Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

ALARM/ Open Data: Mė shumė se gjysma e koncesioneve, fitohen nga kompani guaskė

7 muaj mė parė
share()?>

Njė pjesė e mirė e koncesioneve nė vlera tė mėdha monetare dhe nė afate tė gjata nė vendin tonė, u janė dhėnė kompanive guaskė, tė cilave nuk u dihen aksionerėt dhe janė tė regjistruara nė vende si Holanda.

“Nė 11 koncesione tė mėdha, mė shumė se 50% janė fituar nga kompani guaskė”, u shpreh Arianita Brahaj, drejtuese e Open Data Albania.

Sipas zonjės Brahaj, nuk ka vullnet tė autoriteteve pėr tė kontrolluar integritetin e kėtyre kompanive tė huaja, tė cilat fitojnė shuma tė mėdha monetare nė vendin tonė. Kėto kompani nuk duhen lejuar tė mbėshteten me fonde publike.

“Ndoshta mund tė jenė tė rregullta dhe ėshtė e drejta e tyre tė mos ekspozojnė aksionerėt, por tė paktėn kėto nuk duhen lejuar tė fitojnė tendera publikė”, tha Brahaj.

Mungesa e kontrollit tė detajuar ndaj kėtyre kompanive, apo mangėsive nė legjislacion, sipas Brahajt lidhet edhe me interesa tė caktuara tė palėve.

“Ka tė bėjė me kapjen e shtetit, i cili qeveris pėr interesa tė palėve dhe jo pėr interesa publike”, shton drejtuesja e Open Data Albania.
Nė fakt nė vendin tonė ka kompani tė cilat nuk kanė ndonjė eksperiencė nė sektorė tė caktuar, ku edhe janė shpallur fitues tė koncesioneve/Tch
Multimedia: Faktor.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 4-03-2019
Titulli i publikimit: ALARM/ Open Data: Mė shumė se gjysma e koncesioneve, fitohen nga kompani guaskė
Pėrshkrim i publikimit: Njė pjesė e mirė e koncesioneve nė vlera tė mėdha monetare dhe nė afate tė gjata nė vendin tonė, u janė dhėnė kompanive guaskė, tė cilave nuk u dihen aksionerėt dhe janė tė regjistruara nė vende si Holanda.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :