Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Shpallet fituesi pėr Milot-Balldren, qeveria jep 10 milionė euro pėr 18 km rrugė

1 vit mė parė
share()?>
Pas rrugės sė Arbrit dhe autostradės Thumanė-Kashar, Ministria e Infrastrukturės dhe Energjisė ka shpallur kompaninė fituese pėr ndėrtimin e autostradės Milot-Balldren, si pjesė e paketės ‘1 miliard’.

Kontrata e Partneritetit Publik-Privat do tė ketė njė vlerė prej 161.5 milion euro, ndėrsa parashikon ndėrtimin dhe mirėmbajtjen pėr njė periudhė 13-vjeēare.

Referuar formularit tė fituesit, kompania qė do tė kryejė punimet ėshtė “A.N.K SHPK”, e cila pėrfitoi edhe njė bonus prej 8.5 % tė pikėve nga Kėshilli i Ministrave pėr shkak tė rezultatit teknik dhe financiar tė propozimit tė pakėrkuar pėr kėtė aks rrugor.

Kjo nuk ėshtė kontrata e vetme qė kjo kompani ka fituar pėrgjatė 2 viteve tė fundit. Sipas tė dhėnave nga Open Data Albania ajo ka nėnshkruar 5 kontrata publike, si e vetme dhe nė bashkėpunim me kompani tė tjera, ndėrsa vlera totale e tyre pėrllogaritet nė rreth 7 milion euro.

Segmenti Milot-Balldre do tė ketė njė gjatėsi prej 18 km dhe shtrihet pėrgjatė aksit tė rrugės qė lidh Milotin me qytetin e Lezhės dhe devijohet si rrugė plotėsisht e re, nga nyja e qytetit te Lezhės deri ne Balldre ku me pas lidhet me rrugėn ekzistuese ne drejtim te Shkodrės.

Pjesė e projektit ėshtė edhe ndėrtimi i dy urave te mėdha mbi lumin Mat dhe Drin, njė tuneli si dhe disa vepra tė vogla arti.

Sipas Ministrisė sė Infrastrukturės dhe Energjisė, mendohet qė kjo rrugė tė jetė strategjike pėr vitet e ardhshme tė zhvillimit tė zonės sė bregdetit, ndėrsa lehtėson komunikimin me Malin e Zi.Multimedia: Tirana Today
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 22-10-2018
Titulli i publikimit: Shpallet fituesi pėr Milot-Balldren, qeveria jep 10 milionė euro pėr 18 km rrugė
Pėrshkrim i publikimit: Pas rrugės sė Arbrit dhe autostradės Thumanė-Kashar, Ministria e Infrastrukturės dhe Energjisė ka shpallur kompaninė fituese pėr ndėrtimin e autostradės Milot-Balldren, si pjesė e paketės ‘1 miliard’.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :