Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Koncesionet Partneritete Privat Publik me mbėshtetje buxhetore 2019

1 vit mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi kontrata koncesionare apo Partneritete Publik Privat me mbėshtetje buxhetore pėr vitin 2019. Sipas Relacionit tė Projekt Buxhetit 2019 aktualisht, janė aktive me mbėshtetje buxhetore tė vitit, njėmbėdhjetė kontrata koncesionare apo partneritete publik privat (PPP). Gjithashtu pėrgjatė vitit 2019 pritet tė nisin dhe katėr kontrata tė reja, me ministri linje Ministria e Infrastrukturės dhe Energjisė, dhe Ministrisė sė Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale.
Gjatė vitit 2019 pagesa vjetore totale e parashikuar pėr kontratat koncesionare ėshtė dymbėdhjetė miliardė e gjashtėqind e shtatėdhjetė e gjashtė milionė e tetėqind e gjashtėdhjetė e dy mijė lekė (12,676,862,000 lekė). Pagesa vjetore pėrllogaritet tė jetė sa tre pėr qind i tė Ardhurave Tatimore faktike tė vitit paraardhės buxhetor.

Kontrata Koncensionare me mbėshtetje buxhetore vitit 2019
Burimi: MFE, relacioni pėr Buxhetin e Shtetit 2019

Burimi: MFE, relacioni pėr Buxhetin e Shtetit 2019

Autoritetet Kontraktore tė kėtyre kontratave janė Ministria e Infrastrukturės dhe Energjisė, Ministria e Financave dhe Ekonomisė, Ministria e Shėndetėsisė dhe Mbrotjes Sociale , Ministria e Arsimit dhe Sporteve dhe Bashkia Tiranė. Kjo e fundit ėshtė autoritet bashkė kontraktor me ministri linje nė dy kontrata Koncesionare Partneritete Publik Privat.Burimi: MFE, relacioni pėr Buxhetin e Shtetit 2019

Ministria e Infrastrukturės dhe Energjisė parashikon qė pėr vitin 2019 pagesat pėr koncesionet me mbėshtetje buxhetore do tė jenė gjashtė miliardė e dyqind e shtatėdhjetė e nėntė milionė lekė (6,279,779,000), apo 50% e totalit tė shumės sė kontratave me mbėshtetje buxhetore pėr vitin 2019. Mbi dyzet pėrqind e kėsaj pagese do tė shkojė pėr koncesionin Ndėrtim dhe Operim i Rrugės sė Arbėrit . Buxheti i Shtetit 2019 parashikon se do tė paguajė pėr kėtė koncesion dy pikė gjashtė miliardė lekė. Kontrata koncesionare pėr ndėrtimin dhe operimin e Rrugės sė Arbėrti ka si vit fillimi 2018-n dhe pritet qė tė zgjasė deri nė vitin 2030. Edhe pėr vitet 2020 dhe 2021, pagesa pėr kėtė koncesion pritet e njėjtė me vitin 2019.
Pas koncesionit pėr ndėrtimin dhe operimin e Rrugės sė Arbrit peshėn mė tė madhe pėr sa i pėrket pagesave pėr koncesion ku Ministria e Infrastrukturės dhe Energjisė ėshtė autoritet kontrakor, e mban kontrata pėr  Rimbursimin e rrugėve zėvendėsuese nė HEC mbi lumin Devoll. Viti 2019 do tė shėnojė pagesėn e fundit me njė shumė prej njė miliard e pesėqind e tetėdhjetė e katėr milionė e katėrqind e gjashtė mijė lekė (1,584,406,000). 
Pėr inceneratorin e Fierit  , Buxheti i Shtetit parashikon se do tė paguhen rreth shtatėqind e pesėdhjetė e dy milionė lekė (752,772,000). 


Kontratat PPP tė me autoritet kontraktor Ministrinė e Infrastrukturės dhe Energjisė, mbėshtetja buxhetore e planifikuar pėr 2019
Burimi: MFE, relacioni pėr Buxhetin e Shtetit 2019

Burimi: MFE, relacioni pėr Buxhetin e Shtetit 2019

Ministria e Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale, si autoritet kontraktor i katėr kontratave koncesionare, do tė paguajė katėr miliardė e pesėmbėdhjetė milionė e tetėqind e tridhjetė e gjashtė mijė lekė (4,015,836,000) apo sa 32% e totalit tė shumės sė pagesave pėr koncesionet me mbėshtetje buxhetore nė 2019-n. 
Kontrata koncesionare Ofrimi i Setit tė Perosnalizuar tė Instrumentave Kirurgjikale, trajtimi i mbetjeve biologjike dhe dezinfektimi i sallave kirurgjikale ka njė faturė pėr vitin 2019 tė parashikuar prej njė miliardė e gjashtėqind e shtatė milionė e njėqind e nėntė mijė lekė (1,607,109,000) apo sa 40% e totalit tė faturės sė koncesioneve qė ka kontraktuar ky autoritet. Mė pas renditen Ofrimi i shėrbimeve laboratorike spitalore,  me tetėqind e tetėdhjetė e gjashtė milionė lekė (886,000,000 lekė), apo sa 22% i totalit tė koncesioneve tė kontraktuar nga kjo ministri. Ky koncesion do tė duhej tė fillonte dhe tė shėnonte kosto pėr buxhetin e shtetit qė nė vitin 2018, por nėnshkrimi i kontratės pas shpallej sė fituesit tė tenderit ėshtė zvarritur duke mos u finalizuar as nė vitin 2018. Kontrolli bazė i popullatės (check-up)  do t’i kushtojė Buxhetit tė Shtetit pėr vitin 2019  tetėqind e shtatėdhjetė e gjashtė milionė e nėntėdhjetė mijė lekė (876,090,000), apo sa 21% e totalit tė koncesioneve tė Ministrisė sė Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale. 
Koncesioni i Ofrimit tė shėrbimit tė dializės  nė pesė spitalet rajonale do tė ketė njė faturė prej gjashtėqind e dyzet e gjashtė milionė lekė (646,637,000) nė 2019-n. 

Kontratat PPP tė me autoritet kontraktor Ministrinė e Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale, mbėshtetja buxhetore e planifikuar pėr 2019
Burimi: MFE, relacioni pėr Buxhetin e Shtetit 2019

Burimi: MFE, relacioni pėr Buxhetin e Shtetit 2019

Ministira e Financave dhe Ekonomisė ėshtė autoritet kontraktor pėr kontratėn koncesionare tė Skanimit nė Dogana. Sipas tabelės pėrmbledhėse nė Relacionin e Buxhetit 2019, ky koncesion do tė ketė njė faturė prej njė miliardė e gjashtėqind e njėzet e katėr milionė e katėrqind e nėntėmbėdhjetė mijė lekė (1,624,419,000) nė 2019-n, sa 13% e totalit tė koncesioneve me mbėshtetje buxhetore. 
Dy kontrata koncesionare me mbėshtetje buxhetore kanė si autoritet kontraktor Bashkinė Tiranė me ministritė pėrkatės tė linjės. 
Inceneratori i Tiranės ka si autoritet kontraktor Bashkinė Tiranė me Ministrinė e Infrastrukturės dhe Energjisė . Pagesa vjetore pėr 2019-n pėr kėtė koncesion llogaritet tė jetė shtatqind e pesėdhjetė e gjashtė milionė e tetėqind e njėzet e tetė mijė lekė (756,828,000). 
Ndėrtimit i shkollave tė Tiranės, me autoritet kontraktor Bashkinė Tiranė dhe Ministrinė e Arsimit, Sportit dhe Rinisė, nuk parashikon pagesa edhe pėr kėtė vit. Sipas tabelės pėrmbledhesė nė relacionin e Buxhetit tė Shtetit 2019 pagesat pėr kėtė koncesion pritet qė tė fillojnė nė 2020. 

Nė 2016-n me vendim tė kryetarit tė Bashkisė nr. 15742, datė 24.05.2016, ėshtė ngritur komisioni pėr ndjekjen e procedurave tė koncesionit (PPP) me titull Pėr Pėrmirėsimin e Infrastrukturės Arsimore tė Bashkisė Tiranė pėr ndėrtimin e 17 shkollave nė Tiranė. Projekti do tė zbatohet me Lote  ku ndarja ėshtė bėrė sipas njėsive administrative tė Bashkisė Tiranė ndėrsa Objekti i Tenderimit ėshtė Projektim, Financim, Ndėrtim, Mobilim, Mirėmbajtje, Mbikėqyrje dhe Kolaudim i objekteve arsimore Bashkia Tiranė. Deri mė tani asnjė nga tenderat nuk ėshtė finalizuar me kontratė. 

Ky projekt ėshė mbėshtetur edhe nė taksėn e pėrkohshme pėr infrastrukturėn arsimore, tė cilės i nėnshtrohen tė gjitha familjet, personat fizikė ose juridikė, vendas ose tė huaj, qė banojnė dhe ushtrojnė veprimtari ekonomike brenda territorit tė Bashkisė sė Tiranės, e vendosur qė prej vitit 2016.
Bashkia Tiranė nė programin buxhetor afatmesėm sqaron se tė ardhurat nga kjo taksė e pėrkoshme do tė pėrdoren me qėllimin rikonstruksionin e objekteve arsimore, shkolla e kopshte si dhe tė infrastrukturės arsimore tė Bashkisė sė Tiranės pėr ndertimin e shkollave e kopshteve tė reja. Sipas relacionit nė Programin Buxhetor afatmesėm pėr parashikimin e tė ardhurave nga kjo taksė e pėrkohėshme nga 2016 deri nė 2018, Bashkia Tiranė mbledh dy miliardė e gjashtėdhjetė milionė lekė (2,060,000,000).
Nė vend funksionojnė rreth 220 shoqėri biznesi koncesionare. Tė dhėna mbi shoqėri koncesionare tė themeluara pėr zbatimin e marrėveshjeve dhe kontratave Koncesionare apo PPP janė tė publikuara nė portalin tonė Open Corporates Albania, rubrika shoqėri koncesionare. Po nė kėtė portal mund tė aksesoret informacion nė formatin opendata pėr njė numėr tė gjerė shoqėri biznesi qė veprojnė nė vend. Ky informacion synon tė njohė publikun me subjekte juridike qė menaxhojnė kontrata publike; kontrata koncesionare apo PPP; zotėrojnė licenca publike apo ofrojnė shėrbime nė vendin tonė. Qėllimi ėshtė transparenca; informacioni; kontrolli dhe edukimi qytetar. Portali Open Corporates Albania ėshtė dizenjuar me financim nga programi Lėviz Albania ndėrsa katalogu me tė dhėna mbi shoqėri Koncesionare apo shoqėri qė zbatojnė marrėveshje tė Partneritetit Publik Privat PPP ėshtė realizuar nė kuadėr tė programit Money; Government and Politics, program i mbėshtetur nga Ambasada e Mbretėrisė sė Holandės nė Tiranė. Tė dhėna nė formatin open data janė tė dhėna tė publikuara nė njė format qė ėshtė i lehtė pėr tu gjetur, pėrdorur dhe ripėrdorur nga publiku. Ēdo e dhėnė e publikuar nė njė portal publik, mund tė konvertohet nė tė dhėna tė hapura open data dhe tė bėhet i lexueshėm edhe nga makineritė (on line) e kėrkimit (machine readable).
Datė publikimi: 15/12/2018
Download: Array
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :