Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Tender i dyshimtė 500 mijė USD i Posta Shqiptare

9 muaj mė parė
share()?>
Njė tender me vlerė 500 milionė lekė (tė vjetra), i zhvilluar nga Posta Shqiptare nė Prill 2019, ngre pikėpyetje tė mėdha mbi paracaktimin e fituesit dhe realizimin e procedurave fiktive.

Nė Buletinin e Prokurimeve Publike nr.16/2019 ėshtė shpallur fituesi i tenderit “Blerje automatizimi i Zyrės sė Kėmbimit”, me fond limit 49.9 milionė lekė tė reja.

Nė kėtė tender kanė marrė pjesė tre kompani: “Atom”, “S.A.S” dhe “Elektrosek”. Kompania fituese ėshtė shpallur “Elektrosek” me ofertėn 49.7 milionė lekė tė reja.

Dyshimet

Manualet e Prokurimeve Publike konsiderojnė me “flamur” tė kuq prokurimet publike, kur kompanitė pjesėmarrėse paraqesin oferta shumė pranė fondit limit tė caktuar nga autoriteti kontraktor, kur ofertat e kompanive janė shumė tė pėrafėrta me njėra-tjetrėn, si edhe kur shpallet fitues vetėm kompania qė plotėson kriteret e kėrkesės, ndėrsa tė tjerat skualifikohen.

Nė rastin konkret, tenderi i zhvilluar nga Posta Shqiptare me vlerė 500 milionė lekė (tė vjetra) ose rreth 500 mijė USD, plotėson 3 nga kushtet e “flamurit tė kuq”, pra tė atyre rasteve kur dyshohet se procedurat e tenderit janė zhvilluar nėn dyshime pėr paracaktim tė fituesit.

1. Ofertat shumė pranė fondit limit
Tenderi pėr “Blerje automatizimi tė Zyrės sė Kėmbimit”, zhvilluar nga Posta Shqiptare, ka pasur fond limit vlerėn 49.9 milionė lekė tė reja. Dy nga ofertuesit, konkretisht “Atom” dhe “S.A.S” kanė paraqitur ofertat e tyre saktėsisht sa ishte fondi limit i vendosur nga ‘Posta Shqiptare”, pra 49.9 milionė lekė tė reja.


Edhe kompania fituese, “Elektrosek”, ka dhėnė ofertė shumė pranė fondit limit, nė vlerėn 49.7 milionė lekė tė reja.

2. Ofertat shumė pranė njėra-tjetrės
Nė bazė tė tė dhėnave publike, rezulton se 3 kompanitė pjesėmarrėse nė tender kanė paraqitur oferta jo vetėm shumė pranė fondit limit tė pėrcaktuar nga “Posta Shqiptare”, por edhe shumė pranė njėra-tjetrės.

Diferenca ndėrmjet ofertės fituese, tė paraqitur nga “Elektrosek” dhe ofertave tė paraqitura nga “Atom” dhe ‘S.A.S” janė shumė tė vogla, rreth 100 mijė lekė (tė reja) nga njėra-tjetra.

3. Fitues vetėm ofertuesi i kualifikuar
Nė kėtė tender tė zhvilluar nga “Posta Shqiptare”, Komisioni i Vlerėsimit tė Ofertave tė institucionit ka skualifikuar dy kompani, “Atom” dhe “S.A.S”.

Sipas tė dhėnave publike, kompania “Atom” rezulton se “i mungon i gjithė dokumentacioni tekniko-ligjor i kėrkuar”.

Ndėrsa kompania “S.A.S”, njėlloj si pėr kompaninė “Atom”, Komisioni i Vlerėsimit tė Ofertave ka konstatuar njė seri mangėsish nė dokumentat e kėrkuar pėr kėtė tender.

Pas skualifikimit tė dy kompanive, fitoi e vetmja qė mbeti nė garė, “Elektrosek”.Multimedia: Boldnews.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 07-05-2019
Titulli i publikimit: Tender i dyshimtė 500 mijė USD i Posta Shqiptare
Pėrshkrim i publikimit: Njė tender me vlerė 500 milionė lekė (tė vjetra), i zhvilluar nga Posta Shqiptare nė Prill 2019, ngre pikėpyetje tė mėdha mbi paracaktimin e fituesit dhe realizimin e procedurave fiktive.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :