Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Gjithė shteti pėr Fusha shpk — mbi €43 milionė kontrata nga pushteti lokal

1 vit mė parė
share()?>
Fusha shpk ka pėrfituar tė paktėn rreth 30 milionė euro kontrata nga pushteti lokal gjatė periudhės korrik 2015—korrik 2018. Tė paktėn rreth 13 milionė tė tjera Fusha i ka pėrfituar nga pushteti lokal, nė tė njejtėn periudhė kohe, sė bashku me kompani tė tjera, me tė cilat ka fituar kontrata si bashkim kompanish.

Rreth 10 milionė euro tė tjera, pritet qė kompania tė pėrfitojė nė muajt e ardhshėm nga kontrata tė fituara, por qė nuk kanė filluar tė zbatohen.

Tė dhėnat e Open Data Albania (ODA) rreth prokurimet publike tė bashkive tė vendit tregojnė se Fusha ka pėrfituar tė paktėn 3,6 miliardė lekė kontrata individuale nga bashkitė e vendit dhe tė paktėn 1,5 miliardė lekė kontrata tė pėrbashkėta me kompani tė tjera.

Duke analizuar tė dhėnat e ODA-s, Exit.al ka vėrejtur se Bashkia Tiranė ka qenė institucioni kryesor i kontratave individuale pėr Fusha shpk.

Duket se me ardhjen e Erion Veliajt nė krye tė Bashkisė Tiranė, Fusha shpk ėshtė kthyer nė kontraktor thuajse ekskluziv tė Bashkisė Tiranė. Me Veliajn kryebashkiak, Fusha ka fituar tė paktėn 28 kontrata me njė vlerė mbi 3,3 miliardė lekė ose mbi 27 milionė euro. Sipas ODA-s, 13 prej kėtyre kontratave kanė qenė me prokurim tė drejtpėrdrejtė ose me probleme nė tendera. Pothuajse gjithė tė tjerat gjithashtu kanė dyshime pėr konkurrencė fiktive.

Kontratat kryesore kanė qenė rindėrtimi i Sheshit Skėnderbej, ndėrtimi i parkimit nėntokėsor nėn Sheshin Skėnderbej. Pėr veprėn e parė Bashkia Tiranė realizoi njė tender fiktiv ku u kualifikua vetėm Fusha, kurse pėr parkimin, Fusha u kontraktua me negocim tė drejtpėrdejt, nė shkelje tė ligjit.

Fusha shpk ka gjithashtu njė kontratė tre vjeēare (2017-2019) pėr pastrimin e njė pjese tė Tiranės me vlerė vjetore mbi 2 milionė euro nė vit, e cila shtohet me qindra mijėra euro thuajse ēdo vit pėrmes shtesave tė kontratave ose kontraktime tė drejtpėrdrejta pėr pastrime tė caktuara. Edhe nė vitin 2016, Fusha ka patur njė kontratė pastrimi me Bashkinė Tiranė, fillimisht me vlerė rreth 1,4 milionė euro, e cila pėrmes dy shtesave tė kontratės arriti praktikisht nė 1,9 milionė euro.

Mbi 2 milionė euro Fusha ėshtė paguar nga Bashkia Tiranė pėr mbjelljen e pemėve nė autostradėn Tiranė-Durrės. Mbi 300 mijė euro Fusha ėshtė paguar pėr rindėrtimin e Amfiteatrit tė Parkut tė Liqenit.

Shėrbimet qė Fusha i ofron Bashkisė Tiranė janė tė shumėllojshme dhe pėrfshijnė, ndėr tė tjera, ndėrtime rrugėsh dhe sheshesh, asfaltime, pastrim tė qytetit dhe objekteve tė tjera, blerje dhe mirėmbajtje koshash dhe stolash nė parqe, vendosje kangjellash, etj.

Sikurse dihet, Fusha shpk ėshtė paracaktuar nga Kryebashkiaku Veliaj dhe Kryeministri Rama pėr zhvillimin e zonės pas godinės sė Teatrit Kombėtar, nė njė marrėveshje tė dyshimtė korruptive ku Fushės qė zotėron vetėm rreth 298 metra aktrore tokė do t’i falėn nga Bashkia Tiranė mbi 1300 metra katrore dhe mijėra metra tė tjera nga toka aktuale e Teatrit nė pronėsi tė qeverisė, me justifikimin se, nė shkėmbim, Fusha do tė ndėrtojė njė godinė tė re pėr Teatrin Kombėtar.

Fusha shpk duket se ka marrėdhėnie po ekskluzive me Bashkitė Roskovec dhe Vorė, nga tė cilat ka pėrfituar gjatė periudhės tre vjeēare, respektivisht kontrata me vlerė 2,3 milionė euro dhe 1,9 milionė euro, tė cilat janė shumė tė mėdha duke patur parasysh buxhetet e kufizuara tė kėtyre bashkive.

Ndėrkohė Fusha, nė mars 2018, Fusha shpk fitoi njė tender me vlerė mbi 7,5 milionė euro pėr rindėrtimin e bulevardit tė Vlorės, por punimet nuk kanė filluar ende dhe lėvrimi pritet tė fillojė nė fund tė kėtij vitit.

Nga tė dhėnat e ODA-s tė analizuara nga Exit.al, rezulton gjithashtu se nė periudhėn korrik 2015-korrik 2018 Fusha shpk ka fituar si bashkim kompanish tė paktėn 12 kontrata tė mėdha nga bashki tė ndryshme tė vendit me vlera totale rreth 13 milionė euro.

Me firmėn Everest shpk, Fusha ka realizuar rindėrtimin e sheshit nė hyrje tė Portit tė Durrėsit, projekt i njohur si Veliera, me vlerė rreth 3,7 milionė euro. Me Bajrami shpk, kompania ka realizuar rehabilitimin e sheshit pranė Mauzoleumit nė Durrės me vlerė rreth 2,3 milionė euro.

Me firmėn Colombo shpk ka rindėrtuar shkollėn Ali Demi nė Vlorė me vlerė mbi 1,3 milionė euro, shumė e lartė pėr rindėrtim godine shkolle. Me Besta shpk, Fusha ka realizuar rehabilitimin e zonės pėrreth lumit Osum dhe mbrojtjen e Urės Vajgurore nga pėrmbytjet me vlerė 1,2 milionė euro.Multimedia: exit
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 03-08-2018
Titulli i publikimit: Gjithė shteti pėr Fusha shpk — mbi €43 milionė kontrata nga pushteti lokal
Pėrshkrim i publikimit: Fusha shpk ka pėrfituar tė paktėn rreth 30 milionė euro kontrata nga pushteti lokal gjatė periudhės korrik 2015—korrik 2018. Tė paktėn rreth 13 milionė tė tjera Fusha i ka pėrfituar nga pushteti lokal, nė tė njejtėn periudhė kohe, sė bashku me kompani tė tjera, me tė cilat ka fituar kontrata si bashkim kompanish.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :