Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

“Para zgjedhjeve, Veliaj 1 miliardė lekė mė shumė tendera”

1 vit mė parė
share()?>
Nė 4 muajt e parė tė 2019, qė ėshtė vit elektoral bashkitė kanė hapur qesen duke dhėnė njė numėr tė madh tenderash. Sipas tė dhėnave tė “Open Procurement Albania” nga Janari deri nė Maj janė dhėnė 6.24 miliard lekė (tė reja) mė shumė se gjatė 2018. Pjesėn mė tė madhe tė tenderave i ka dhėnė Bashkia e Tiranės. Nė total 4.4 miliardė lekė, ose ndryshe 1 Miliard lekė (tė reja) mė shumė se e njėjta periudhė e vitit kaluar.

Pas Vendimin tė Kėshillit tė Ministrave pėr tė ndaluar ēdo procedurė tė re Prokurimi Publik pėr 61 Bashki gjatė periudhės zgjedhore, organizata e pavarur “Open Procurement Albania” ka bėrė njė analizė tė detajuar tė tenderimeve publike nga 61 bashkitė e vendit.

Nga Janari 2019 deri nė datėn 7 Maj njėsitė e qeverisjes vendore kanė njoftuar tendera me vlerė 15 800 362 077 Lekė (Pesėmbėdhjetė. Tetė Miliard) Lekė tė reja. Nė tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė janė shpallur tendera nga tė njėjtat institucione prokuruese, me vlerė totale prej 9 561 478 966 Lekė (tė reja).

Diferenca prej mė shumė se 6.24 miliard lekė tregon qė bashkitė kanė proceduar mė herėt pėr tė pėrmbyllur prokurimet pėr fonde tė parashikuara pėr vitin 2019. Tė dhėnat krahasuese bėhen tė mundura pėrmes filtrave tė kėrkimit tė databazės.

Ky trend me rritje nga njė periudhė vjetore nė tjetrėn spikat pėr vlera tė larta tė prokurimeve nė muajt e parė tė vitit zgjedhor. Nė total gjatė viti 2019 janė njoftuar 2 557 tendera. Nga tė cilėt me vlerėn mbi 100 milion janė 20 tė tillė. Tė skanuar me RedFlag (flamur i kuq) pėr parregullsi konkurrimi dhe pabarazi nė garė janė 310 tendera. Pra 12 pėrqind e procedurave tė realizuara pėr kėtė periudhė tė 2019-s rezultojnė me risk dhe problematika.

Nga tė gjitha bashkitė, Tirana rezulton se ka njoftuar nė 2019 (periudha 1 janar deri 7 maj) 1 052 528 022 Lekė mė shumė se e njėjta periudhė e vitit kaluar. Gjatė kėtij harku kohor (4 muaj e 1 javė) bashkia Tiranė ka njoftuar tendera me vlerė totale fond limit 4 433 554 405 Lekė (katėr. katėr miliard lekė). Nė tė njėjtėn periudhė tė 2018 kishte njoftuar tender me vlerė fondi limit 3.3 miliardė lekė. Nė kėto tė dhėna janė tė pėrfshira edhe tendera tė shoqėrive publike qė zotėrohen plotėsisht nga Bashkia.

Tendera me vlerė mbi 100 milion lekė nė kėtė periudhė tė 2019-ės janė gjashtė mė shumė se nė 2018. Me RedFlag nga kjo Bashki janė tė skanuar 44 tendera.

Durrėsi ka nė periudhėn 1 janar deri 7 maj 2019, tender tė njoftuar me vlerė fondi limit 1 194 686 598 Lekė. Kjo vlerė ėshtė gati dyfishi krahasuar me tė njėjtėn periudhė nė 2018 kur vlera fond limit e tenderave ishte 631 652 746 lekė. Tė markuar me RedFlag nė vitin 2019 bashkia Durrės ka 18 tendera.

Bashkia Kamėz nė 1 janar deri 7 maj 2019 ka njoftuar tendera me vlerėn fond limit 1 084 224 289 Lekė , njė vit mė parė bashkia Kamėz nė tė njėjtėn periudhė 1 janar deri 7 maj kishte njoftuar tender nė vlerėn fond limit 84 775 303 Lekė. Ndryshimi i dy periudhave kohore ėshtė tepėr i theksuar. Tender tė skanuar me RedFlag janė 10 tendera.

Bashkia Berat ka gjithashtu diferencė tė lartė nė vlerat e periudhės 2019 me 2018. Konkretisht nga 1 janari 2019 deri nė 7 maj, bashkia Berat ka proceduar duke njoftuar tender me vlerė fond limit 781 242 078 lekė ndėrsa nė tė njėjtėn periudhė tė vitit 2018 vlera fond limit ishte 200 740 422 Lekė.

Elbasani ka njoftuar tendera me vlerė mė tė vogėl nė periudhėn janar deri 7 maj 2019 krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit 2018.

Korēa ka njoftuar dhe ka proceduar nė periudhėn janar deri 7 maj 2019 tendera me vlerė 580 501 656 Lekė, ndėrsa nė tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė vlera e tenderimeve ka qenė 207 592 520 Lekė.

Shkodra ėshtė njė bashki ka gjithashtu rritje tė tenderimeve nė fillim vitin zgjedhor. Nga 1 janari deri mė 7 maj 2019 bashkia e Shkodrės ka njoftuar tendera me vlerė 519 412 943 Lekė. Njė vit mė parė e njėjta periudhė por jo vit zgjedhor janė njoftuar tender me vlerė 368 663 758. Shkodra ka njė numėr prej 16 tenderėsh tė proceduar nga janari 2019 deri nė maj, qė janė tė skanuar me RedFlag, risk pėr parregullsi dhe pabarazi nė garė.

Vora ėshtė njė bashki qė ka proceduar duke njoftuar nė 1 janar deri 7 maj 2019 tender me vlerė 506 389 718 lekė. Njė vit mė parė, jo vit zgjedhor nė tė njėjtėn periudhė kohore Bashkia Vorė (dhe njėsitė e vartėsisė) kishin njoftuar tenderime me portofol prej 372 022 528 Lekė.

http://openprocurement.al/sq/tender/list/from_announcement_date/2019-01-01/to_announcement_date/2019-05-07?fbclid=IwAR1OYzzrB1WJVmEaXJwqjcKTUv3nyaACl3H8ZocgtGwGNg0Y9iZOpOJfp8U

 Multimedia: Tpz.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 14 Maj, 2019
Titulli i publikimit: “Para zgjedhjeve, Veliaj 1 miliardė lekė mė shumė tendera”
Pėrshkrim i publikimit: Nė 4 muajt e parė tė 2019, qė ėshtė vit elektoral bashkitė kanė hapur qesen duke dhėnė njė numėr tė madh tenderash. Sipas tė dhėnave tė “Open Procurement Albania” nga Janari deri nė Maj janė dhėnė 6.24 miliard lekė (tė reja) mė shumė se gjatė 2018. Pjesėn mė tė madhe tė tenderave i ka dhėnė Bashkia e Tiranės. Nė total 4.4 miliardė lekė, ose ndryshe 1 Miliard lekė (tė reja) mė shumė se e njėjta periudhė e vitit kaluar.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :