Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Fondet publike derdhen nė llogaritė e kompanive tė dėnuara pėr krim dhe korrupsion

1 vit mė parė
share()?>
Nėse pėr politikėn dhe sistemin e drejtėsisė ishte domosdoshmėri ligji i dekriminalizimit apo i Vettingut, njė proces i tillė duhet tė nisė edhe me fondet publike, qė krijohen nga taksat e qytetarėve shqiptarė. Tė dhėnat e siguruara nga Citizens Channel, nėpėrmjet njė hulumtimi tė tenderave nė Agjencinė e Prokurorimit Publik, nxjerrin nė pah njė skandal tė madh. Kompani tė dėnuara pėr korrupsion ose tė akuzuara pėr shpėrdorim detyre, vijojnė tė jenė fituese kryesore tė tenderave shtetėror, duke marrė miliarda lekė nga buxheti i shtetit.

Citizens Channel mori spunto nga skandali i qarkulluar sė fundmi pas arrestimit tė njė prej ish anėtarėve tė Bandės sė Lushnjes, Mondi Bega, i cili disponon edhe disa emra tė tjerė si Manoli Bega, Edmond Bego, Belul Gjahtari apo Saimir Sina.

Mondi Bega, i cili gjithashtu ėshtė dėnuar pėr trafik droge me 21 vite burg nė Itali, ėshtė fituesi i disa tenderave, qė nga viti 2014 e deri mė sot, nėpėrmjet kompanisė sė tij, “INERTE EXPRESS” Sh.p.k.

10 milionė euro tė pėrfituar nga punimet nė rrugėn Tiranė Elbasan.
1 miliard lekėt pėr ndėrtimin e nėnstacionit tė Librazhdit.
3 miliardė lekėt nė disa punė tė tjera publike kryesisht nė zonėn elektorale tė Taulant Ballės, nė Elbasan.
Ligji pėr prokurimin publik, i miratuar nė vitin 2006, parashikon qartė se organet shtetėrore duhet tė pėrjashtojnė nga njė procedurė prokurimi ēdo ofertues, kur ka tė dhėna se ka qenė i dėnuar me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė pėr pjesėmarrje nė organizata kriminale. Sipas kėtij ligji, ėshtė detyrė e autoritetit shtetėror kontraktor qė tė marrė informacionet e nevojshme pėr integritetin dhe gjendjen personale tė njė ofertuesi.

Ky denoncim ėshtė pėrsėritur disa herė edhe nga Partia Demokratike, por pavarėsisht kėsaj, kompania “INERTE EXPRESS” Sh.p.k vijon sot e kėsaj dite punėn e qetė, si kontraktuese e shtetit dhe pėrfituese e fondeve publike.

Tė tjera kompani tė akuzuara

Nė prill tė vitit 2018, Kontrolli i Lartė i Shtetit, zbuloi pas njė auditimi tė kryer tek Ministria e Brendshme, njė seri shkeljesh me rikonstruksionin e kėsaj godine. Raporti prej 18 faqesh ngrinte shqetėsimin se kompania Fusha Sh.p.k, e cila ka kryer rikonstruksionin me njė vlerė prej 2.5 milion dollarėsh, ka shpėrdoruar fondet publike.

Sipas Kontrollit tė Lartė tė Shtetit, kur kanė kaluar jo mė shumė se 1 vit, tarraca e Ministrisė sė Brendshme, ka nisur tė ēahet. Kjo pasi, kompania Fusha Sh.p.k duhej tė kryente sipas kontratės njė investim shtesė pėr pėrforcimin e soletės. Investimi i munguar kap shifrėn e 14.8 milionė lekėve tė reja, qė nė terma ligjor pėrkthehet shpėrdorim detyre nga ana e kompanisė Fusha Sh.p.k.

Kontrolli i Lartė i Shtetit evidentoi njė tjetėr shkelje tek godina e Ministrisė sė Brendshme. Gjatė zbatimit tė njė kontrate pėr njė ambient prej 170 m2, Fusha Sh.p.k ndėr tė tjera kishte marrė pėrsipėr, edhe shtrimin me parket. Pak javė mė vonė, Ministria e Brendshme zhvillon sėrish njė tjetėr tender pėr mobilim, ku ēuditėrisht pėrfshin edhe parketin pėr tė njėjtin ambient. Dhe ky tender fitohet nga njė kompani tjetėr. Pra, Fusha Sh.p.k ėshtė paguar pėr tė vendosur parketin prej 170 m2, por nė fakt kėtė e kryer njė kompani tjetėr, me anė tė njė tenderi tė ri, duke i shkaktuar kėshtu njė dėm buxhetit tė shtetit.

Pjesė nga auditimi i KLSH ku konstatohen shkeljet e Ministrisė sė Brendshme nė favor tė kompanisė FUSHA sh.p.k

Pas kėtij tenderi, Fusha Sh.p.k ka qenė sėrish fituese e shumė fondeve publike, ku mė i fundit ėshtė tenderi i muajt gusht 2018, ku kompania do tė kryejė asfaltimin e disa rrugėve, pėr llogari tė Ujėsjellės-Kanalizime Tiranė.

Pėr kompaninė Fusha Sh.P.K, kryeministri Edi Rama po mendon tė kalojė nė Kuvend njė ligj tė veēantė, nėpėrmjet tė cilit do t’i japė tokė nga 13 mijė metrat katrorė tė Teatrit Kombėtar, pėr tė ndėrtuar disa godina shumėkatėshe, me kushtin qė tė ndėrtojė njė teatėr tė ri. Por nėse Fusha Sh.P.K ėshtė denoncuar nga Kontrolli i Lartė i Shtetit pėr shpėrdorim tė fondeve publike nėpėrmjet moskryerjes sė investimeve, a do tė kishte vlerė qė njė kompani e tillė tė ndėrtonte Teatrin Kombėtar, mė tė madhin nė Shqipėri?

Citizens Channel tentoi tė komunikonte me pėrfaqėsues tė kompanisė Fusha Sh.P.K, pėr t’i pyetur rreth gjetjeve tė raportit tė KLSH-sė, por e kishte tė pamundur tė merrte njė pėrgjigje.

“Vėllezėrit Hysa”, edhe nga burgu i ndjekin tenderat!

Kompania “Vėllezėrit Hysa”, e pėrbėrė nga dy vėllezėrit Agron dhe Kujtim Hysa, janė arrestuar pėr veprėn penale tė vjedhjes sė kryer duke shpėrdoruar detyrėn. Ata ndodhen pas hekurave pėr abuzimin me fondet publike, me realizimin e segmentin Gjinar, nė rrugėn Tiranė – Elbasan, njė rrugė qė u pagua shtrenjtė por nuk u ndėrtua kurrė.

Shuma totale e fondeve publike tė dhėna nga buxheti i shtetit pėr realizimin e punimeve pėr rrugėn Gjinar, ishte 499,525,926 lekė, ku 111,468,727 kishin kaluar direkt nė llogarinė e kompanisė “Vėllezėrit Hysa”. Rruga nuk ėshtė pėrfunduar sot e kėsaj dite, por dy vėllezėrit Hysa dhe dy ish drejtuesit e ARRSH-sė, Andi Toma dhe Dashamir Xhika, sot ndodhen pas hekurave.

Edhe pse pronarėt e kompanisė “Vėllezėrit Hysa” janė nė burg pėr shpėrdorim detyre, ata sėrish pėrfitojnė fonde publike. Dokumentat e siguruara nga Citizens Channel, zbulojnė se Bashkia e Tiranės ka zhvilluar njė tender pėr ndėrtimin e njė rruge dytėsore nė kryeqytet, dhe ku fitues ka shpallur “Vėllezėrit Hysa”.

Tenderi ėshtė zhvilluar nė datėn 15 janar 2018, pėr rrugėn “Migjeni” dhe rrugėn “Kadri Rroshi”, nė zonėn e Kasharit. Afati i realizimit tė kėtyre punimeve, ishte 8 muaj. Burime pėr Citizens Channel brenda Bashkisė sė Tiranės, shprehen se kėto dy rrugėt ende nuk kanė pėrfunduar, pasi punimet kanė nisur nė muajin korrik.

Kompania “Vėllezėrit Hysa” shpallet fituese e njė tjetėr tenderi nga Bashkia Tiranė, pas dėnimit pėr abuzim me fonde publike

Ndėrkohė mbetet e paqartė sesi “Vėllezėrit Hysa”, tė arrestuar pėr shpėrdorim detyre, ndjekin punimet pėr kėto dy akse rrugore.

“Vėllezėrit Hysa” kanė edhe njė tjetėr histori nė tė kaluarėn, me shpėrdorimin e fondeve publike. Njė raport i KLSH-sė ka zbuluar gjetjet se disa nga projektet e rilindjes urbane tė qytetit tė Belshit, janė jashtė standardeve, madje kompania qė i ka ndėrtuar (“Vėllezėrit Hysa”), ka pėrdorur materiale ndėrtimi tė skaduara. Sipas auditit tė kryer, projekti pėr realizimin e dy pedonaleve “Ndėrtimi i pedonaleve dhe korsive tė biēikletave, Liqeni Belsh”, tė realizuara nga firma “Vėllezėrit Hysa”, janė ndėrtuar me pllaka gėlqerore dhe jo pllaka troktolit siē ishte e parashikuar nė kontratė. Kjo i ka sjellė njė tjetėr dėm buxhetit tė shtetit, e pėr rrjedhojė fondeve publike.Uniformat e policisė, tek “Gjergjefi”

Pėrgjatė 15 viteve tė fundit, ēdo Ministėr i Brendshėm ka bėrė tė paktėn 1 tender pėr uniforma, dhe nė shumicėn e rasteve nuk kanė munguar akuzat pėr shpėrdorim tė fondeve. Njė nga kompanitė mė tė pėrfolura pėr kėtė objekt tenderash ėshtė “Gjergjefi” Sh.p.k, e cila ėshtė hetuar disa herė pėr korrupsion nga Prokuroria e Tiranės.

Hetimet e para ndaj kėsaj kompanie, nisėn nė vitin 2011 dhe u iniciuan pas denoncimit tė deputetėve tė Partisė Socialiste, tė cilėt mbi bazėn e denoncimeve publike gjetėn njė dėm ekonomik 1.5 miliardė lekė tė reja, ku ishin pėrfituar padrejtėsisht nga kompania “Gjergjefi” Sh.p.k. Fillimisht u sekuestrua procedura e tenderimit, garuesit dhe pretendimet e firmave tė skualifikuara. Nė fokusin e grupit hetimor ishin edhe punonjės tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė dhe Agjencisė sė Prokurimit Publik, tė cilėt kishin kryer tė gjithė procedurėn e nevojshme.

Njė tjetėr parregullsi e pretenduar nė kallėzimin e PS-sė tė asaj kohe, ishin se firma ” Gjergjefi Sh.p.k ” ishte paracaktuar pėr tė fituar tenderin e uniformave tė Policisė sė Shtetit. Megjithatė, sot kohėt kanė ndryshuar. Nėse dje Partia Socialiste denonconte kompaninė “Gjergjefi Sh.p.k” pėr abuzimet me tenderėt e uniformave, sot kjo forcė politike po i jep sėrish tendera kėsaj kompanie.

Sė fundmi, Ministria e Brendshme, nėn drejtimin e Fatmir Xhafajt, ka pėrzgjedhur kompaninė “Gjergjefi” Sh.p.k pėr tenderin e uniformave verore tė Policisė sė Shtetit, me vlerė 1.6 miliardė lekė tė vjetra. Pra, kompania e akuzuar pikėrisht pėr korrupsionin e uniformave tė policisė, shpallet sėrish fitues nga vetė akuzuesit.

Kėto ishin njė pjesė e tenderave tė pėrfituar nga kompani me tė shkuar kriminale, tė akuzuar pėr korrupsion dhe shpėrdorim detyre. Citizens Channel pyeti Agjencinė e Prokurimit Publik, nėse kanė njė database me kompanitė qė nuk duhet tė merrnin pjesė nė garė, pėr shkak tė problemeve nė tė kaluarėn. Pėrfaqėsues tė kėtij institucioni u pėrgjigjėn duke thėnė se nuk kanė njė “black liste” tė kompanive, por ato problemet zakonisht evidentohen tek ankesat nė Komisionin e Prokurimit Publik.

“Nėse njė kompani ėshtė e akuzuar pėr korrupsion, kjo mund tė ankimohet tek Komisioni i Prokurimit Publik nga njė tjetėr kompani garuese. Ky ėshtė rregulli i konkurrencės, tė denoncosh nė garė shkelėsit dhe abuzuesit e tenderave.” – u shpreh Agjencia e Prokurimit Publik, pėr Citizens Channel.
Multimedia: Citizen-Channel.com
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 03-10-2018
Titulli i publikimit: Fondet publike derdhen nė llogaritė e kompanive tė dėnuara pėr krim dhe korrupsion
Pėrshkrim i publikimit: Nėse pėr politikėn dhe sistemin e drejtėsisė ishte domosdoshmėri ligji i dekriminalizimit apo i Vettingut, njė proces i tillė duhet tė nisė edhe me fondet publike, qė krijohen nga taksat e qytetarėve shqiptarė. Tė dhėnat e siguruara nga Citizens Channel, nėpėrmjet njė hulumtimi tė tenderave nė Agjencinė e Prokurorimit Publik, nxjerrin nė pah njė skandal tė madh. Kompani tė dėnuara pėr korrupsion ose tė akuzuara pėr shpėrdorim detyre, vijojnė tė jenė fituese kryesore tė tenderave shtetėror, duke marrė miliarda lekė nga buxheti i shtetit.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :