Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Ndodhi Bashkia e Tiranės shpall tenderin, mbi 104 milionė lekė pėr Parkun Rinia. Ja si do tė jetė…

1 vit mė parė
share()?>
Parku Rinia do tė rehabilitohet nėpėrmjet njė fondi qė e kapėrcen vlerėn e 104 milionė lekėve. Bashkia e Tiranės ka shpallur tenderin pėr rehabilitimin e kėsaj zone. Sipas tė dhėnave tė Open Procurement Albania Prokurime pėr Njėsi tė Qeverisjes Vendore, fondi limit ėshtė 104 629 747 lekė dhe afati pėr mbylljene punimeve ėshtė 8 muaj nga dita e lidhjes sė kontratės.
“Rehabilitimi i Parkut Rinia- Burimi i financimit: vėnė nė dispozicion nga tė ardhurat e Bashkisė sė Tiranės nė mbėshtetje tė VKB Nr. 159 datė 21.12.2018, “Pėr Miratimin e Programit buxhetor afatmesėm 2019-2021” dhe detajimin e buxhetit tė Bashkisė sė Tiranės pėr vitin 2019” (e ndryshuar)”, theksohet te objekti i tenderit.

Data e shpalljes sė tenderit nga Bashkia e Tiranės ėshtė 30 prilli, ndėrsa data kur do tė zhvillohet ėshtė 3 qershori i kėtij viti. Ky ėshtė edhe afati i fundit pėr dorėzimin e dokumenteve .

Projekti pėr Parkun Rinia

Nga Plani i Studimit,qė ėshtė njė nga dokumentet e tenderit mėsohet se sheshi do tė konceptohet me material ekologjik, ku edhe koshat e plehrave do tė jenė material druri. Sheshi do tė ndahet nė mini zona, shkallaret propozohen si bordura, ku njerėzit mund tė qėndrojnė nė 2800 metra katrorė hapėsirė; projekti parashikon nė njė pjesė tė sheshit njė lėndinė, me sipėrfaqe 7950 metra katror, ndėrsa nuk do tė mungojė edhe sheshi pėr fėmijė; sheshi pėr lojėra tavoline (shah dhe tavėll) apo sheshi pėr kafshėt.

“Projekti do tė konsistojė nė rikonceptimin e parkut publik pėr t’iu pėrshtatur kėrkesave tė ndryshme tė banorėve qė frekuentojnė Parkun Rinia e qė ndahen nė disa kategori. Gjithashtu, do tė parashikohet dhe vendosja e ndriēimit rrugor dhe rrjeti i linjave rezervė pėr internet, rrjetin e kanalizimeve tė ujėrave tė bardha dhe tė ndotura, krijimin e hapėsirave tė gjelbėrta me element tė mobilimit urban (stola, kosha tė vegjėl), si dhe krijimi i mini shesheve”, theksohet nė Planin e Studimit.
Projekti parashikon ndėrhyrje nė rrjetin e rrugėve brenda Parkut Rinia, qė sipas hartuesve tė tij, aktualisht ėshtė i pėrbėrė nga njė tipologji kalimesh jo tė rregullt dhe qė duhet tė dimensionohet, nė mėnyrė qė tė evitojė grumbullime njerėzish pėrgjatė tij.

“Ky rrjet do tė ndahet nė dy akse kryesorė, qė ndėrthuren me njėri-tjetrin duke e bėrė tė aksesueshėm dhe gjithashtu, tė pėrshkueshėm parkun dhe mini sheshet, qė do tė krijohen brenda tij nga tė gjitha anėt. Ngjyra dhe materialet e ndryshme, jo tė rrezikshme nė sipėrfaqe nė rast lagėshtie tė pėrqendruar, tė aplikuar nė shtrimin e rrjetit rrugor, ndihmojnė nė orientimin e lėvizjes brenda Parkut Rinia”, theksohet nė Planin e Studimit.

Projekti parashikon edhe shkallaret, qė do tė shėrbejnė si pika qėndrimi pėr shplodhje, tribuna ose hapėsirė pėr evente nė raste tė veēanta. Ato do tė krijohen nga ngritja e terrenit dhe mbushja e tij me dhč tė mbuluar me bar dhe gurė tė latuar pėr qėndrimin e njerėzve.
Njė pjesė e Parkut Rinia do tė jetė e pėrbėrė nga lėndina.“Lėndina do tė jetė njė hapėsirė shplodhėse dhe relaksuese. Ajo mund tė shėrbejė edhe pėr piknik. Kryesisht do tė mbizotėrojė gjelbėrimi dhe do tė zėrė njė pjesė tė konsiderueshme tė zonės nė studim. Pėr ta bėrė sa mė atraktive kėtė hapėsirė, ėshtė menduar propozimi i njė baseni ujor me ujė tė rrjedhshėm qė kalon pėrmes saj. Ky basen do tė ketė njė thellėsi tė vogėl nė mėnyrė qė tė pėrdoret edhe nga fėmijėt e vegjėl”, theksohet nė projekt.

Pjesė e parkut ėshtė menduar edhe sheshi pėr fėmijė 0-14 vjeē. Ai do tė pėrbėhet nga lodra tė projektuara vetė, tė cilat zhvillojnė imagjinatėn e fėmijėve. Ato do tė realizohen me shufra metalike dhe rrjeta me litarė. Shtrimi do tė pėrbėhet kryesisht nga materiale si beton i lehtėsuar ose asfalt me ngjyrė.

Pėr mė tė rriturit ėshtė parashikuar Sheshi i pushimit tė qetė, do tė pėrbėhet nga “duna” tė mbuluara me bar. Kėto duna do tė shėrbejnė pėr qėndrimin e njerėzve. Njė funksion tjetėr i dunave ėshtė edhe ndarja e hapėsirės sė parkut, sipas hapėsirave tė dedikuara.

Pėr tė moshuarit ėshtė menduar edhe njė shesh pėr lojėra tavoline. “Sheshi pėr lojėra tavoline do tė jetė kryesisht pėr moshėn e tretė, pasi ky shesh ka kryesisht lojėra tavoline si: domino dhe njė fushė shahu me dimensione 480x480cm.Por ai ėshtė i pėrshtatshėm edhe pėr moshat e reja, pasi fusha e shahut nė pėrmasa tė mėdha e bėn kėtė lojė mė interaktive”, theksohet nė Planin e Studimit.

Pjesė e projektit do tė jetė edhe sheshi pėr kafshėt, qė do tė shtrihet nė pjesėn veriore tė parkut. “Kjo pėr arsye qė tė jetė edhe pak mė i izoluar dhe kafshėt duhet tė jenė tė kontrolluara dhe me kushte sigurie. Ky shesh ofron kushte tė pėrshtatshme pėr kafshėt, pasi i siguron atyre njė terren mė natyror”, nėnvizohet nė projekt.

Gjithashtu, nė Parkun Rinia ėshtė parashikuar edhe njė zonė pėr pėrfshirjen e zgarave pėr parkimin e biēikletave, tė cilat do tė pozicionohen nė pjesėn veriore tė parkut, kryesisht tek hyrjet kryesore.Multimedia: PortaVendore.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 1 maj 2019
Titulli i publikimit: Ndodhi Bashkia e Tiranės shpall tenderin, mbi 104 milionė lekė pėr Parkun Rinia. Ja si do tė jetė…
Pėrshkrim i publikimit: Parku Rinia do tė rehabilitohet nėpėrmjet njė fondi qė e kapėrcen vlerėn e 104 milionė lekėve. Bashkia e Tiranės ka shpallur tenderin pėr rehabilitimin e kėsaj zone. Sipas tė dhėnave tė Open Procurement Albania Prokurime pėr Njėsi tė Qeverisjes Vendore, fondi limit ėshtė 104 629 747 lekė dhe afati pėr mbylljene punimeve ėshtė 8 muaj nga dita e lidhjes sė kontratės.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :