Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

Garė jo e ndershme, drejtoresha e Open Data denoncon 3 tenderat me probleme tė Bashkisė sė Tiranės

7 muaj mė parė
share()?>
Drejtoresha e Open Data Albania, Aranita Brahaj, ka listuar 3 tendera tė Bashkisė sė Tiranės, qė sipas saj shfaqin probleme nė procesin e tenderimit.


TIRANĖ- Drejtoresha e Open Data Albania, Aranita Brahaj, ka denoncuar 3 tendera tė Bashkisė sė Tiranės, qė sipas saj janė me risk.

Ndėrsa shprehet se “Red Flag” ėshtė njė metodologji inovative qė duhet pėrdorur nga Autoritetet Prokuruese, Brahaj ka denoncuar 3 tendera tė Bashkisė sė Tiranės qė sipas saj mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.

Tenderi i parė i Bashkisė sė Tiranės qė ėshtė markuar me “Red Flag”, Aranita shkruan se ėshtė ai “Ndėrmarrjes nr 1 nė Tiranė pėr Furnizime mė materiale tė tjera zyre vegla pune ėshtė markuar me risk pasi ėshtė zhvilluar me njė operator tė vetėm nė garė. Tenderi ka vlerėn 6 650 000 lekė http://openprocurement.al/sq/tender/view/id/24806 dhe ėshtė fituar nga shoqėria Rafin Company”.

I dyti nė radhė pėr Bashkinė e Tiranės ėshtė “Tenderi pėr krijimin e Mikrohapsirave Publike nė Tiranė me vlerė 52 675 820 Lekė ėshtė gjithashtu njė tender ku janė skualifikuar dy pjesėmarrės dhe ka mbetur vetėm fituesi. Tenderi ka objekt Mikro hapėsira publike nė dy sheshe interesantė tė territorit urban tė bashkisė Sheshi Cajupi dhe Sheshi para Medresese (prone e komunitetit mysliman)” http://openprocurement.al/sq/tender/view/id/23717.

Brahaj denoncon edhe tenderin e tretė tė markuar me “Red Flag” ndėrsa shkruan: “Po nė javėn qė lamė pas njė tjetėr investim publik i bashkisė Tiranė ėshtė markuar me RedFlg bėhet fjalė pėr tenderin pėr Ndėrtim tė integruar kopsht e ēerdhe Kodėr Kamės. Nė tender morėn pjesė 7 operator ku u s’kualifikuan. Afati pėr zbatim Kontrate ėshtė 6 muaj. http://openprocurement.al/sq/tender/view/id/23663“

Po ēfarė do tė thotė nėse markohesh me “Red Flag”?

Sipas “Open Prokcurement Albania”, “Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.”Multimedia: Dosja.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 05-03-2019
Titulli i publikimit: Garė jo e ndershme, drejtoresha e Open Data denoncon 3 tenderat me probleme tė Bashkisė sė Tiranės
Pėrshkrim i publikimit: Drejtoresha e Open Data Albania, Aranita Brahaj, ka listuar 3 tendera tė Bashkisė sė Tiranės, qė sipas saj shfaqin probleme nė procesin e tenderimit.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :