Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Raportet gjinore Drejtues tė Shoqėrive tė Biznesit tė Zotėruara nga Bashkitė Shkurt 2019

1 vit mė parė
share()?>
Open Data Albania ėshtė njė iniciativė qė promovon principet dhe standardet e tė Dhėnave tė Hapura OpenData. Open Data Albania po hulumton pėrmes kėtij artikulli mbi raportet gjinore nė drejtimin e shoqėrive me zotėrim publik duke veēuar ato shoqėri qė zotėrohen nga Bashkitė. Siē edhe e pėrkufizon legjislacioni nė fuqi, Shoqėritė Tregtare, aksione apo kuota tė tė cilave zotėrohen nga njė institucion publik dhe buxhetor njihen si shoqėri me zotėrim publik, kėtu pėr lehtėsi pėrdorimi do tė shėnohen si shoqėri publike. Analiza me bazė gjinore kėtė herė do tė fokusohet nė shoqėritė tė cilat janė nėn zotėrim tė bashkive duke vlerėsuar administrator dhe anėtarė tė bordeve apo kėshillave mbikėqyrės te tyre. Tė dhėnat pėr pėrpunim janė marrė nga ekstraktet e Qendrės Kombėtare tė Biznesit. Secila kompani ka njė pasaportė nė portalin Open Corporates Albania.

Nė vitin 2019 numėrohen rreth 133 shoqėri publike nė zotėrim tė plotė ose tė pjesshėm tė Bashkive, nga tė cilat 107 shoqėri publike janė nė zotėrim 100% nga njėsive tė vetėqeverisjes vendore, nė 3 shoqėri publike bashkitė janė zotėruese tė mė shumė se 50% tė aksioneve dhe nė 23 shoqėri publike bashkitė janė aksioner me  mė pak se pesėdhjetė pėrqind tė aksioneve. Nė analizė janė marrė vetėm shoqėritė e zotėruara nga Bashkitė qė nė shkurt 2019 janė aktive (jo tė proces likuidimi, pezulluar  apo tė ēregjistruara) dhe me kushtin qė ato tė Bashkitė tė kenė mė shumė se gjysmėn e kuotave dhe aksioneve nėn zotėrim, Tė tilla dhe me tė dhėna tė plota nė ekstrakte tė Qendrės Kombėtare tė biznesit rezultojnė 98 shoqėri. 

Nga kėto 92 drejtohen nga administrator meshkuj dhe vetėm 6 nga administratore femra. Raporti qėndron 6% femra kundrejt 94% meshkuj.


Nuk ka ndonjė ndryshim pozitiv nė vite pėrsa i pėrket kėtij treguesi, nisur nga analizat e bėra njė vit me pare nga Open Data Albania. Kėshtu raporti gjinor i administratorėve tė shoqėrive publike qė zotėroheshin nga bashkia njė vit mė pare ishte 5.3% administrator femra dhe 94.7% administrator meshkuj.
Shoqėri Publike nėn zotėrimin e Bashkive qė u janė besuar pėr administrim Femrave janė Ujėsjellės Kanalizim Vau i Dejės zonja Klomentina Drini; Tregu i Shitjes Fruta Perime bashkia Vlorė administruar nga zonja Arlinda Tepelena; Rezidenca Studentore Universitare Nr.1 Tiranė Anila Shehu; Rezidenca Studentore Nr. 2 Tiranė administruar nga zonja Zhanina Dapi Kombinati I Sheqerit Maliq; KRĖM  Bashkia Kolonjė. Dy shoqėritė e fundit kanė pėrditėsime tepėr tė hershme nė ekstraktin e Qendrės Kombėtare tė Biznesit, ēka treguan situate difektoze nė menaxhimin e shoqėrive. Pasaporta tė kėtyre shoqėrive janė tė publikuara nė faqen Open Corporates Albania.

Tė gjitha kėto shoqėri publike me administrator femėr janė krijuar para vitit 2016. Gjatė viteve, nuk vihet re ndonjė tendence pozitive e shprehur sa i takon pėrmirėsimit tė treguesit tė raportit gjinor tė administratorėve tė shoqėrive publike tė zotėruara nga bashkitė. 

Kėshillat mbikėqyrės apo bordet janė organe drejtuese tė shoqėrive publike, tė cilat luajnė njė rol tė rėndėsishėm sa i pėrket vendimmarrjes sė shoqėrive. Ato pėrbėhen nga anėtarė tė zgjedhur dhe kryejnė funksionet e tyre sipas rregulloreve tė miratuara. Nė kėndvėshtrimin gjinor, njė tregues i pjesėmarrjes sė femrave nė aktivitete publike dhe shoqėrore ėshtė edhe pjesėmarrja e grave nė bordet apo kėshillat mbikėqyrės tė ndėrmarrjeve publike. Duke marrė nė analizė pjesėmarrjen nė borde mbikėqyrėse apo kėshilla mbikėqyrės tė ndėrmarrjeve publike qė zotėrohen nga bashkitė, vihet re se nė tė gjithė kėto borde / kėshilla mbikėqyrės janė 332 anėtarė pėr ndėrmarrjet publike me mė shumė se 50 pėr qind tė aksioneve  nga bashkia (110 ndėrmarrje total pėrfshi kėtu edhe ato nėn likuidim apo tė pezulluara).  Nė totalin e 332 pjesėmarrėsve nė kėto borde apo kėshilla, 65 anėtarė janė femra, ose 19.6 % e numrit te pėrgjithshėm, ndėrsa 267 ose 80.4 % janė anėtarė meshkuj.

Nė hulumtim ėshtė bėrė njė vlerėsim i shoqėrive aksionere qė kanė borde drejtuese dhe raporti mes grupeve gjinore pėr persona tė emėruar nė kėto borde mbikėqyrėse dhe drejtuese. Nga raporti rezulton se nga 100 Shoqėri Aksionere janė vetėm 53 prej tyre qė nė bord mbikėqyrės kanė vetėm meshkuj. 43 Shoqėri Aksionere kanė 30% tė anėtarėve tė Bordit femra dhe katėr shoqėri kanė mė pak se 30% pėrfaqėsim femra. Bordet Mbikėqyrėse kanė nga 1 deri nė 7 anėtarė.


Por ka dhe raste pozitive sa i takon pjesėmarrjes sė lartė tė femrave si anėtare bordi/kėshilli mbikėqyrės. Mė poshtė jepet lista e Ortakėve (bashki ose njėsi administrative) tė cilat kanė nė bordet e tyre njė pjesėmarrje me tė madhe se 50 % femra. Bashkitė qė paraqiten me tregues tė lartė ( mbi 60 %) janė: Bashkia Maliq, Rrogozhine, Shijak, Peqin, Gjirokastėr, Has.

Pėrfaqėsimi Gjinor pėr Anėtar Bordi Shoqėri Aksionere tė zotėruara mbi 50% nga Bashkitė Shkurt 2019


Janė rreth 53 shoqėri publike tė zotėruara nga qeverisja lokale tė cilėt nė bordet/kėshillat mbikėqyrės tė tyre nuk kane asnjė anėtare femėr nė bordet e tyre. Edhe nė raste kur shoqėritė publike kanė nė bordet e tyre 6-7 persona, ka bashki si ajo e Mirditės, Fierit, Krujės dhe Laēit tė cilat nuk kanė asnjė pjesėmarrėse femėr nė kėto borde/kėshilla mbikėqyrės. 
Nga ana tjetėr, asnjė shoqėri publike e zotėruar me shumicė nga Bashkia nuk ka anėtare tė bordit apo kėshillit mbikėqyrės vetėm femra.  

Kontribuoi: Qendra Burimore e Alternativave tė Zhvillimit DARC dhe Instituti Shqiptar i Shkencave AIS.
Download: Array
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :