Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Dhjetor 2019

Gazetarėt kundėrshtojnė ligjin e qeverisė pėr censurėn nė media

9 muaj mė parė
share()?>
Nė dhjetor 2018, qeveria Rama propozoi disa ndryshime ligjore nė ligjin “Pėr komunikimet elektronike”, lidhur me kontrollin e mediave online.  Ndryshimet e propozuar parashikojnė regjistrimin e mediave online dhe gjobitjen deri nė mbylljen e tyre pėr botimin e lajmeve tė paanshme qė cėnojnė moralin publik dhe nxisin vepra penale. Kontrolli i lajmeve tė botuara prej tyre do tė kryhet nga Kėshilli i Etikės. Nė rast mosrespektimi tė ligjit, gjoba mund tė shkojė nga 100 mijė deri nė 1 milion lekė, apo edhe deri nė mbyllje tė faqeve online. Asnjė vendim i marrė nga Kėshilli i Etikės mbi mediat online nuk do tė mund tė apelohet nė gjykatė.

Nismat ligjore tė qeverisė janė kundėrshtuar nga gazetarėt, nga organizatat e gazetarėve nė vend, si dhe nga organizatat e huaja si OSBE dhe Reporterėt Pa Kufij. Qeveria ka organizuar deri mė tani katėr dėgjesa publike pėr ligjin e medias, por asnjėra prej tyre nuk ėshtė transmetuar nė media.

Me qėllim dėgjimin e grupeve tė interesit, Fondacioni Konrad Adenauer organizoi ditėn e premte njė tryezė diskutimi me gazetarė dhe me pėrfaqėsues tė organizatave tė gazetarėve nė vend.

Drejtuesi i Konrad Adenauer, Walter Glos u shpreh se “ndėrhyrja nė lirinė e medias ndikon nė marrjen e njė vendimi pozitiv nė qershor 2019”. Ky ligj u kundėrshtua edhe nga tė gjithė gazetarėt e pranishėm. Mė poshtė po paraqesim pjesė nga fjala e disa prej gazetarėve:

Armand Shkullaku — Drejtues i potalit Lapsi.al

“Na kėrcėnon ēdo ditė me bukėn e gojės. Problemi ėshtė se ka shumė kaos dhe ka shumė amulli, shumė portale tė paregjistruara dhe ka hapėsirė pėr shpifje. Unė jam mė mirė qė ky problem tė ekzistojė edhe nėse ka kaos, mė mirė kaos, rrėmujė paligjshmėri se sa tė kemi njė ligj dhe njė regjim qė tė na mbylli gojėn tė gjithėve. Ne duhet tė diskutojmė dhe tė shohim ēfarė duhet tė bėjmė qė ky njeri tė ndalet. Tė dalim edhe ne si studentėt. Sepse ky njeri tėrhiqet vetėm nga gjuha e forcės. Shumė prej nesh kėtu nuk do t’i kenė mė mediat dhe gazetat online.”

Ylli Rakipi — Drejtues i Emisionit “Tė Paekspozuarit”

“Ėshtė njė njeri [Rama] qė ėshtė ngritur pėr disa kohė. Ėshtė shqetėsuar shumė. Ka rėnė nė ankth dhe i duhet njė ligj pėr mediat. Njė ligj qė shkel tė gjitha normat dhe ėshtė antikushtetues.

Dhe kemi pasur dhe debate tė natyrės se ky ndoshta kėrkon tė tėrheq vemendjen. Ka nja 6 vjet qė nuk qeveris vendin dhe kėrkon tė rregullojė njė pushtet, nė tė cilin ai ka punuar vetė vite mė parė.

Ėshtė ankthi i kėtij njeriu [Ramės] pėr tė mos dėgjuar ēfarė media do tė thotė pėr tė. Nuk ėshtė e mundur. Thelbi i kėtij ligji ėshtė qė ky po bėn njė rojtar pėr tė ruajtur moralin publik. Ekzibicionisti mė i madh, qė na ka treguar organet gjenitale. Ky del dhe do rojtar publik tė moralit dhe kėtė moral do ta pėrcaktojė ky. Ky do ngrejė njė kėshill etike dhe do na ēojė tek gjyqet publike. E kuptoni ēfarė ėshtė duke bėrė njė njeri qė nuk vetekontrollohet.

Ne kemi parė njė nga njerėzit mė tė fortė, Sali Berishėn qė u pėrpoq ta vinte nė kontroll, por ai nuk e bėri kurrė qė kodin e etikės ta kthente nė ligj. Mori dy ligje tė Gjermanisė pėr tė na penalizuar. E bėri kėtė pėrpjekje pėr tė bėrė njė ligj, jo pėr tė marrė kodin e etikės dhe pėr ta bėrė ligj. Dhe nesėr pas tre penalltish na nxjerr nė rrugė. Thotė qė fėmijėt tuaj nuk do jetojnė, por do jetoj vetėm unė me Delawerin [kompaninė guackė qė fitoi me dokumente tė falsifikuara tenderin 18 milionė eurosh tė Unazės sė Madhe]. Edhe Erdogani nuk e ka bėrė njė gjė tė tillė.

Ne kemi patur njė kod etike shumė tė mirė. Socialistėt e frustruar e hoqėn ligjin e Sali Berishės si atentat ndaj medias tė lirė.”

Ergys Mėrtiri — Sociolog

“Nė kushtet ku jemi, janė pazaret e kryeministrit nė media qė cėnojnė lirinė e fjalės. Nėqoftėse paratė e pushtetit dominojnė median, atėherė ato ta shvleftėsojnė fjalėn edhe kur tė jepet mundėsia pėr ta thėnė. Faktori ndėrkombėtar ka qėnė shumė hezitues, jo aktiv dhe ka toleruar qė demokracia nė kėtė vend tė vihet nė dyshim.”

Iris Luarasi — Pedagoge pranė Departamentit tė Gazetarisė dhe Komunikimit

“Gjobat e propozuar pėr gazetarėt janė jonormale pėr tregun shqiptarė dhe joprofesionale, ato sjellin ose daljen nga profesioni ose mbylljen e njė media. Unė mendoj se legjislacioni shqiptar i ka elementet nga ku mund tė mbrohet gazetari, politikani kur pėrflitet nė mėnyrė tė padrejtė. Ky projektligj nuk duhet lejuar tė miratohet.”

Jonila Godole — Pedagoge pranė Departamentit tė Gazetarisė dhe Komunikimit

“Ky ligj qė mendohet tė kalohet nė parlament nė kėtė formė ėshtė i patolerueshėm dhe i paduhuri pėr momentin. Unė mendoj se informaliteti dhe mungesa e transparencės ėshtė kyēi nga ku burojnė problemet e tjera. Ky ligj nuk do tė rregullojė asgjė, por vetėm do tė ngrejė zyra tė censurės sė mendimit apo tė fjalės sė lirė.”

Aleksandėr Cipa — Kryetar i Unionit tė Gazetarėve

“Nė qendrimin tonė publik ndajmė mendimin pėr mos pranimin e projektligjeve. Mosekzistencėn dhe pamundėsinė e institucioneve vetėrregulluese dhe kėtė po e merr pėrsipėr me njė protagonizėm AKEP-i, ent i pavarur i mediave audiovizive. AMA-sė nuk i lejohet tė kontrollojė median online.”

Fatos Hakorja — Kryredaktor i TV Klan

“Ky ligj duhet rrėzuar dhe nuk e rregullon tregun e medias online. Ligji nuk i shėrben zgjidhjes sė problemeve kryesore tė medias online. Mbyllja e njė portali ėshtė njėsoj sikur tė mbyllet njė television, edhe nė rast se nuk e kemi pėr mediat e tjetra pse duhet ta kemi pėr portalet.”

Aranita Brahaj — Drejtuese e Institutit Shqiptarė tė Shkencave (Open Data Albania)

“Jemi kundėr ligjit pėr median. Jemi kundėr kėtij rregjistrit tė posaēėm pranė AKEP vetėm pėr mediat online.”Multimedia: exit.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 14-01-2019
Titulli i publikimit: Gazetarėt kundėrshtojnė ligjin e qeverisė pėr censurėn nė media
Pėrshkrim i publikimit: Nė dhjetor 2018, qeveria Rama propozoi disa ndryshime ligjore nė ligjin “Pėr komunikimet elektronike”, lidhur me kontrollin e mediave online. Ndryshimet e propozuar parashikojnė regjistrimin e mediave online dhe gjobitjen deri nė mbylljen e tyre pėr botimin e lajmeve tė paanshme qė cėnojnė moralin publik dhe nxisin vepra penale.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :