėr bashkitė, kėto tė fundit duket se kanė rritur ndjeshėm prokurimet para zgjedhjeve. Sipas tė dhėnave tė Open Procurement Albania pėr periudhėn deri nė 7 Maj 2019, 61 bashkitė e vendit kanė shpallur tenderime me vlerė 15.8 miliardė lekė. Krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė, vlera e prokurimeve ėshtė rritur me 6.24 miliardė lekė.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :