Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Mynyr Koni (tė cilin Meta s’pranoi ta shkarkonte) me pasuri “sheikėsh”, zotėron 5 apartamente, dyqane, llogari bankare dhe toka

9 muaj mė parė
share()?>
Rektori i Universitetit tė Tiranės, Mynyr Koni, i cili ishte nė prag shkarkimi, zotėron njė pasuri marramendėse. Ministrja e Arsimit, Besa Shahini rreth njė muaj mė parė e pezulloi atė nga detyra dhe kėrkoi shkarkimin pėr shkak tė shkeljeve dhe abuzimeve tė konstatuara gjatė njė auditimi tė kryer nė UT. Ai njihet si rektori me njė numėr tė pafundmė skandalesh nė krye tė Universitetit tė Tiranės, por mund tė identifikohet edhe si rektori me pasuri “sheikėsh”.

Sipas tė dhėnave tė publikuara tek Open Data, pasuria e Konit duket sikur nuk ka fund. Nė emėr tė tij janė deklaruar pesė apartamente, ndėrsa shumat e harxhuara pėr to janė me shumė zero mbrapa. Tre apartamente rektori i ka nė Tiranė. Pėr njė prej tyre ai ka harxhuar 72 mijė euro, pėr tjetrin 74 mijė euro, ndėrsa pėr tė tretin 1 milion e 500 mijė lekė tė rinj. Njė tjetėr shtėpi banimi ėshtė blerė nė Lundėr pėr 160 mijė euro, ndėrsa Koni ėshtė pronar edhe i njė ndėrtese nė Maminas tė Shijakut.

Pėrveē apartamenteve, Mynyr Koni zotėron edhe mijėra metra tokė. Mė konkretisht, Koni ėshtė pronar i njė toke arė me sipėrfaqe 2650 metėr katrorė nė Maminas tė Shijakut. Po nė Maminas, Koni ėshtė pronar edhe i njė toke me pemė plus truall dhe ndėrtesė me sipėrfaqe 350 metėr katrorė nga tė cilat 150 metėr katrorė truall dhe 60 metėr katrorė ndėrtesė.

Nga ana tjetėr, bashkėshortja e Mynyr Konit, Edlira Koni ėshtė pronare me 100 % e njė dyqani me sipėrfaqe 45 metėr katrorė tė blerė pėr 45 mijė euro. Bashkėshortja e rektorit zotėron edhe njė farmaci. Njė detaj mjaft interesant nga gjithė pasuria e Mynyr Konit e deklaruar janė padyshim llogaritė bankare nė emėr tė rektorit, bashkėshortes sė tij apo edhe fėmijėve tė tij.

Nė total, Koni dhe familjarėt e tij zotėrojnė dhjetė llogari bankare. Nė to ai ka depozituar miliona lekė dhe euro: Gjendja e llogarisė bankare nė njė bakė tė nivelit tė dytė, tė ardhura nga pagat, 54.392 lekė; Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, tė ardhura nga pagat, 670.975 lekė;

Gjendja e llogarisė bankare tė bashkėshortes nė njė bankė tė nivelit tė dytė, tė ardhura nga pagat, 4.801 lekė; Gjendja e llogarisė bankare tė bashkėshortes nė njė bankė tė nivelit tė dytė, tė ardhura nga biznesi, 34.679 lekė; Djali, Aldo Koni, llogari bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, tė ardhura nga bursa e studentit; Gjendja e llogarisė bankare tė djalit nė njė bankė tė nivelit tė dytė, tė ardhura nga bursa e studentit 17.800 lekė;

Vajza, Irisa Koni, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, tė ardhura nga kursimet familjare, 6.0033 euro; Vajza, Irisa Koni, gjendja e llogarisė nė Banca Populare di Sondrio, Milano, Itali, tė ardhura burse nga Universiteti Politeknik, Milano, 3.577.86 euro. Nga ana tjetėr, Mynyr Koni ėshtė pronar edhe i njė makine tip “Benz A Class” prodhim i vitit 2000, blerė nė vitin 2008 me tė ardhura nga pagat pėr 350 mijė lekė tė rinj. Njė tjetėr fakt qė bie nė sy ėshtė se Mynyr Koni ka zaptuar tė gjitha universitetet.

Ai punon si pedagog me kohė tė pjesshme nė Universitetin e Mjekėsisė, si pedagog me kohė tė pjesshme nė Universitetin “Aleksandėr Xhuvani” nė Elbasan, si pedagog me kohė tė pjesshme nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės dhe si dekan.

/TEMAMultimedia: Lexo.com.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 08-05-2019
Titulli i publikimit: Mynyr Koni (tė cilin Meta s’pranoi ta shkarkonte) me pasuri “sheikėsh”, zotėron 5 apartamente, dyqane, llogari bankare dhe toka
Pėrshkrim i publikimit: Nė total, Koni dhe familjarėt e tij zotėrojnė dhjetė llogari bankare. Nė to ai ka depozituar miliona lekė dhe euro:
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :