Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

Shoqatat e gazetarėve kundėr Ramės pėr kriminalizimin e shpifjes

6 muaj mė parė
share()?>
Nė vėmendje tė organizatave ndėrkombėtare.
 
Shoqata e Gazetarėve Profesionistė tė Shqipėrisė, Unioni I Gazetarėve Shqiptarė, Lidhja e Gazetarėve tė Shqipėrisė, Rrjeti Investigativ Birn. AIS / Open Data Albania
 
Jemi thellėsisht tė shqetėsuar nga propozimi I kryeministrit pėr tė shtuar njė nen nė Kodin Penal qė kriminalizon shpifjen ndaj zyrtarėve tė lartė.
Propozimi I Kryeministrit ėshtė pėrgjithėsues: “Shpifja e kryer botėrisht ndaj njė funksionari tė lartė shtetėror apo tė zgjedhur, me qėllim atribuimin atij tė njė fakti qė parashikohet nga ligji si vepėr penale, dėnohet me gjobė ose me burgim deri nė tre vjet.
 
Jemi thellėsisht tė shqetėsuar sepse ky nen mund tė pėrdoret kundėr mediave qė nė punėn e tyre, denoncojnė raste tė abuzimit tė funksionarėve publikė me detyrėn.
 
Ky ėshtė njė kthim pas nė drejtim tė lirisė sė shprehjes, pasi shpifja dhe fyerja si vepėr penale janė hequr nga Kodi Penal i Republikės sė Shqipėrisė nė shkurt tė 2012, me dakordėsinė e mazhorancės e opozitės sė asaj kohe, pas njė presioni disavjecar tė shoqatave tė mediave dhe tė organizatave ndėrkombėtare. 
 
Dekriminalizimi I shpifjes u pėrshėndet nga Kėshilli I Europės,Bashkimi Europian dhe organizatat e medias, si konfirmim i tė drejtės sė lirisė sė shprehjes qė garantohet nė Kushtetutėn e Republikės sė Shqipėrisė (neni 22), nė Deklaratėn Universale tė tė Drejtave tė Njeriut (neni 19), e nė Konventėn Europiane tė tė Drejtave tė Njeriut (Neni 10).
 
Nisur nga reagimi I gjerė kundėrshtues I mediave nė vend, kryeministri bėri njė sqarim public se neni nė fjalė nuk ishte pėr mediat, por pėrsa kohė kjo gjė nuk specifikohet nė propozimin e qeverisė, mediat kanė tė drejtė tė shqetėsohen seriozisht nga kjo iniciativė personale e kryeministrit tė vendit.
 
Ky propozim I kryeministrit u bė pa transparencė, pa u publikuar nė faqen zyrtare tė kėshillit tė ministrave, pa u diskutuar me asnjė grup interesi, por I ėshtė pėrcjellė direct pėr shqyrtim Parlamentit tė Shqipėrisė. Kėrkojmė qė tė na mbėshtesni nė kėtė shqetėsim tonin public, duke pėrdorur gjithė ndikimin tuaj qė ky propozim I kryeministrit tė qartėsohet duke specifikuar, se nuk vlen pėr median. Edhe pa njė nen tė tillė, progres raporti I fundit I BE dhe Raporti i OSBE/ODIHR pėr zgjedhjet e fundit vendore kanė sjellė raste tė censurės e kėrcėnimit tė medias nė Shqipėri. Njė nen I tillė, nė formėn e paraqitur nga kryeministri ėshtė njė kėrcėnim serioz nė punėn tonė tė pėrditshme si gazetarė.
 
Aleksandėr Cipa, Unioni I Gazetarėve Shqiptarė
Armand Shkullaku, Shoqata e Gazetarėve Profesionistė tė Shqipėrisė
Ylli Rakipi, Lidhja e Gazetarėve tė Shqipėrisė
Gjergj Erebara, Birn Albania
Aranita Brahaj organizata AIS / Open Data Albania
 
Tiranė, mė 12 Nėntor 2015.Multimedia: Lapsi.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 12/11/2015
Titulli i publikimit: Shoqatat e gazetarėve kundėr Ramės pėr kriminalizimin e shpifjes
Pėrshkrim i publikimit: Shoqata e Gazetarėve Profesionistė tė Shqipėrisė, Unioni I Gazetarėve Shqiptarė, Lidhja e Gazetarėve tė Shqipėrisė, Rrjeti Investigativ Birn. AIS / Open Data Albania
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :