Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Ja 50 kompanitė qė kanė marrė mė shumė tenderė nga bashkitė

2 vite mė parė
share()?>
385 milionė euro pėr 4 koncesione korruptive nė shėndetėsi, 32.8 miliardė lekė pėr inceneratorėt qė nuk janė ndėrtuar

Qeveria e kryeministrit Rama nuk ndalet sė dhėni koncesione dhe tenderė, madje edhe pėr shėrbime publike, ku nė to nuk bėhen fare investime strategjike, por thjesht pėrvetėsohen fondet publike. Madje, rasti mė skandaloz, sikurse e ka denoncuar edhe PD-ja, janė 4 koncesionet nė shėndetėsinė publike, check-up me vlerė 120 milionė euro, ku koncesionarja deri tani nuk ka ndėrtuar asnjė godinė, pėrkundrazi, analizat i merr nė spitale publike, nuk ka punėsuar asnjė, pasi edhe analizat i kryejnė infermierė dhe mjekė qė punojnė nė spitalet publike, dhe shteti i paguan koncesionares gjithė vlerėn e parashikuar, edhe kur koncesionarja nuk ka kryer numrin e caktuar nė kontratė tė check up-it. KLSH denoncoi para disa kohėsh, edhe spitalin publik tė Shkodrės, kur realisht aty janė aparaturat e dializės, mirėpo ato nuk pėrdoren, pasi ministria e Shėndetėsisė i ka dhėnė dializėn me koncesion nė vlerė 73 milionė euro, dhe koncesionari nuk ka ndėrtuar asnjė spital, nuk ka blerė aparatura moderne, qė, pasi tė pėrfundojė kontrata, ato t’i dorėzohen shtetit. Pėrkundrazi, hemodializa bėhet nė spitale private. Rasti mė skandaloz i koncesioneve, tė cilat opozita i ka denoncuar sepse jepen nė mėnyrė korruptive, pa asnjė proces transparent, janė koncesionet e inceneratorėve, tė cilat, ende nuk janė ndėrtuar, por shteti ka paguar koncesionarėt deri tani 32,8 miliardė lekė.

Edhe bashkitė nė garė pėr tė dhėnė …koncesione dhe tenderė

Open Data Albania publikon listėn e fituesve privatė tė garave publike. Renditja kryesohet nga Fusha sh.p.k, e ndjekur nga G.P.G Company sh.p.k, Salillari ėshtė numri tre nė renditjen “Big” sipas vlerave tė kontratave tė fituara tenderime me Bashki.

Ja operatorėt qė kanė thithur tenderėt e bashkive

Nė harkun kohor korrik 2015 – korrik 2018, operatorėt apo bizneset me vlerė mė tė lartė tė kontratave tė fituara nė tenderime nga bashkitė janė operatorėt: FUSHA shpk; G. P. G COMPANY SHPK; SALILLARI SHPK; ALKO-IMPEX GENERAL Construction shpk; Vėllezėrit Hysa shpk, Victoria Invest shpk etj. Renditja kryesohet nga Fusha sh.p.k, njė shoqėri, e cila, nė tenderėt ku ka konkurruar si e vetme dhe jo nė bashkim operatorėsh me njė shoqėri tjetėr, shėnon 36 raste (kontrata fillestare dhe shtesa) ku ėshtė njoftuar fituese. Vlera totale e ofertave tė saj, si oferta tė shpallura fituese, ėshtė 3 miliardė e 782 milionė lekė. Kontratat e saj kjo shoqėri biznesi i ka fituar nė tenderime nė tri Bashki tė ndryshme. Konkretisht, me bashkinė Vorė janė gjashtė kontrata; me Bashkinė Tiranė janė njėzet e tetė kontrata dhe Bashkinė Roskovec dy kontrata. Fusha sh.p.k shfaqet e suksesshme edhe nė rastet kur ka konkurruar si bashkim operatorėsh me subjekte tė tjera. Ajo ka bashkėpunuar dhe fituar tenderė nė bashkėpunim me tė paktėn dhjetė shoqėri tė tjera biznesi. Subjekte biznesi qė kanė funksionuar si operatorė (ofertues) nė bashkėpunim me shoqėrinė Fusha shpk janė: Alba Konstruction shpk; Gjoka Konstruction; ED Konstruksion; Hastoci Shpk; Besta shpk; Everest Shpk; Colombo shpk; Totila; ArkonStudion; Green Farm. Vendi i dytė pasohet nė renditje nga shoqėria G.P.G Company shpk. Kjo shoqėri ka 22 kontrata ku ėshtė njoftuar fituese (pa bashkim operatorėsh apo bashkėpunim me shoqėri tė tjera) me njė vlerė kontrate (oferte) pa TVSH prej 1 miliard e 769 milionė lekė. Numri i bashkive ku G.P.G Company ka fituar kontrata ėshtė 14: Kukės; Mirditė; Tiranė; Kavajė; Peqin; Korēė; Tepelenė; Libohovė; Delvinė; Finiq dhe Konispol. Shoqėria ka fituar edhe kontrata tė tjera si pjesė e bashkimit tė operatorėve. Salillari ėshtė numri tre nė renditjen “Big” sipas vlerave tė kontratave tė fituara tenderime me Bashki. Kjo shoqėri ka fituar si subjekt pa bashkėpunime me subjekte ekonomike tė tjera njė numėr prej 19 kontratash, tė cilat kanė vlerė pa TVSH prej 1 miliard e 570 milionė lekė. Subjekti ka kontrata tė fituara me tetė bashki: Bashkia Vorė katėr kontrata; Bashkia Tiranė gjashtė kontrata; Bashkia Rrogozhinė njė kontratė; Bashkia Maliq njė kontratė; Bashkia Fier njė; Bashkia Kuēovė njė kontratė dhe Bashkia Himarė dy kontrata. Shoqėria Salillari ka fituar kontrata edhe nė bashkėpunim me subjekte tė tjera ekonomike duke konkurruar me njė ofertė te vetme si njė operator i caktuar. Shoqėria qė mban vendin e katėrt ėshtė ALKO-IMPEX General Construction me njė vlerė kontratash pa TVSH prej 1 miliard e 458 milionė lekė. Kjo shoqėri ka 25 kontrata me shtatė bashki tė ndryshme. Nė vendin e pestė renditet shoqėria Vėllezėrit Hysa me njė vlerė kontratash pa TVSH prej 1 miliard e 340 milionė lekė. Kėto kontrata janė lidhur me tetė njėsi tė ndryshme tė qeverisjes vendore. Operatorėt Ekonomikė sipas vlerave tė kontratave tė fituara nė Tenderė e Bashki, korrik 2015 – korrik 2018
Multimedia: Telegraf
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 04-09-2018
Titulli i publikimit: Ja 50 kompanitė qė kanė marrė mė shumė tenderė nga bashkitė
Pėrshkrim i publikimit: 385 milionė euro pėr 4 koncesione korruptive nė shėndetėsi, 32.8 miliardė lekė pėr inceneratorėt qė nuk janė ndėrtuar Qeveria e kryeministrit Rama nuk ndalet sė dhėni koncesione dhe tenderė, madje edhe pėr shėrbime publike, ku nė to nuk bėhen fare investime strategjike, por thjesht pėrvetėsohen fondet publike. Madje, rasti mė skandaloz,
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :