Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 29 Qershor 2019

Pasuria/ Edi Rama deklaron se ka fituar 80 milionė lekė nga shitja e “zhgarravinave”

10 muaj mė parė
share()?>
Shumėkush i konsideron “zhgarravina nė fletore” vizatimet e kryeministrit Edi Rama, tė cilat ai i konsideron art tė punuar gjatė mbledhjeve qeveritare dhe takimeve tė tjera zyrtare. Por, mesa duket, ka njerėz tė cilėt e vlerėsojnė “artin” e tij dhe janė treguar tė gatshėm tė paguajnė plot 80 milionė lekė nė tre vitet e fundit pėr t’i blerė e pėr t’i bėrė pjesė tė koleksionit tė tyre.

Tė paktėn, kėshtu ka vetėdeklaruar Edi Rama nė formularėt e pasurisė, dorėzuar pranė Inspektoratit tė Lartė tė Deklarimit e Kontrollit tė Pasurisė dhe Konfliktit tė Interesave (ILDKPKI) e tė publikuara nė portalin “Opendata.al”.

Ajo qė konstatohet nė formularėt e pasurisė ėshtė fakti qė Edi Rama ėshtė shndėrruar nė shitės tė pikturave tė tij nė kohėn kur ka marrė postin e kryeministrit. Mė parė, kur ka qenė kryebashkiak i Tiranės, nuk ka deklaruar asnjėherė fitime nga shitja e pikturave e vizatimeve. Mesa duket, kur ėshtė bėrė kryeministėr, biznesmenėt kanė kuptuar dellin e tij krijues dhe kanė hapur portofolėt e tyre pėr tė blerė “vizatimet nė fletore” tė Edi Ramės. Ja pra qė, kur bėhesh kryeministėr, tė ndrin edhe fati nė shitje pikturash.

Sipas formularėve tė pasurisė, Edi Rama deklaron se nė vitin 2015 ka krijuar “Tė ardhura nga krijimtaria artistike; shitje punė artistike vlera neto me detyrime tatimore tė zbritura 2 694 009 (dy milion e gjashtėqind e nėntėdhjetė e katėr mijė e nėntė) lekė tė reja”.

Njė vit mė pas, nė 2016, kryeministri deklaron nė formularėt e pasurisė “Tė ardhura neto nga krijimtari dhe shitje punė artistike, 1 285 665 lekė”. Nė deklaratėn e fundit tė pasurisė, dorėzuar nė mars 2018 pėr fitimet e krijuara nė vitin 2017, Edi Rama deklaron: “Tė ardhura neto nga krijimtaria artisktike/shtije e punėve artistike, 3 894 352 Lekė tė reja”.

Pra, nė total, kryeministri shqiptar, vetėm nė 3 vitet e fundit, ka pėrfituar rreth 80 milionė lekė (tė vjetra) vetėm nga vizatimet nė fletore, pėr tė cilat ka hapur edhe njė seri ekspozitash nė Europė dhe nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Zyra e tij e propagandės nuk ka reshtuar sė publikuari pamje periodike nga ekspozitat ndėrkombėtare me pikturat e vizatimet e Edi Ramės, duke e paraqitur si njė kryeministėr artist e vizionar. Por, nė asnjė rast, nuk janė publikuar shpenzimet e realizuara pėr hapjen e kėtyre ekspozitave dhe, pėr mė tepėr, as se kush i ka kryer shpenzimet.

Ajo qė kuptohet lehtėsisht ėshtė fakti qė shpenzimet e ekspozitave nuk janė mbuluar nga tė ardhurat personale tė Edi Ramės. Nėse do tė ishte kėshtu, shumat e shpenzuara nga portofoli i kryeministrit do tė duhej tė deklaroheshin nė formularėt e pasurisė.

Atėherė, dy janė mundėsitė: ose shpenzimet e ekspozitave ndėrkombėtare tė Edi Ramės janė mbuluar nga fondet publike, gjė e cila pėrbėn njė shkelje flagrante tė ligjit buxhetor, pasi harxhohen para tė qytetarėve pėr trillet personale tė Edi Ramės; ose janė shpenzime tė mbuluara nga biznesmenėt, tė cilėt, janė tė detyruar edhe tė blejnė vizatimet e tij, nė kėmbim tė ndonjė tenderi “mirėnjohės” nga ana e kryeministrit.

Sa u pėrket vlerave artistike tė vizatimeve mbi fletore tė Edi Ramės, asnjė kritik shqiptar nuk ka guximin, tė paktėn gjatė qeverisjes sė tij, qė tė japė njė vlerėsim realist. Por, njė vlerėsim tė tillė e kanė dhėnė gazetarėt zviceranė Alexxa Gotthardt dhe kolegu i saj Scott Indrisek, tė cilėt, nė njė shkrim pėr “Artsy.net”, nė kuadėr tė Bienales sė Venezia, nė vitin 2017,

Ata shkruajnė: Nė segmentin Giardini, tė “Viva Arte Viva”, njė dhomė e madhe ėshtė e mbuluar me njė letėr muri, me njė seri vizatimesh gjeometrike, shumėngjyrėshe, pak si eksperimentet nė fletoren e njė djali kolegji tė talentuar nėn efektin e drogės. Pėr tė qenė tė sinqertė deri nė fund, punimet nuk do tė kishin ndonjė rėndėsi, sikur tė mos ishin bėrė nga kryeministri i Shqipėrisė, njė njeri qė u bė i famshėm sepse ngjyrosi pallatet nė Tiranė, kur ishte kryetar Bashkie. Njė letėr muri e ngjashme ėshtė pėrdorur pėr tė dekoruar zyrėn e tij nė godinėn e qeverisė. Vizatimet janė bėrė nė dokumentet dhe letrat e zyrės sė tij, tė pėrzgjedhura gjatė ditės sė punės”.

Pra, krtistikėt zviceranė, nė pak fjalė, dhanė thelbin e kryeministrit-artist dhe lidhjet e tij me biznesin e pikturave. Ato nuk do tė kishin asnjė vlerė nėse Edi Rama do tė ishte kryeministėr-thonė dy gazetarėt. Pra, qartėsisht, edhe blerėsit qė kanė arkėtuar 80 milion lekė nė portofolin e Edi Ramės nuk e kanė parė atė si artist, por si kryeministėr.Multimedia: BoldNews
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 03-08-2018
Titulli i publikimit: Pasuria/ Edi Rama deklaron se ka fituar 80 milionė lekė nga shitja e “zhgarravinave”
Pėrshkrim i publikimit: Shumėkush i konsideron “zhgarravina nė fletore” vizatimet e kryeministrit Edi Rama, tė cilat ai i konsideron art tė punuar gjatė mbledhjeve qeveritare dhe takimeve tė tjera zyrtare. Por, mesa duket, ka njerėz tė cilėt e vlerėsojnė “artin” e tij dhe janė treguar tė gatshėm tė paguajnė plot 80 milionė lekė nė tre vitet e fundit pėr t’i blerė e pėr t’i bėrė pjesė tė koleksionit tė tyre.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :