Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

350 thousand dollars for a tender. Activist: this is why Spiropali must resign

2 muaj mė parė
share()?>
Ministrja e Shtetit pėr Parlamentit, Elisa Spiropali dhe familjarėt e saj dyshohet kanė arritur tė pėrfitojnė tė paktėn 350 mijė dollarė, qė pas ardhjes sė Partisė Socialiste nė pushtet.

Aktorja e shoqėrisė civile dhe drejtuesja e “Open Data Albania”, Aranita Brahaj, nė njė reagim nė Facebook, tregon arsyet se pėrse sipas saj, duhet tė dorėhiqet Elisa Spiropali.

Brahaj shkruan se arsyeja kryesore ėshtė fakti qė pa meritokraci dhe garė, bashkėshortėt e eksponentėve tė lartė apo tė tjerė njerėz nė kushte tė influencės politike emėrohen Drejtues tė Ndėrmarrjeve Shtetėrore.

Reagimi i Brahajt:

Unė mendoj qė Ministrja Spiropali duhet tė dorėhiqet, jo pėr shkak tė njė tenderi publik tė shpallur nga Autoriteti qė drejton bashkėshorti e tė fituar nga shoqėria e themeluar e zoteruar nga vėllai. I cili nė momentin e lidhjes sė kontratės nuk ishte zotėrues i sė njėjtės shoqėri.
Arsyeja kryesore ėshtė fakti qė pa meritokraci dhe garė, bashkėshortėt e eksponentėve tė lartė apo tė tjerė njerėz nė kushte tė influencės politike emėrohen Drejtues tė Ndėrmarrjeve Shtetėrore. Kėshtu ka ndodhur edhe e mazhorancat para PS.
Nuk di qė Bashkia Fier, bėri ndonjė garė pėr tė emėruar bashkėshortin apo tė fejuarin e Spiropalit si Drejtor. Kaq mjafton pėr tė verifikuar klientelizėm dhe influencė partiake.
Nuk di as qė ekzekutivi i majtė, ku Spiropali ėshtė titullarė e mardhėnieve Ekzekutiv – Parlament, tė ketė ndonjė iniciativė ligjore pėr menaxhimin me integritet dhe meritokraci tė Ndėrmarrjeve Shtetėrore. Njė arsye mė shumė qė kjo mazhorancė (5 vjet nė pushtet) tė vlerėsohet si nepotike.Multimedia: Politiko.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 19-02-2019
Titulli i publikimit: “350 mijė dollarė tendera”, aktivistja: Pse duhet tė dorėhiqet Elisa Spiropali
Pėrshkrim i publikimit: Ministrja e Shtetit pėr Parlamentit, Elisa Spiropali dhe familjarėt e saj dyshohet kanė arritur tė pėrfitojnė tė paktėn 350 mijė dollarė, qė pas ardhjes sė Partisė Socialiste nė pushtet.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :