Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Kryebashkiaku i varfėr/ Gruaja i “merr” postin Armando Subashit

9 muaj mė parė
share()?>
Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar para pak ditėsh rikandidimin e Armando Subashit pėr njė mandat tė dytė nė krye tė Bashkisė sė Fierit nė zgjedhjet lokale tė 30 qershorit.

Gjatė kėtij mandati, Subashi ėshtė akuzuar nė vijimėsi nga Opozitė pėr shpėrdorim detyre.

Kujtojmė se nė vitin 2017 Partia Demokratike e Fierit kallėzoi nė prokurori kryebashkiakun Subashi pėr abuzim me detyrėn.

Sipas kreut tė PD sė Fierit, Luan Baēi, bashkia e Fierit kishte bėrė prishje selektive nė funksion tė rikonstruksionit tė bulevardit kryesor tė qytetit.

Edhe LSI nuk ka qėndruar pas me akuzat ndaj tij. Kryetarja e LSI -sė, Monika Kryemadhi, gjatė njė takimi me strukturat nė Fier, ka akuzuar kryetarin e Bashkisė Armando Subashi, se nuk ka bėrė aq sa duhet pėr qytetarėt e Fierit.

Sipas saj, bashkia e Fierit, nuk drejtohet nga “kryetari” por nga “gruaja” e tij.

“Ju e dini vetė shumė mirė dhe e ndjeni kėtu nė Fier sesi socialistėt pėr tė shkuar dhe pėr tė mbaruar njė punė Bashkinė e Fierit nuk e mbarojnė dot sepse ne e dimė tė gjithė dhe e thotė i gjithė Fieri qė Kryetari i Bashkisė sė Fierit nuk ėshtė Kryetari, por ėshtė gruaja e Kryetarit, e thonė fierakėt vetė”, tha Kryemadhi.

I akuzuar nga Opozita apo jo, kryeministri Edi Rama duket se nuk ka nė mend qė tė ndėrrojė kandidat pėr kryebashkiak tė Fierit.

Por, si ka ndryshuar pasuria e Subashit, gjatė kohės qė ka drejtuar Bashkinė e Fierit.

Nė vitin 2012 dhe 2013 ai deklaronte vetėm pagėn e tij si deputet dhe pagėn e bashkėshortes, ndėrsa nė vitin 2014 pėrveē pagave deklaronte edhe llogari bankare njė nė shumėn 1 427 677 lekė, ndėrsa njė tjetėr pėr tė cilėn thotė se ishte pakėsuar me 70 897 lekė.

Nė vitin  2016 ai ka deklaruar katėr llogari bankare nė shumat 989 144 lekė, 648 225 lekė,  2 952 397 lekė dhe 92 lekė.

Ndėrsa nė vitin 2017 deklaron se ka marrė njė kredi bankare me principal 3 000 000 Lekė, afat 60 muaj, disbursuar nė datė 27.12.2017 dhe kėst mujor 57 859 Lekė, duke mos e specifikuar se pėr ēfarė.

Gjithashtu ai ka deklaruar edhe katėr llogari bankare nė shumat 1 094 063 lekė, 3 492 331,44 lekė,  2 880 397,4 lekė si dhe 46,56 lekė.

Mė poshtė po sjellim pasurinė e deklaruar nga Armando Subashi, pėrgjatė viteve 2012-2017, sipas tė dhėnave tė Open Spending Albania.

Viti 2012

Tė ardhura nga paga dhe pėrfitime tė tjera financiare si Deputet i Kuvendit tė Shqipėrisė 3 176 051 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura nga paga 391 284 lekė.

Viti 2013

Tė ardhura nga paga dhe pėrfitime tė tjera financiare si Deputet i Kuvendit tė Shqipėrisė 2 628 084 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura nga paga si punonjėse pranė Bashkisė Fier 405 852 lekė.

Viti 2014

Tė ardhura nga paga, 2 789 802 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura nga paga 504 687 lekė.

 
 Viti 2016

Tė ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisė Fier, 1 366 758 lekė.

Tė ardhura si Anėtar i Kėshillit tė Qarkut Fier, 70 210 lekė.

Bashkėshortja, Znj. Irena Subashi, tė ardhura nga paga pranė Drejtorisė Arsimore Rajonale Fier, 594 937 lekė.

Tė ardhura nga shitje automjeti mė 09.08.2016, 100 000 lekė.

Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 989 144 lekė.

Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 648 225 lekė.

Gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 2 952 397 lekė.

Bashkėshortja, gjendje llogari bankare mė 31 dhjetor, 92 lekė.

 Viti 2017

Tė ardhura nga paga dhe shpenzime tė tjera nga Bashkia Fier, 1 363 832 Lekė.

Tė ardhura si anėtar i Kėshillit tė Qarkut Fier, 106 719 Lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura nga paga pranė Drejtorisė Arsimore Rajonale Fier, 635 460 Lekė.

Gjendje llogarie me vlerė 1 094 063 Lekė pranė BKT, krijuar nga paga si Kryetar i Bashkisė Fier nė periudhėn 2015-2016 dhe pagesa nga Kėshilli i Qarkut Fier, e pėrbashkėt me bashkėshorten.

Gjendje llogarie me vlerė 3 492 331,44 Lekė pranė Raiffeisen Bank, krijuar nga paga si Kryetar i Bashkisė Fier dhe disbursimi i kredisė me vlerė 3 000 000 Lekė, e pėrbashkėt me bashkėshorten.

Gjendje llogarie me vlerė 2 880 397,4 Lekė pranė Credins Bank, krijuar nga tė ardhurat si Deputet i Kuvendit tė Shqipėrisė, e pėrbashkėt me bashkėshorten .

Kredi bankare me princial 3 000 000 Lekė, afat 60 muaj, disbursuar nė datė 27.12.2017 dhe kėst mujor 57 859 Lekė. Detyrimi i mbetur nė 31 Dhjetor 2017 ėshtė 3 000 000 Lekė, kėsti i parė i pagesės fillon nė 08.02.2018.

Bashkėshortja, gjendje llogarie me vlerė 46,56 Lekė pranė Credins Bank, krijuar nga paga pranė Drejtorisė Arsimore Rajonale Fier.Multimedia: City News Albania
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 07-05-2019
Titulli i publikimit: Kryebashkiaku i varfėr/ Gruaja i “merr” postin Armando Subashit
Pėrshkrim i publikimit: Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar para pak ditėsh rikandidimin e Armando Subashit pėr njė mandat tė dytė nė krye tė Bashkisė sė Fierit nė zgjedhjet lokale tė 30 qershorit.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :