Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Mjerimi dhe pafytyrėsia e njė “rektori dixhital” (mė i pasuri ndėr ta)

6 muaj mė parė
share()?>
Njė vit e gjysėm mė parė, mė 13 qershor 2017, DITA botoi njė shkrim tė Prof. Fatos Tarifės titulluar “Mjerimi dhe pafytyrėsia e njė rektori dixhital”. Ishte njė kritikė therėse pėr njėrin prej rektorėve tė universiteteve publikė kryesorė tė vendit, por nė tė nuk pėrmendej emri i atij rektori. Nė kuadrin e zhvillimeve tė dy javėve tė fundit, kur studentėt e universiteteve publikė tė vendit janė ngritur nė protesta masive nė kėrkim tė pėrmirėsimit tė kushteve tė tyre tė jetesės e tė studimit, shkrimi nė fjalė bėhet mė aktual. Ai hedh dritė mbi njė aspekt shumė tė rėndėsishėm tė universiteteve tona, siē ėshtė veprimtaria e Konferencės sė Rektorėve, njė organ kolegjial i drejtuesve tė tė gjitha institucioneve tė arsimit tė lartė nė vend, i konstituuar me ligj, por qė, gjatė dy viteve tė fundit, qysh nga miratimi i Ligjit pėr Arsimin e Lartė, nuk ėshtė mbledhur asnjėherė. DITA ka zbuluar tashmė emrin e rektorit “dixhital”, pėr tė cilin ka shkruar Tarifa, si dhe makinacionet e tij pėr tė sabotuar Konferencėn e Rektorėve tė universiteteve shqiptare, duke e thelluar krizėn e sistemit universitar nė vendin tonė. Ai ėshtė Rektori i Universitetit tė Tiranės, z. Mynir Koni, i cili, sipas njė raporti tė kohėve tė fundit tė Open Data Albania, rezulton tė jetė rektori mė i pasur nė Shqipėri.
Njė vit e gjysėm mė parė, mė 13 qershor 2017, DITA botoi njė shkrim tė Prof. Fatos Tarifės titulluar “Mjerimi dhe pafytyrėsia e njė rektori dixhital”. Ishte njė kritikė therėse pėr njėrin prej rektorėve tė universiteteve publikė kryesorė tė vendit, por nė tė nuk pėrmendej emri i atij rektori.

Nė kuadrin e zhvillimeve tė dy javėve tė fundit, kur studentėt e universiteteve publikė tė vendit janė ngritur nė protesta masive nė kėrkim tė pėrmirėsimit tė kushteve tė tyre tė jetesės e tė studimit, shkrimi nė fjalė bėhet mė aktual.

Ai hedh dritė mbi njė aspekt shumė tė rėndėsishėm tė universiteteve tona, siē ėshtė veprimtaria e Konferencės sė Rektorėve, njė organ kolegjial i drejtuesve tė tė gjitha institucioneve tė arsimit tė lartė nė vend, i konstituuar me ligj, por qė, gjatė dy viteve tė fundit, qysh nga miratimi i Ligjit pėr Arsimin e Lartė, nuk ėshtė mbledhur asnjėherė.

DITA ka zbuluar tashmė emrin e rektorit “dixhital”, pėr tė cilin ka shkruar Tarifa, si dhe makinacionet e tij pėr tė sabotuar Konferencėn e Rektorėve tė universiteteve shqiptare, duke e thelluar krizėn e sistemit universitar nė vendin tonė.

Ai ėshtė Rektori i Universitetit tė Tiranės, z. Mynir Koni, i cili, sipas njė raporti tė kohėve tė fundit tė Open Data Albania, rezulton tė jetė rektori mė i pasur nė Shqipėri. 

Prof. Fatos Tarifa

Kurrė nuk e kisha menduar se do tė shkruaja pėr njė koleg, rektor i njėritprej universiteteve shtetėrore nė vendin tonė. Po kėshtu, kurrė nuk e kisha menduar dhe, aq mė pak, dėshiruar, qė tė shkruaj pėr njė drejtues universiteti nė mėnyrėn siē po nis tė shkruaj kėto radhė. Nga titulli qė zgjodha, lexuesi e kupton se jam i shqetėsuar dhe i revoltuar pėr sa dėshiroj tė ndaj me tė mė poshtė, dhe jo pa arėsye.

Shkas pėr tė shkruar kėto radhė u bė njė status i ish-kryeministrit Sali Berisha ne Facebook, pėr tė cilin mė informoi njė kolegu im, edhe ai rektor i njėrit prej universiteteve tona. Statusi i z. Berisha niste me kėto fjalė: “Kjo ėshtė autonomia e universiteteve nė Narko-republikėn e Noriegės”. Z. Berisha pohontese ka marrė njė mesazh nga njė “pedagog dixhital”, i cili i ka “dėshmuar” pėr njė situatė skandaloze, qė gjoja u krijua tė enjten e javės sė shkuar, mė 8 qershor, nė Konferencėn e Rektorėve tė shkollave tė larta, qė u mblodh atė ditė. Mbėshtetur nė “informacionin” e paverifikuartė kėtij personi “kibernetik”, jo tė gjallė e jotokėsor, dhe nė asnjė dėshmi tjetėr, z. Berisha i kėrkon Ministres nė detyrė tė Arsimit shkarkimin e menjėhershėm tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Ministrisė sė Arsimit dhe Sportit, duke e akuzuar atė pėr “presion kriminal mbi rektorėt e universiteteve”.

Ndėrgjegjja ime, si njė qytetar i kėtij vendi, si njė intelektual dhe profesor qė, nė cilėsinė e Rektorittė njėrit prej universiteteve privatė nė vend, isha i pranishėm nė konferencėn e sipėrpėrmendur tė rektorėve, mė detyron tė mos hesht, por tė flas, tė shpjegoj e tė denoncoj qėndrimin e kolegut tim “rektor dixhital”.

Nuk dėshiroj tė merrem me statusin e z. Berisha nė Facebook. Atij aq i thanė, aq tha. Ajo qė mė habit ėshtė se, ky njeri, edhe sot, kur nuk ėshtė mė as president, as kryeministėr i kėtij vendi, siē ka qenė pėr 13 vite me radhė, dhe as kryetar i partisė mė tė madhe opozitare, siē ka qenė pėr afro njėēerek shekulli, vazhdon tė sillet sikur tė ishte nė pushtet, duke urdhėruar njė ministre qė tė shkarkojė Sekretarin e Pėrgjithshėm tė dikasterit tė saj, duke bėrė presion mbi Prokurorinė e Pėrgjithshme dhe mbi institucionin e Kontrollit tė Lartė tė Shtetit.

Por, ajo qė mė habit edhe mė shumė nė kėtė rast ėshtė fakti qė, njė rektor, pra njė njeri,i cili supozohet tė jetė intelektual, tė ketė integritet moral dhe njė mendje tė hapur, i “qahet” njė ish-kryeministri, madje duke e mashtruar atė nė mėnyrėn mė tė paskrupullt. Nuk kam se si ta di se cilin universitet pėrfaqėson ky rektor “dixhital”—ndoshta universitetin e Domosdovės, apo atė tė Rrogozhinės (tė cilėve, Noli ynė i madh u bėri vend nė pėrkthimin mjeshtėror prej tij tė vėllimit tė parė tė Don Kishotit), ose ndoshta universitetin e Roskovecit, atė tė Mėsiēkės apo tė Maminasit.

Kjo, sidoqoftė, ka pak rėndėsi.Mua,e gjitha kjo mė duket njė gjėndje orwelliane, njė realitet i frikshėm dhe ogurzi pėr njė shoqėri qė pretendon tė jetė e hapur e demokratike. Prandaj, kėtu dua tė merrem me “rektorin dixhital” dhe do tė kisha dashur tė debatoja me tė hapur e ballė pėr ballė, madje publikisht. Do tė kisha dashur, pra, tė debatoja me individin, me profesorin, me rektorin qė ai pėrfaqėson dhe jo me njė hije qė i ngjan afijeve tė dikurshme tė Sigurimit tė Shtetit, apo njė agjenti tė Stasit apo tė KGB-sė. Por, ngaqė kyindivid nuk ma jep kėtė mundėsi, pasi ai ekziston vetėm nė hije e fshehtėsi, nė cyberspace dhe jo nė hapėsirėn publike nė tė cilėn jetojmė e veprojmė, detyrohem t’i drejtohem atij nė vetė tė dytė, me “ju”, cilido qoftė ai.

Mė pare, sidoqoftė, dėshiroj tė ndaj me publikun “dėshminė” qė ky rektor i paemėr dhe i pafytyrėi ka ofruar z. Berisha. Kėtė informacion e ka postuar nė Facebook, pra e ka bėrė njė fakt publik, vetė ky i fundit. Unė e riprodhoj kėtu pa i korrigjuar gabimet e shumta ortografike tė tekstit tė “pedagogut dixhital”, pėr tė cilat ai do tė duhej tė kishte mbetur nė klasė nė shkollė tė mesme. Teksti i tij vijon i plotė mė poshtė:

“Doktor ju pershendes. Ndaj me ju shqetesimin qe nderkohe qe Ministrja e re e Arsimit po merret me mbikqyrjen e zgjedhjeve dhe parandalimin e perfshirjes se mesuesve, Plarent Ndreca po ben fushate i pari ne ate ministri. Dje dhe sot, ky njeri, me urdher te Edi Rames ka mare dhe kontaktuar cdo rektor te universiteteve publike dhe private qe ne mbledhjen e sotme te Konferences se Rektoreve atate zgjedhin njeriun e tyre, socialistin e thekur Rektor te Mjeksise Tirane Arben Gjata. Universitetet private jane nxehur me kete njerii cili eshte nje kamikaz qe nuk kandidoi dot ne fushate sepse eshte ne ndjekje penalenga prokuroria. Mbledhja e konferences se rektoreve po kalon ne nje tension te madh per shkak te presioneve politike dhe banditeske te Plarent Ndreces ky Arben Gjata eshte ai doktori qe i rregullon vizitat e nates ne QSUT Edi Rames qe te ngjajne si te papritura per te reklamuar pseudoreformat ne shendetesi e shtyne mbledhjen sepse universitetet private nuk pranuan te shqyrtojne kandidaturen e tij dhe propozimin qe vota e universiteteve publike te kete mbivlere nga ato te privatit”.

Kjo ėshtė e tėra. Jo e tėrė e vėrteta, por gėnjeshtra mė e madhe qė kam dėgjuar ndonjėherė nė nė jetėn sime pėr njė ndodhi, tė cilėn e kam pėrjetuar vetė, nga fillimi nė fund, madje duke qenė aktiv nė disktutimet qė u bėnė nė atė konferencė. Pėr kėtė arėsye edhe i shkruaj kėto radhė. Dhe, pėr sa kohė qė ky rektor mbetet njė “qytetar dixhital”, paemėr e pa fytyrė, edhe pse tėrė sy e veshė pėr tė spiunuar, ndjej njė pėrgjegjėsi morale e profesionale qė tė ndaj me kolegėt e mi rektorė, me pedagogėt dhe studentėt e universiteteve tona, si dhe me publikune gjėrė,atė ēfarė unė mendoj pėr gėnjeshtrėn e tij dhe pėr atė vetė, si person, tė ēveshur nga maska e turpshme me tė cilėn ka mbuluar fytyrėn e tij. Kėtij “rektori” i them sa mė poshtė:

Ju, zoti “pedagog dixhital”, cilido qoftė emri juaj dhe kudoqoftė shkolla e lartė qė ju ka zgjedhur nė postin e rektorit, jeni njė little man, njė njeri i pėrvuajtur e frikacak, i paaftė pėr asgjė.Ju, me siguri, nuk keni as shokė, as miq, pasi ata i tremben malinjitetit tuaj.Ju nuk dini tė qeshni e as tė jetoni ndershmėrisht, me punėn tuaj. Unė e imagjinoj fare mirė se si ju keni mundur tė bėheni rektor.

Ju, zoti “rektor dixhital”, mund tė keni vėrtet aftėsitė dhe talentin pėr t’i shėrbyer ēdo autoriteti represiv, qė do tė ishte nė rolin e Big Brother-it, por ju nuk keni mendimin tuaj dhe as keni aftėsinė qė tė kuptoni kohėn nė tė cilėn jetojmė. Ju nuk jeni njė njeri i lirė dhe, pėr kėtė arėsye, ju tremb liria e tjetrit.Ju jeni njė qėnie mjerane, e padenjė pėr detyrėn qė kryeni.

Ju, zoti “ēfarėdo dixhital”, jeni njė mashtrues i rėndomtė, njė servil i pėrbuzur pėr kėdo qė ka mundur t’ju njohė pėrpara se tė transformoheshit nė njė “qėnie dixhitale” dhe pėr kėdo qė, me siguri ka vuajtur pasojat e intrigave tuaja.Ju jetoni me gėnjeshtra dhe jeni vetė njė gėnjeshtėr e madhe.

Ju, zoti “anonim i dixhitalizuar”, nuk dini se ē’ėshtė turpi, as nderi, as puna, as merita. Njerėz si ju (sepse kam njohur edhe tė tjerė qė ju ngjajnė, por jo deri nė kėtė masė), mė krijoni pėrshtypjen se ēdo gjė qė mund tė keni pėrfituar nė jetė, ose nė karrierėn tuaj e keni marrė nė mėnyrė tėpaturpshme, tė pandershme, pa punė dhe pa meritė.

Mė vjen turp qė detyrohem tė shkruaj pėr njė njeri si ju, por edhe pse publiku nuk do tė mundet dot ta mėsojė nga ky shkrim se cili jeni ju nė tė vėrtetė, ē’fytyrė dhe ē’emėr keni, e gjykoj tė rėndėsishme qė anonimėve si ju, t’u nxirret boja. Shumė njerėz tė ndershėm, punėtorė e tė aftė kanė vuajtur e vuajnė nė kurrizin e tyre dhe nė familjet e tyre maskarallėqet e njerėzve si ju.

Pse ju quaj tė tillė, siē ju pėrshkrova mė sipėr: njė individirrezikshėm pėr tė mirėn publike?Sepse dua tė zbardh tė vėrtetėn e asaj qė ndodhi javėn e shkuar nė Konferencėn e Rektorėve tė institucioneve tė arsimit tė lartė, nė tė cilėn mora pjesė edhe unė (sė bashku me rreth 30 kolegė tė nderuar, rektorė tė shkollave tona tė larta, shtetėrore e private), edhe ju, rektori i vetėm “dixhital” dhe i pafytyrė mes nesh.

Dhe, ndėrsa shumica prej nesh, kolegėve tė tu njerėzorė e jo “dixhitalė”, diskutonim tė preokupuar pėr tė pėrmirėsuar projektin e Statutit tė kėtij organi kolegjial, qė ai t’ju pėrmbahet kėrkesave tė Ligjit pėr Arsimine Lartė, por edhe nevojės pėr tė zgjeruar autonominė e universiteteve, ju, “dixhitali” mes nesh, i shkruanit Sali Berishės duke i komunikuar gjėrakrejt tė pavėrteta. Sepse tė vėrtetat e asaj mbledhjeje nuk janė ato qė ju, me servilizmin tuaj tė neveritshėm, i shkruanit z. Berisha (kuptohet pse atij dhe jo njė tjetri), duke e dezinformuar atė. Tė vėrtetat e asaj mbledhjeje, ndryshe nga sa shpifni ju, janė kėto:

(1) As Edi Rama dhe askush tjetėr, nė emėr tė tij, nuk kanė marrė mundimin tė kontaktojnė rektorėt e universiteteve publike ose private, pėr t’u kėrkuar atyre qė, nė krye tė Konferencės sė Rektorėve tė zgjidhej “socialisti i thekur” Arben Gjata, rektori aktual i Universitetit tė Mjekėsisė.Kjo nuk ka ndodhur as me mua, si njė prej rektorėve tė universiteteve tė kėtij vendi, as me ndonjė prej kolegėve tė mi rektorė, qė i pyeta pasi lexova raportin tuaj tė fshehtėpėr Sali Berishėn, zoti “rektor dixhital”,

(2) Pėr shkak se kryetari i pėrkohshėm i kėsaj konference, rektori i Universitetit tė Tiranės, Prof. Mynyr Koni, e mbylli mbledhjen pas miratimit vetėm tė pesė neneve tė parė tė projekt-Statutit tė kėtij organi kolegjial, i cili pėrmban 17 nene, nuk u arrit qė tė vendosej se cilat do tė ishin parimet dhe modalitetet e votimit. Pėr rrjedhojė, asnjė emėr nuk u propozua si kandidat pėr funksionin e kryetarit tė Konferencės sė Rektorėve, madje kjo ēėshtje as nuk u shtrua pėr diskutim, pėr shkak se:

(3) Rendi i ditės sė asaj mbledhjeje, siē ishim njoftuar paraprakisht me email, mė 6 qershor, nga sekretarja e Rektorit tė Universitetit tė Tiranės, pėrmbante vetėm dy ēėshtje: (a) shqyrtimin dhe miratimin e Statutit tė Konferencės sė Rektorėve dhe, (b) propozime pėr anėtarė tė Bordit tė Institutit pėr Studimin e Krimeve dhe tė Pasojave tė Komunizmit nė Shqiperi nga radhėt e akademikėve, sipas kėrkesės sė Kuvendit te Shqipėrisė.

(4) Asnjė prej rektorėve tė pranishėm nė atė mbledhje, as nga universitetet shtetėrorė, as nga ata privatė, nuk “u nxehėn” me Rektorin e Universitetit tė Mjeksisė, tė cilin, ju, zoti “askush dixhital”, e quani njė “kamikaz qė nuk kandidoi dot nė fushatė”. Sė pari, askush nga ne nuk kishte asnjė motiv “tė nxeheshim” me njė kolegun tonė tė nderuar. Sė dyti, me pohimin tuaj tė mėsipėrm, ju dėshmoni qartazi njė zell tė madh politik, si dhe pasionin tuaj tė sėmurė pėr tė shpifur, sipas parimit pėr tė cilin na kujton Francis Bacon, “shpif, shpif se diēka do tė mbetet” (audacter calumniare, semper aliquid haeret). Mė lejoni t’ju them, zoti “rektor dixhital”, se duke pėrgojuar emrin e njėrit prej kolegėve tuaj, ju harroni se me kėtė mund tė zbuloni identitetin tuaj, si njė rival pėr funksionin e kryetarit tė Konferencės sė Rektorėve.

(5) Mbledhja nė fjalėnuk njohu asnjė lloj “tensioni tė madh” dhe, aq mė pak, “pėr shkak tė presioneve politike e banditeske tė Plarent Ndrecės”, siē i raportoni ju“Doktorit”. Nė tė, thjesht u debatua mes kolegėsh tė barabartė pėr tė gjetur formulimet mė tė sakta—dhe nė pėrputhje me ligjin—pėr hartimin e tė gjitha neneve tė Statutit tė Konferencės sė Rektorėve. Natyrisht qė pati edhe debat. Debati nė tė tilla raste ėshtė jo vetėm i natyrshėm, por edhe i domosdoshėm. Por ju, zoti “s’di-kush-jeni dixhital”, debati ju tremb, sepse pėrderisa merreni me skuthllėqe tė tilla,do tė thotė se jeni i paaftė tė merrni pjesė nė njė debat konstruktiv me kolegėt tuaj.

(6) Duke i raportuar z. Berisha se, “ky Arben Gjata ėshtė ai doktori qė i rregullon vizitat e natės nė QSUT Edi Ramės qė tė ngjajnė si tė papritura pėr tė reklamuar pseudoreformat nė shėndetėsi”, ju, zoti “rektor-spiun dixhital”, na njihni me njė tipar esencial tė karakterit tuaj. Mua mė vjen turp qė ju dhe unė bėjmė pjesė nė tė njėjtin grup njerėzish qė drejtojnė universitetet e kėtij vendi, sepse ju nuk i pėrkisni kėtij forumi njerėzish tė nderuar e tė respektuar nė shoqėrinė tonė.Ju jeni njė lajm ogurzi pėr arsimin e lartė dhe shkencėn shqiptare, pėrderisa merreni me gjėra tė tilla.Por mua mė vjen edhe mė keq pėr ata kolegė qė punojnė me ju, ose nėn autoritetin tuaj dhe, sidomos, pėr ata mijėra studentė qė ju kanė juve rektorin e universitetit tė tyre.

(7) Ju mashtroni nė mėnyrėn mė tė shėmtuar kur nė sms-nė tuaj i “rrėfeheni” zotit Berisha se mbledhja e rektorėve u shty “sepse universitetet privatė nuk pranuan tė shqyrtonin kandidaturėn e [z. Gjata] dhe propozimin qė vota e universiteteve publike tė ketė mbivlerėndaj votave tėprivatit”.Kjo, si ēdo gjė tjetėr qė ka prodhuar truri juaj i sėmurė dhe sms-ja juaj, ėshtė njė shpifje kolosale. Askush nga rektorėt pjesėmarrės nė atė mbledhje nuk kėrkoi ndėrprerjen apo shtyrjen e saj. Kėtė e bėri drejtuesi i asaj mbledhjeje, Prof. Koni, nė cilėsinė e kryetarit tė pėrkohshėm tė Konferencės sonė. Dhe ky i fundit e ndėrpreu mbledhjen nė mėnyrė krejt tė papritur dhe arbitrare, pa marrė pėlqimin e askujt.

Kėto, zoti “rektor dixhital”, janė tė vėrtetat e asaj mbledhjeje.Unė jam i sigurt se, nė mbledhjen e radhės tė Konferencės sė Rektorėve, ju, nėse do tė keni sy e faqe tė merrni pjesė nė tė, tė pėrshėndesni e t’u shtrėngoni duart kolegėve tuaj, do tė gaboni patjetėr nė ndonjė farė mėnyrė duke e dekonspiruar identitetin tuaj. Njerėzit si ju e kanė tė shkruar nė ballė se cilėt janė.Sado qė tė pėrpiqeni ta fshihni malinjitetin dhe identitetin tuaj, ju jeni lehtėsisht tė identifikueshėm nė grup, njėlloj siē ishin informatorėt e dikurshėm tė Sigurimit tė Shtetit.

 Multimedia: GazetaDita.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 18-10-2018
Titulli i publikimit: Mjerimi dhe pafytyrėsia e njė “rektori dixhital” (mė i pasuri ndėr ta)
Pėrshkrim i publikimit: Njė vit e gjysėm mė parė, mė 13 qershor 2017, DITA botoi njė shkrim tė Prof. Fatos Tarifės titulluar “Mjerimi dhe pafytyrėsia e njė rektori dixhital”. Ishte njė kritikė therėse pėr njėrin prej rektorėve tė universiteteve publikė kryesorė tė vendit, por nė tė nuk pėrmendej emri i atij rektori.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :