Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Investimet/ Ja 50 subjektet, tė cilat kanė marrė mė shumė tendera nga bashkitė

2 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Renditjen e Bizneseve Kontraktore me Njėsi tė Qeverisjes Vendore, sipas vlerės sė kontratave tė fituara nė prokurime publike. Nė harkun kohor korrik 2015 - korrik 2018, operatorėt apo bizneset me vlerė mė tė lartė tė kontratave tė fituara nė tenderime nga bashkitė janė operatorėt: FUSHA shpk; G. P. G COMPANY SHPK; SALILLARI SHPK; ALKO-IMPEX GENERAL Constuction shpk; Vėllezrit Hysa shpk, Victoria Invest shpk  etj. 

Renditja kryesohet nga Fusha sh.p.k, njė shoqėri, e cila, nė tenderat ku ka konkurruar si e vetme dhe jo nė bashkim operatorėsh me njė shoqėri tjetėr, shėnon 36 raste (kontrata fillestare dhe shtesa) ku ėshtė njoftuar fituese. Vlera totale e ofertave tė saj, si oferta tė shpallura fituese, ėshtė 3 miliardė e 782 milionė lekė. Kontratat e saj kjo shoqėri biznesi i ka fituar nė tenderime nė tri Bashki tė ndryshme. Konkretisht, me bashkinė Vorė janė gjashtė kontrata; me Bashkinė Tiranė janė njėzet e tetė kontrata dhe Bashkinė Roskovec dy kontrata.

Fusha sh.p.k shfaqet e suksesshme edhe nė rastet kur ka konkurruar si bashkim operatorėsh me subjekte tė tjera. Ajo ka bashkėpunuar dhe fituar tendera nė bashkėpunim me tė paktėn dhjetė shoqėri tė tjera biznesi. Subjekte biznesi qė kanė funksionuar si operatorė (ofertues) nė bashkėpunim me shoqėrinė Fusha shpk janė: Alba Konstruction shpk; Gjoka Konstruction; ED Konstruksion; Hastoci Shpk; Besta shpk; Everest Shpk; Colombo shpk; Totila; ArkonStudion; Green Farm. 

Vendi i dytė pasohet nė renditje nga shoqėria G.P.G Company shpk. Kjo shoqėri ka 22 kontrata ku ėshtė njoftuar fituese (pa bashkim operatorėsh apo bashkėpunim me shoqėri tė tjera) me njė vlerė kontrate (oferte) pa TVSH prej 1 miliard e 769 milionė lekė. Numri i bashkive ku G.P.G Company ka fituar kontrata ėshtė 14: Kukės; Mirditė; Tiranė; Kavajė; Peqin; Korēė; Tepelenė; Libohovė; Delvinė; Finiq dhe Konispol. Shoqėria ka fituar edhe kontrata tė tjera si pjesė e bashkimit tė operatorėve. 

Salillari ėshtė numri tre nė renditjen “Big” sipas vlerave tė kontratave tė fituara tenderime me Bashki. Kjo shoqėri ka fituar si subjekt pa bashkėpunime me subjekte ekonomike tė tjera njė numėr prej 19 kontratash, tė cilat kanė vlerė pa TVSH prej 1 miliard e 570 milionė lekė. Subjekti ka kontrata tė fituara me tetė bashki: Bashkia Vorė katėr kontrata; Bashkia Tiranė gjashtė kontrata; Bashkia Rrogozhinė njė kontratė; Bashkia Maliq njė kontratė; Bashkia Fier njė; Bashkia Kuēovė njė kontratė dhe Bashkia Himarė dy kontrata. Shoqėria Salillari ka fituar kontrata edhe nė bashkėpunim me subjekte tė tjera ekonomike duke konkurruar me njė ofertė te vetme si njė operator i caktuar.

Shoqėria qė mban vendin e katėrt ėshtė ALKO-IMPEX General Construction me njė vlerė kontratash pa TVSH prej 1 miliard e 458 milionė lekė. Kjo shoqėri ka 25 kontrata me shtatė bashki tė ndryshme. Nė vendin e pestė renditet shoqėria Vėllezrit Hysa me njė vlerė kontratash pa TVSH prej 1 miliard e 340 milionė lekė. Kėto kontrata janė lidhur me tetė njėsi tė ndryshme tė qeverisjes vendore. 

Operatorėt Ekonomikė sipas vlerave tė kontratave tė fituara nė Tendera Bashki, korrik 2015 - korrik 2018    

 Operatorėt          Vlera e Kontratave Lekė 
     
FUSHA SHPK             3,617,778,081
G P G  COMPANY SHPK    1,768,751,890
SALILLARI SHPK        1,514,099,360
ALKO-IMPEX General Construcion SHPK    1,344,006,909
Vellezerit Hysa         1,308,455,670
Victoria Invest SHPK    1,006,519,242
AGBES CONSTRUKSION    813,489,803
4 A -M SHPK    677,690,529
KORSEL SHPK    674,626,719
ALBA KONSTRUKSION    671,789,609
ULEZA NDERTIMI SHPK    662,219,659
JUNIK SHPK    633,136,538
GLOBAL SECURITY SHPK - BRECANI R O S P  SHPK - EUROGJICI-SECURITY SHPK - PORT CONSTRUCTION SHPK    568,251,779
BOSHNJAKU B    557,197,669
Shpresa-Al SHPK    555,702,519
BE-IS SHPK    533,042,957
 Korsel  shpk    Brai Cata  srl    510,356,030
Ante-Group GJIKURIA    506,696,943
HASTOCI SHPK    479,077,399
SHKELQIMI 07 SHPK    472,371,374
EVEREST SHPK FUSHA SHPK    451,529,540
Konstruksion 93 SHPK Ndregjoni SHPK    449,905,607
T T A ALBA LAM SHPK    443,221,336
Arifaj SHPK    441,170,041
G P G CPMPANY SHPk AD-STAR SHPK    426,126,972
GECI SHPK    419,103,267
Kthella SHPK    416,150,444
SHENDELLI SHPK    408,597,596
ALB-STAR    403,201,188
EVEREST SHPK    388,144,206
ALBGARDEN SHPK    387,708,649
BE-IS SHPK Agi Kons SHPK    373,951,184
BAJRAMI N SHPK    365,811,211
ZDRAVO    360,830,948
GJIKURIA SHPK    357,823,390
S I R E T A 2F    356,858,591
A L   ASFALT SHPK   EURONDERTIMI 2000 SHPK    352,009,364
CURRI SHPK    346,108,345
STERKAJ SHPK    343,249,377
2 T SHPK    342,756,065
COMPANY RIVIERA 2008 SHPK    340,747,682
EVEREST SHPK   KRONOS KONSTRUKSION    326,761,485
A L-ASFALT    314,596,251
BEAN SHPK   BELADI SHPK    310,912,196
Bami SHPK-A N K SHPK    303,711,060
SHPRESA SHPK    300,268,286
POWER INDUSTRIES    298,095,670
BAJRAMI N SHPK - FUSHA SHPK    279,457,740
BEAN SHPK   PIENVIS SHPK   BE-IS SHPK    275,481,211
EGLAND SHPK    275,058,344Multimedia: Shqiptaria.com
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 29/07/2018
Titulli i publikimit: Investimet/ Ja 50 subjektet, tė cilat kanė marrė mė shumė tendera nga bashkitė
Pėrshkrim i publikimit: Open Data Albania po hulumton mbi Renditjen e Bizneseve Kontraktore me Njėsi tė Qeverisjes Vendore, sipas vlerės sė kontratave tė fituara nė prokurime publike. Nė harkun kohor korrik 2015 - korrik 2018, operatorėt apo bizneset me vlerė mė tė lartė tė kontratave tė fituara nė tenderime nga bashkitė janė operatorėt: FUSHA shpk; G. P. G COMPANY SHPK; SALILLARI SHPK; ALKO-IMPEX GENERAL Constuction shpk; Vėllezrit Hysa shpk, Victoria Invest shpk etj.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :