Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Nisma e dėshtuar, ja hilet e qeverisė me ēekun e bebes

1 vit mė parė
share()?>
Nė vitin 2015, qeveria Rama uli pagesat pėr lejet e lindjes pėr nėnat, ndėrsa bonusi 5000 lekė nuk ėshtė paguar. Eksodin e shqiptarėve, kryeministri e justifikon me lėvizjen e lirė. Reagon kryetari i Zgjidhjes
Neritan Gjergo

Pėr ēdo fėmijė tė lindur nga viti ardhshėm e nė vazhdim, qeveria do tė japė bonus nga 40 mijė lekė deri nė 120 mijė lekė. Nisma ėshtė shpallur dje nga kryeministri Edi Rama, edhe pse ajo ėshtė e destinuar tė mos japė efektet e pritshme nė normėn e rritjes sė popullsisė, edhe pse ėshtė pėrgėzuar nga njė pjesė e qytetarėve virtualė. Nė fakt, pėr lindjen e njė fėmije qė nga viti 2000 jepet njė bonus, tė paktėn kjo ėshtė e shkruar nė vendimet e qeverisė, edhe pse shumė prindėr nuk kanė mundur ta marrin pėr shkak tė burokracive nė institucione. Ky handikap nuk ėshtė zgjidhur nga ky kryeministėr, i cili mban pushtetin qė nga viti 2013, por nė vitin 2015 ka miratuar disa ndryshime ligjore, duke ulur pėrfitimet pėr lejen e lindjes pėr nėnat. Nga 1 janari 2015, pėrllogaritja e pagesės pėr barrėlindje u ndryshua, duke u vendosur mbi pagėn neto dhe jo atė bruto. Kjo lėvizje nė ligjin “Pėr sigurimet shoqėrore” uli ndjeshėm pėrfitimet pėr nėnat, ndėrsa dje duke mos e referuar kėtė akt, premtoi, ose mė saktė bėri thirrje pėr sa mė shumė lindje fėmijėsh sepse qeveria do t’i ushqejė ata “1 muaj me qumėsht”. Pra, qoka e radhės e kryeministrit Edi Rama ėshtė e destinuar tė shpėrfillet, pasi ai as nuk mund ta frenojė e as nuk mund ta nxisė dėshirėn e ēifteve pėr t’u bėrė prindėr.

Emigracioni
Gjatė prezantimit tė misionit pėr tė nxitur lindshmėrinė, kryeministri e cilėsoi eksodin e shqiptarėve pak a shumė si fitore tė njė shteti demokratik, qė u jep liri atyre tė ikin e tė vinė sa herė tė dėshirojnė. Por mbi kėtė logjikė, tentativa pėr tė shumėfishuar bonusin e lindjes, ėshtė gati-gati alogjike dhe mbi tė nuk qėndron ndonjė paralelizėm. Tė paktėn, vetė kryeministri nuk e ka mbėshtetur dot me argumente e tė dhėna konkrete qė liria e lėvizjes pėr tė ikur jashtė ėshtė e barabartė apo e pėrafėrt me kthimin nė atdhe. Pra, bonusi i 25-fishuar nė titullin qė vetė qeveria i vė politikės pėr nxitjen e lindshmėrisė, nuk ėshtė gjė tjetėr veē deklarata apo vendimi i radhės pėr tė mbuluar diellin me shoshė, pasi nuk ėshtė ky motivi frymėzues pėr tė rikuperuar demografinė nė vend, por njė jetė e tėrė, e cila nė llogaritė e familjeve rezulton e sakatuar me kėtė politikė.

Nėnat paguhen mė pak
Gratė, qė marrin lejen e lindjes pas datės 1 janar 2015, paguhen mė pak se para kėsaj date. Kjo, nė bazė tė ligjit “Pėr sigurimet shoqėrore”, qė hyri nė fuqi para 3 viteve e qė ndryshoi pėrllogaritjen e masės sė lejes sė lindjes. Pėrllogaritjet e sakta i ka bėrė Open Data Albania pėr vlerėn e pagės neto pėr fasha page bruto nga 30 deri 150 mijė lekė, sikurse diferencėn nė vlerė mes tyre. Mė konkretisht, njė grua qė ka pagėn e deklaruar tridhjetė mijė lekė, nėse do tė merrte leje lindjeje para datės 31 dhjetor 2014, do tė pėrfitonte nė 6 muajt e parė pagesėn pėr leje lindjeje mujore prej 24 000 lekėsh, ndėrkohė qė, nėse nga janari 2015, pėrfitimi mujor nė gjashtė muajt e parė tė lejes sė lindjes ėshtė 21 312 lekė. Sipas Open Data Albania, nė llogaritjen e masės sė pėrfitimit, ndryshimet ligjore kanė futur konceptin ‘Pagė Neto’ si njė koncept kontabėl, kundrejt konceptit dhe termit qė njeh e drejta e punės e qė ėshtė ‘Paga’. “Paga apo nė terminologjinė kontabėl Paga Bruto, ėshtė shpėrblim i tė punėsuarit pėr punėn e kontraktuar. Nga Paga Bruto zbritet 9.5 pėr qind e Pagės si pjesa e sigurimit shoqėror qė i pėrket tė punėsuarit; zbritet 1.7 e Pagės si pjesa e sigurimeve shėndetėsore tė paguara nga punėmarrėsi; gjithashtu zbritet tatimi mbi tė ardhurat nga Paga, i cili ndryshon sipas vlerės sė pagės. Paga Neto ėshtė gjithnjė mė e ulėt se Paga Bruto. Diferenca mes tyre, nė vartėsi tė pagės ėshtė nga minus 11.2% pėr pagat e patatueshme, deri nė minus 34.2% pėr qind pėr pagat tė tatohen nė masėn 23%”, thuhet nė njoftimin e ODA-s. Ndryshimet ligjore shėnojnė edhe disa risi nė favor tė pėrfituesve, si pėr shembull: pėrjashtimi nga ky rregull i detyrimit pėr tė pasur 12 muaj sigurim pėr ēdo barrė lindjeje, nė rastin kur barrėlindja e radhės ndodh brenda 24 muajve nga data e lindjes sė fėmijės sė mėparshėm.

Arsyet kryesore tė rėnies sė lindjeve pas viteve ’90 lidhen me ndryshimet kulturore nė familjen shqiptare si dhe me shkallėn e lartė tė emigrimit mes tė rinjve, emigrim qė sjell detyrimisht rėnie tė martesave e tė lindjeve. Por, rėnia e mėtejshme e numrit tė lindjeve nė vitet e fundit, rėnie qė ėshtė shkaktuar nga emigrimi i popullsisė shqiptare drejt Europės, pritet tė ketė pasoja tė shumėfishta tė rėnda pėr demografinė, ekonominė dhe shoqėrinė shqiptare nė dekadat e ardhshme. Shqipėria me rėnien mė tė madhe tė lindshmėrisė nė Europė. Shqipėria ka parė rėnien mė tė madhe tė lindshmėrisė nė rang europian nė dy dekadat e fundit, sipas njė pėrllogaritje qė publikoi sė fundmi Eurostat. Indeksi i fertilitetit (numri i lindjeve pėr njė grua) nga 2.3 qė ishte nė vitin 2011, nė fund tė vitit 2015 ishte vetėm 1.67. Kjo ėshtė rėnia mė e madhe nė tė gjitha vendet e Europės, shumica e tė cilave panė zhvillime pozitive ne lindshmėri.


Multimedia: Shekulli.com.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 27-09-2018
Titulli i publikimit: Nisma e dėshtuar, ja hilet e qeverisė me ēekun e bebes
Pėrshkrim i publikimit: Nė vitin 2015, qeveria Rama uli pagesat pėr lejet e lindjes pėr nėnat, ndėrsa bonusi 5000 lekė nuk ėshtė paguar. Eksodin e shqiptarėve, kryeministri e justifikon me lėvizjen e lirė. Reagon kryetari i Zgjidhjes
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :