Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Nepotizmi me bursat MASR/ 4,7 miliardė lekė janė dhėnė pėr 97 bursa. Nuk ka transparencė, disa pėrfitojnė 100 milionė lekė

6 muaj mė parė
share()?>
Ministria e Arsimit asnjėherė nuk ka bėrė transparente kriteret e dhėnies sė bursave ekselencė, as procedurat e konkurrimit

Studentėt kanė 9 ditė qė protestojnė, duke kėrkuar pėrgjysmimin e tarifave studentore, si edhe pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės nė konviktet studentore. Qeveria nuk pranon, duke pretenduar se nuk ka kaq fonde.

Ja ku janė fondet qė u mungojnė Universiteteve tona publike

Ministria e Arsimit ka akorduar 4,7 miliardė lekė pėr 97 bursat ekselence, ku, sipas tė dhėnave tė publikuara nė Open Spending Albania, nė shpenzimet qė ka bėrė MARS

po tė shikosh me vėmendje, bie nė sy, pėr shembull, qė njė student, Klea Matia i janė akorduar 3 herė bursa ekselence, nė vitet 2016, 2017, 2018 me vlera. 76 milionė lekė, herėn e parė, 90 milionė herėn e dytė dhe 40 milionė herėn e tretė. A. Muhedini 89 milionė lekė, Arbėr Gjoka 100 milionė lekė, E Gjiriti 104 milionė lekė, Madje, shumė prej kėtyre emrave tė publikuar, nuk u shkruhet emri i plotė, as atėsia, por me iniciale, pėr tė fshehur nga publiku, se fėmijėt e kujt janė, duke shkelur kėshtu ligjin dhe transparencėn. Pėr tė fshehur gjurmėt e atyre qė kanė pėrfituar bursat ekeselence, publikohen vetėm inicialet e emrave, nuk publikohet atėsia, natyrisht qė askush tė mos mundet tė mėsojė, tė kujt janė kėta qė pėrfitojnė bursa nga Ministria e Arsimit. Po si mundet qė njė familje nė Shqipėri, qė nuk ka tė ardhura fare, ose jeton vetėm me pension invaliditeti, ose me njė rrogė minimale, tė paguajė pėr fėmijėn e vet student mbi 6 milionė lekė nė vit nė universitetet publike, kur fėmijėt e tė pasurve shkojnė dhe studiojnė falas nė universitetet e botės dhe taksapaguesat shqiptarė u paguajnė atyre faturėn e studimit. Ministria e Arsimit asnjėherė nuk ka bėrė transparente kriteret e dhėnies sė bursave ekselence, as procedurat e konkurrimit.

Ja ku mund t’i gjeni emrat e atyre qė kanė pėrfituar bursa ekselence

Pėr tė gjithė studentėt, gazetarėt apo qytetarėt qė kėrkojnė tė dinė se si ministria e Arsimit po shpenzon fondet buxhetore, parat e taksa dhe tarifa paguesve.

Tek portali SPENDING DATA ALBANIA, rubrika e Thesarit janė tė publikuara tė gjitha pagesat buxhetore nga viti 2012 dhe deri sot. Ato vazhdojnė tė publikohen ēdo jave.

Pėrzgjidhni tek Institucion Buxhetor, Ministrinė e Linjės dhe tė gjitha pagesat do ju listohen aty bashkė me vlerėn, datėn, kategorinė e shpenzimit dhe pėrshkrimin e faturės.

Nėse kėrkoni pėr kategorinė e shpenzimit Bursa aty janė tė gjitha bursat dhe pėrshkrimi i pagesės ka edhe emrin e ekselentit pėrfitues. Janė nga 2015 deri sot dhjetor 2018, vlerė 468 milionė lekė tė reja pėr 97 pagesa http://spending.data.al/sq/treasury/list/year/2015/inst_code/1011001/pay_cat/6061021/termi/burs
 
Por po kėshtu ju mund tė kontrolloni pėr Universitetet thjesht duke kėrkuar me tre germat e para tek filtri i kėrkimit Institucion Buxhetor. Do gjeni aty pagesa pėr abonime shtypi, mobilie, makina, transporte, roje, lulishtar e detergjent, por mos prisni tė gjeni ndonjė abonim pėr botime shkencore(?).

Tė dhėnat mund t’i filtroni sipas kategorisė sė pėrshkrimit, vlerės sė pagesės, klientit pėrfitues.

Ja disa nga emrat qė kanė pėrfituar bursat ekselence nga MASR:

Rea Dalipi 22 milionė lekė

Dudi Ilias 106 milionė lekė

Uendi Kaēori 55 milionė lekė

Ina Mile 75 milionė lekė

Iva Mushani 52 milionė lekė

Alesia Burnazi 47 milionė lekė

Jona Hoxha 55 milionė lekė

Megin Shehi 55 milionė lekė

Odise Grembi 63,3 milionė lekė

Klea Matia 73 milionė lekė

Teuta Turani 95 milionė lekė

Akri Cipa 67 milionė lekė

Muhedini 89 milionė lekė
Baze 54 milionė lekė
Gjiriti 104 milionė lekė
Arbėr Gjoka 100 milionė lekė

Sara Beqiri      65 milionė lekė

Selma Gryka   64 milionė lekė

A.Cipa 81 milionė lekė

K.Matia           90 milionė lekė

G.Malaj           112 milionė lekė

Almario Sula   64 milionė lekė

Selma Gryka   64 milionė lekė

Eneos Carka    53 milionė lekė

E.Duva            63 milionė lekė

G.Muskaj        65 milionė lekė

Grei Muskaj    66 milionė lekė

Iva Ballvora    55 milionė lekė

Junida Mulla   45 milionė lekė

Amos Jaupi     45 milionė lekė

Elior Fureraj    49 milionė lekė

Klea Matia      40 milionė lekė

Dean Ēelaj      50 milionė lekėMultimedia: Gazeta Telegraf
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 14-12-2019
Titulli i publikimit: Nepotizmi me bursat MASR/ 4,7 miliardė lekė janė dhėnė pėr 97 bursa. Nuk ka transparencė, disa pėrfitojnė 100 milionė lekė
Pėrshkrim i publikimit: http://telegraf.al/politike/nepotizmi-me-bursat-masr-47-miliarde-leke-jane-dhene-per-97-bursa-nuk-ka-transparence-disa-perfitojne-100-milione-leke/
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :