Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Zgjedhjet jotransparente, dosja e gjyqit mbeti nė arkivat e Gjykatės sė Lartė

1 vit mė parė
share()?>
Nė qershor do tė mbahen zgjedhjet vendore, por pėr shoqėrinė civile nuk ėshtė mbyllur ende nė aspektin gjyqėsor kapitulli i zgjedhjeve tė kaluara, pėr sa i takon transparencės sė 3 partive kryesore.
Sipas Institutit Shqiptar tė Shkencave, shpenzimet e partive nė fushtatat elektorale tė 2015-s, si dhe donatorėt, mbeten ende enigmė, sepse gjykatat nė vend nuk ia kanė dalė mbanė tė japin njė vendim pėrfundimtar.

Me argumentin se dosja ka mbetur nė arkivat e Gjykatės sė Lartė, AIS i ėshtė drejtuar Gjykatės sė Strasburgut duke kėrkuar gjykimin nė themel.

“Ky proces gjyqėsor ka pėsuar mjaftueshėm zvarritje dhe pas 3 vitesh procesi ėshtė pėr rekurs nė Gjykatėn e Lartė. Nė momentin qė ne nuk kemi njė Gjykatė tė Lartė funksionale, pasi disa anėtarė tė saj janė goditur nga vettingu, e po ashtu nuk kemi nje Gjykatė Kushtetuese qė tė na garantojė shqyrtim pėrfundimtar tė ēėshtjes, ne mendojmė se jemi nė rastin kur palėve (nė kėtė rast ne si AIS) iu ėshtė shkelur e drejta e parashikuar nė nenin 6 tė Konventės europiane pėr tė Drejtat e Njeriut, qė ėshtė e drejta e palėve pėr njė proces gjyqėsor me afate tė arsyeshme”, tha Aranita Brahaj, drejtoreshė e AIS.

Pėrveē gjykimit brenda afatit, kėrkesa e dytė pėr gjykim nė themel ėshtė dorėzuar nė muajin nėntor 2018, atėherė kur u kuptua qartė se nga vettingu, Gjykatės sė Lartė i mbetėn vetėm 4 anėtarė, ndėrsa Kushtetueses vetėm njė anėtare.

“Nė mungesė tė Gjykatės Kushtetuese dhe nė paqartėsi se kur do tė jenė funksionale kėto dy nivele tė sistemit gjyqėsor nė Republikėn e Shqipėrisė, kėtė proces gjyqėsor tė ngritur qė tashmė ėshtė pezull, kemi kėrkuar tė gjykohet nė themel nga Gjykata europiane pėr tė Drejtat e Njeriut. I kėrkon gjykatės tė shprehet kundėr 3 palėve, qė janė 3 partitė kryesore nė vend: Partia Socialiste, Partia Demokratike dhe Lėvizja Socialiste pėr Integrim. Mendoj se Gjykata europiane e tė Drejtave tė Njeriut, e njohur si Gjykata e Strasburgut, do tė duhet tė ndėrhyjė nė njė moment, teksa janė me mijėra palė nė Shqipėri tė cilėve iu shkelet e drejta e tyre pėr tė pasur njė gjykim dhe njė vendim tė formės sė prerė nga sistemi gjyqėsor nė njė kohė tė arsyeshme”, tha mė tej Aranita Brahaj.

Nė Gjykatėn e Lartė, stoku i dosjeve kap shifrėn e 30 mijė ēėshtjeve ende tė pagjykuara, ndėrsa nė Gjykatėn Kushtetuese numėrohen 115 kėrkesa, kryesisht pėr ēėshtje pronash.
Multimedia: Top Channel
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 03-01-2019
Titulli i publikimit: Zgjedhjet jotransparente, dosja e gjyqit mbeti nė arkivat e Gjykatės sė Lartė
Pėrshkrim i publikimit: Nė qershor do tė mbahen zgjedhjet vendore, por pėr shoqėrinė civile nuk ėshtė mbyllur ende nė aspektin gjyqėsor kapitulli i zgjedhjeve tė kaluara, pėr sa i takon transparencės sė 3 partive kryesore. Sipas Institutit Shqiptar tė Shkencave, shpenzimet e partive nė fushtatat elektorale tė 2015-s, si dhe donatorėt, mbeten ende enigmė, sepse gjykatat nė vend nuk ia kanė dalė mbanė tė japin njė vendim pėrfundimtar.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :