Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Themeluesja dhe Aktivistja e AIS fiton ēmim pėr kontribut unik me transparencė pėrmes OpenCorporates Albania

11 muaj mė parė
share()?>

Besjana Hysa themeluese dhe aktiviste e organizatės AIS promotor tė Open Data pėr Shqipėrinė u nderua me ēmimin “Pėllumbi i Bardhė” njė ēmim mirėnjohjeje dhe vlerėsimi pėr figura tė cilėt pėrmes veprimeve civile tė guximshme kanė kontribuar nė mė tė mirė tė publikut tė gjerė. Ēmimi u akordua me motivacionin pėr kontribut unik nė rritjen e transparencės dhe llogaridhėnies me asete publike pėrmes platformės OpenCorporates.Al

Ceremonia u zhvillua nė datėn 3 Prill nė Tiranė.


Ky ēmim ėshtė nė vijimėsi tė zbatimit tė njė nisme tė Partners Shqipėri nė bashkėpunim me Partners pėr Ndryshim Demokratik nė Sllovaki nė kuadėr tė forcimit dhe pėrmirėsimit tė partneritetit dhe bashkėpunimit tė Organizatave Jo Fitimprurėse me qeverisjen vendore, pėr njė vendimmarrje sa mė transparente dhe gjithėpėrfshirėse. Open Corporates Albania ėshtė njė platformė me tė dhėna tė hapura pėr shoqėri biznesi tė cilat janė njėkohėsisht kontraktore me bashkitė pėr zbatimin e kontratave tė rėndėsishme publike nė investime dhe shėrbime. Platforma kontribuon nė llogaridhėnie mbi mėnyrėn se si janė shpėrndarė kontratat publike tek operatorė tė ndryshėm ekonomik. Gjithashtu tė dhėnat e hapura lehtėsisht tė gjetshme, kuptueshme dhe tė dobishme ndihmojnė nė skanimin e integritetit tė kontraktorėve privat nė kontrata publike.
Multimedia: Albanian Institute ff Science
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 07*-05-2019
Titulli i publikimit: Themeluesja dhe Aktivistja e AIS fiton ēmim pėr kontribut unik me transparencė pėrmes OpenCorporates Albania
Pėrshkrim i publikimit: Themeluesja dhe Aktivistja e AIS fiton ēmim pėr kontribut unik me transparencė pėrmes OpenCorporates Albania
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :