Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tre koncesionet 273.5 milionė euro qė nuk i dihen pronarėt, paguajnė shqiptarėt me taksa

1 vit mė parė
share()?>
Tė paktėn tre kontrata koncesionare dhėnė nga qeveria Rama janė fituar nga kompani guackė, pronarėt e vėrtetė tė tė cilėve nuk dihen. Kėto kompani pėrfitojnė nga taksimi i ulėt pėr koorporatat e vendeve tė ndryshme, pėr shembull Hollandės – e cila konsiderohet si parajsė fiskale, pėr tė regjistruar zyrat qėndrore aty. Megjithėse nuk zhvillojnė asnjė aktivitetet brenda vendit, kėto kompani mjafton tė kenė njė adresė dhe mund tė faktojnė aktivitetin e tyre.
Mė pas kompanitė pėrfitojnė nga ligji hollandez mbi privatėsinė pėr tė mos bėrė publik emrat e pronarėve tė vėrtetė, duke shmangur kėshtu ēdo problem mbi konfliktin e interesit, korrupsionin dhe evazionin fiskal.
“Nė koncesionet e mėdha, mė shumė se 50 pėr qind janė fituar nga kompani guaskė. Ndoshta mund tė jenė tė rregullta dhe ėshtė e drejta e tyre tė mos ekspozojnė aksionerėt, por tė paktėn kėto nuk duhen lejuar tė fitojnė tendera publikė”, deklaroi Arianita Brahaj, drejtuese e Open Data Albania.
Mė poshtė Exit.al pėrmbledh shkurtimisht disa prej koncesioneve tė fituara nga kompani guackė:
Koncesioni i hemodializės
Nė tetor 2015, Ministria e Shėndetėsisė shpalli fituese tė koncesionit 10-vjeēar tė hemodializės me vlerė 63.5 milionė euro kompaninė Dia Evita shpk, kompani e krijuar nė bashkėpronėsi tė kompanisė American Hospital, nė masėn 15 pėr qind dhe kompanisė Evita sh.p.k nė masėn 85 pėr qind.
Kompania Evita ishte njė kompani e vogėl dhe pa eksperiencė nė shėrbime tė tilla.

Nė nėntor 2016, 72,5 pėr qind e aksioneve tė kompanisė Evita iu shitėn pėr vetėm 160 mijė euro njė kompanie guackė me emrin ARIMO B.V., ndėrsa 27,5 pėr qind tė aksioneve i bleu Ertel Kėrēuku.
Kompania ARIMO B.V ėshtė e regjistruar nė Hollandė, qė siē e shpjeguam mė lart lejon regjistrimin e kompanive me njė administrator dhe zyrė fasadė dhe me pronėsi tė fshehur. Kompania i ka zyrat nė Paasheuvelėeg 16 nė Amsterdam, nė godinėn e Croėe Horėath Foederer, njė firmė kontabiliteti e cila ėshtė e “specializuar nė shėrbime fiskale tė cilat mund tė menaxhojnė ekspozimin dhe riskun ndaj taksave”.
Pra tashmė 72,5 pėr qind tė aksioneve tė koncesionit tė hemodializės i ka nė zotėrim njė kompani, pronarėt e sė cilės nuk dihen.
Koncesioni i laboratorėve mjekėsorė
Nė prill tė 2017, qeveria shpalli fitues tė koncesionit tė laboratorėve spitalorė nė tė gjithė spitalet e vendit bashkimin e kompanive Labopharma Sh.p.k (41,7 pėr qind), Exalab France (25 pėr qind) dhe AB Laboratory Solutions B.V (33,3 pėr qind) Hollandė, kjo e fundit pėrfaqėsuar nga Labopharma sh.p.k.
Kompania AB Laboratory Solutions B.V ėshtė sėrish kompani hollandeze guackė e specializuar nė dhėnien e shėrbimeve financiare.
Ky koncesion 10-vjeēar i kushton buxhetit tė shtetit 7 milionė euro nė vit dhe nė projektbuxhetin e vitit 2019 ėshtė parashikuar qė kjo pagesė t’i bėhet kompanisė koncesionare.

Megjithėse kontrata mes Ministrisė sė Shėndetėsisė dhe kompanisė ėshtė lidhur qė prej dy vjetėsh, deri mė tani kontrata nuk ėshtė bėrė publike.
Koncesioni i inceneratorit tė Tiranės
Nė dhjetor 2016, Qeveria Rama vendosi tė ndėrtojė njė incinerator – impiant djegieje – tė plehrave pėr territorin e Qarkut Tiranė, duke pėrdorur sėrish njė skemė tė Partneritetit Publik Privat (PPP), me vlerė 140 milionė euro pėr 30 vite.
Kompania Integrated Energy B.V. ishte e vetmja e cila nė maj 2016, pėrpara se ajo tė regjistrohej zyrtarisht si kompani nė Hollandė, paraqiti propozimin e pakėrkuar nė Ministrinė e Mjedisit.
Pas vlerėsimit tė propozimit, qeveria vendosi tė fillojė procedurat e tenderimit pėr kėtė projekt duke e vlerėsuar kompaninė me njė bonus prej 8 pikėve nė krahasim me kompanitė e tjera qė do tė paraqiten nė tender.
Nė bordin drejtues tė kompanisė ėshtė Thomas Walter Hansmann, drejtor i Paul Wurth India Private Ltd., Hans Ėallage, pėrfaqėsuesi i ANT Managment, kompani e specializuar nė ndėrtimin e strukturave qė mund tė pėrdoren pėr fshehjen e evazionit fiskal.
Anėtarėt e tjerė tė bordit janė Theo Spijkerman dhe Arnaud van der Ėerf, tė dy punojnė pėr SGG Group, njė kompani e cila ofron shėrbime financiare nė shumė vende tė botės e specializuar nė ndėrtimin e trusteve, shpesh tė pėrdorura pėr evazion fiskal. SSG Group ėshtė dėnuar nė Mbretėrinė e Bashkuar pėr veprėn penale tė mashtrimit financiar.
Duket se kjo ėshtė njė tjetėr kompani guackė, e pėrdorur si mbulesė pėr marrjen e njė tjetėr koncesioni tė kushtueshėm, qetėsisht, duke fshehur korrupsionin, konfliktin e interesit apo pagesėn e taksave.Multimedia: RD
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 12/03/2019
Titulli i publikimit: Tre koncesionet 273.5 milionė euro qė nuk i dihen pronarėt, paguajnė shqiptarėt me taksa
Pėrshkrim i publikimit: Tė paktėn tre kontrata koncesionare dhėnė nga qeveria Rama janė fituar nga kompani guackė, pronarėt e vėrtetė tė tė cilėve nuk dihen. Kėto kompani pėrfitojnė nga taksimi i ulėt pėr koorporatat e vendeve tė ndryshme, pėr shembull Hollandės – e cila konsiderohet si parajsė fiskale, pėr tė regjistruar zyrat qėndrore aty. Megjithėse nuk zhvillojnė asnjė aktivitetet brenda vendit, kėto kompani mjafton tė kenė njė adresė dhe mund tė faktojnė aktivitetin e tyre.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :