Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Bizneset qė morėn tenderat mė tė rėndėsishėm nga bashkitė, kryeson kompania Fusha shpk

2 vite mė parė
share()?>
Tenderat mė tė rėndėsishėm nė 61 bashki nė Shqipėri vėrtiten rreth kompanive mė tė fuqishme, nisur qė nga Fusha shpk.

Sipas vlerės sė kontratave tė fituara nė prokurime publike, renditen 50 subjekte ekonomike, tė cilat nė tre vitet e fundit kanė marrė vlerėn mė tė lartė tė tenderave nga Bashkitė.

Tė dhėnat pėrkojnė me tėrėsinė e kontratave tė dala nga procesi i prokurimit publik pėr periudhėn Korrik 2015 – Korrik 2018.

Nė kėtė hark kohor, operatorėt apo bizneset me vlerė mė tė lartė tė kontratave tė fituara nė tenderime nga bashkitė janė operatorėt: FUSHA shpk; G.PG. COMPANY SHPK; Salillari SHPK; ALKO-IMPEX GENERAL Constuction shpk; Vėllezėrit Hysa shpk, Victoria Invest shpk etj.

Renditja kryesohet nga Fusha shpk, njė shoqėri e cila nė tenderat ku ka konkurruar si e vetme dhe jo nė bashkim operatorėsh me njė shoqėri tjetėr, shėnon 36 raste (kontrata fillestare dhe shtesa) ku ėshtė njoftuar fituese. Vlera tė ofertave tė saj, si oferta tė shpallura fituese ėshtė tre pikė shtatėdhjetė e tetė miliard lekė (3 782 488 740 lekė). Kontratat e saj kjo shoqėri biznesi i ka fituar nė tenderime tė 3 Bashki tė ndryshme. Konkretisht me bashki Vorė janė gjashtė kontrata; me Bashkinė Tiranė janė njėzet e tetė kontrata dhe Bashkinė Roskovec dy kontrata. Fusha shpk na shfaqet e suksesshme edhe nė rastet kur ka konkurruar si bashkim operatorėsh me subjekte tė tjera. Rasti kur dy operator paraqiten si njė ofertues nė tender. Firma Fusha shpk ka bashkėpunuar dhe fituar tendera nė bashkėpunim me tė paktėn dhjetė shoqėri tė tjera biznesi. Nė rastin e kėtyre kontratave nuk kemi tė qartė vlerėn e kontratės qė kontraktohet drejtpėrdrejt tek kjo shoqėri.

Subjekte biznesi qė kanė funksionuar si operator (ofertues) nė bashkėpunim me shoqėrinė Fusha shpk janė : Alba Konstruction shpk; Gjoka Konstruction; ED Konstruksion; Hostoci Shpk; Besta shpk; Everest Shpk; Colombo shpk; Totila; ArkonStudion; Green Farm. Njė pasaportė me tė dhėna tė kėsaj shoqėrie dhe profilin e saj si kontraktor nė tendera me njėsi tė qeverisjes vendore, ju mund ta gjeni tek portali pėr Shoqėri Biznesi (link kėtu pasaportėn e Fusha shpk).

Vendi i dytė pasohet nė renditje nga shoqėria G.P.G Company shpk. Kjo shoqėri ka njėzet e dy kontrata ku ėshtė njoftuar fituese (pa bashkim operatorėsh apo bashkėpunim me shoqėri tė tjera) me njė vlerė kontrate (oferte) pa TVSH prej njė pikė shtatėdhjetė e shtatė miliard lekė (1 769 315 155 Lekė). Numri i bashkive ku G.P.G Company ka fituar kontrata ėshtė 14 dhe bashkitė janė Kukės; Mirditė; Tiranė; Kavajė; Peqin; Korēė; Tepelenė; Libohovė; Delvinė; Finiq dhe Konispol. Shoqėria ka fituar edhe kontrata tė tjera por ato si pjesė e bashkimit tė operatorėve. Bashkim operatorėsh ėshtė rasti kur dy apo mė shumė kompani kanė marrėveshje dhe konkurrojnė si njė ofertues i vetėm. Shoqėritė me tė cilat ka bashkėpunuar G.P.G Company janė Modeste shpk; B93 shpk; AD-Star shpk; Leon Konstruksion; Boshnjaku; Everest; R.S & M shpk; Xhimo & Kleo shpk etj. Kjo shoqėri ėshtė themeluar nė vitin 1996.

Salillari ėshtė numri tre nė renditjen BIG sipas vlerave tė kontratave tė fituara tenderime me Bashki. Kjo shoqėri ka fituar si subjekt pa bashkėpunime me subjekte ekonomike tė tjera, njė numėr prej 19 kontratash tė cilat kanė vlerė pa TVSH prej njė pikė pesėdhjetė e shtatė miliard Lekė (1 570 604 436 Lekė). Subjekti ka kontrata tė fituara me tetė bashki e konkretisht: Bashkia Vorė katėr kontrata; Bashkia Tiranė gjashtė kontrata; Bashkia Rrogozhinė njė kontratė; Bashkia Maliq njė kontratė; Bashkia Fier njė; Bashkia Kuēovė njė kontratė dhe Bashkia Himarė dy kontrata. Shoqėria Salillari ka fituar kontrata edhe nė bashkėpunim me subjekte tė tjera ekonomike duke konkurruar me njė ofertė te vetme si njė operator i caktuar. Kėto bashkėpunime janė me shoqėritė Vashtemia; Rosi: Buldings Construction etj.

Shoqėria qė mban vendin e katėrt ėshtė ALKO-IMPEXGeneral Construction me njė vlerė kontratash pa TVSH prej njė pikė dyzet e pesė miliard lekė (1 458 696 237 Lekė). Kjo shoqėri ka 25 kontrata me 7 bashki tė ndryshme. Nė vendin e pestė renditet shoqėria Vėllezrit Hysa me njė vlerė kontratash pa TVSH prej njė pikė tridhjetė e katėr miliard lekė (1 340 306 952 Lekė). Kėto kontrata janė lidhur me 8 njėsi tė ndryshme tė qeverisjes vendore. Edhe shoqėria Vėllezėrit Hysa ka njė numėr tė madh kontratash tė fituara duke marrė pjesė nė tender si bashkim operatorėsh me shoqėri tė tjera biznesi. Pasaporta e kėsaj shoqėrie nė portalin pėr Shoqėri Biznesi ka mė shumė informacion pozicionin e saj si kontraktor pranė njėsive tė qeverisjes vendore.

Tė dhėnat nga Open Procurement AlbaniaMultimedia: droni.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 21/07/2018
Titulli i publikimit: Bizneset qė morėn tenderat mė tė rėndėsishėm nga bashkitė, kryeson kompania Fusha shpk
Pėrshkrim i publikimit: Tenderat mė tė rėndėsishėm nė 61 bashki nė Shqipėri vėrtiten rreth kompanive mė tė fuqishme, nisur qė nga Fusha shpk. Sipas vlerės sė kontratave tė fituara nė prokurime publike, renditen 50 subjekte ekonomike, tė cilat nė tre vitet e fundit kanė marrė vlerėn mė tė lartė tė tenderave nga Bashkitė.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :