Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

AKTUALITETVetting pėr tė fundmin e Gjykatės sė Lartė/ Ish-juristi i ndėrmarrjes qė qymyrgurit nė “ethe”

2 vite mė parė
share()?>
Procesit tė Vettingut, fillimisht i janė nėnshtruar kandidatėt pėr Kėshillin e Lartė tė Prokurorial dhe atij Gjyqėsor si dhe drejtuesit e institucioneve.

Pėrparėsi kanė pasur edhe anėtarėt e Gjytkatės Kushtetuese dhe tė Gjykatės sė Lartė.

Gjatė kėsaj periudhe nuk kanė munguar suprizat,  gjyqtarėt dhe prokurorė, pėr tė cilėt pritej rrėzimi nė Vetting, kanė kaluar dhe e anasjellta.

Derisa ekzistojnė organet apeluese asgjė nuk merr fund, ndėrkaq, nesėr ditėn e hėnė, para Komisionit tė Vettingut pritet tė dalė njė tjetėr anėtar i Gjykatės sė Lartė, Medi Bici.

Dosja e tij do tė vlerėsohet nga trupi gjykues i pėrbėrė nga Xhensila Pine, Etleda Ēiftja dhe Valbona Sanxhaktari.

 Medi Bici ėshtė anėtari i fundit i Gjykatės sė Lartė qė pėrballet me procesin e vetingut.

Nė kėtė kuadėr CNA.al, do tė risjellė pasurinė e deklaruar nga gjyqtari Medi Bici.

Referuar deklaratave tė pasurisė tė publikuara nga Open Spending Albania, por edhe deklaratės tė marrė nga CNA.al pranė ILDKPKI –sė, rezulton  se gjyqtari Medi Bici, nė total bashkė me anėtarė tė tjerė tė familjes tė ardhura qė pėrkojnė me 143 pėrqind kundrejt pagės vjetore tė njė gjyqtari tė Gjykatės sė Lartė.

Gjyqtari Medi Bici e ka filluar karrierėn nė drejtėsi nė vitin 1994-kur ishte 37 vjeē, pasi ėshtė diplomuar jurist nga Fakulteti i Drejtėsisė. Nė vitin 1993, ai ka punuar si jurist nė ndėrmarrjen e Qymyrgurit nė Valias dhe mė pas ka filluar punėn si ndihmės-gjyqtar nė Gjykatėn e Tiranės.

Nė vitet 1994-2004, Bici ka ushtruar detyrėn e gjyqtarit nė Gjykatėn e Tiranės, ndėrsa gjatė viteve 2004-2010 nė Gjykatėn e Apelit pėr Krime tė Rėnda.

Nė maj tė vitit 2013 ai u emėrua anėtar i Gjykatės sė Lartė me dekret tė Presidentit tė Republikės, detyrė tė cilėn e mban edhe sot.


Procesit tė Vettingut, fillimisht i janė nėnshtruar kandidatėt pėr Kėshillin e Lartė tė Prokurorial dhe atij Gjyqėsor si dhe drejtuesit e institucioneve.

Pėrparėsi kanė pasur edhe anėtarėt e Gjytkatės Kushtetuese dhe tė Gjykatės sė Lartė.

Gjatė kėsaj periudhe nuk kanė munguar suprizat,  gjyqtarėt dhe prokurorė, pėr tė cilėt pritej rrėzimi nė Vetting, kanė kaluar dhe e anasjellta.

Derisa ekzistojnė organet apeluese asgjė nuk merr fund, ndėrkaq, nesėr ditėn e hėnė, para Komisionit tė Vettingut pritet tė dalė njė tjetėr anėtar i Gjykatės sė Lartė, Medi Bici.

Dosja e tij do tė vlerėsohet nga trupi gjykues i pėrbėrė nga Xhensila Pine, Etleda Ēiftja dhe Valbona Sanxhaktari.

 Medi Bici ėshtė anėtari i fundit i Gjykatės sė Lartė qė pėrballet me procesin e vetingut.

Nė kėtė kuadėr CNA.al, do tė risjellė pasurinė e deklaruar nga gjyqtari Medi Bici.

Referuar deklaratave tė pasurisė tė publikuara nga Open Spending Albania, por edhe deklaratės tė marrė nga CNA.al pranė ILDKPKI –sė, rezulton  se gjyqtari Medi Bici, nė total bashkė me anėtarė tė tjerė tė familjes tė ardhura qė pėrkojnė me 143 pėrqind kundrejt pagės vjetore tė njė gjyqtari tė Gjykatės sė Lartė.

Gjyqtari Medi Bici e ka filluar karrierėn nė drejtėsi nė vitin 1994-kur ishte 37 vjeē, pasi ėshtė diplomuar jurist nga Fakulteti i Drejtėsisė. Nė vitin 1993, ai ka punuar si jurist nė ndėrmarrjen e Qymyrgurit nė Valias dhe mė pas ka filluar punėn si ndihmės-gjyqtar nė Gjykatėn e Tiranės.

Nė vitet 1994-2004, Bici ka ushtruar detyrėn e gjyqtarit nė Gjykatėn e Tiranės, ndėrsa gjatė viteve 2004-2010 nė Gjykatėn e Apelit pėr Krime tė Rėnda.

Nė maj tė vitit 2013 ai u emėrua anėtar i Gjykatės sė Lartė me dekret tė Presidentit tė Republikės, detyrė tė cilėn e mban edhe sot. 


Viti 2012

Paga dhe shpėrblime si Anėtar i Gjykatės sė Lartė 1 680 672 lekė.

Viti 2013

Paga dhe shpėrblime si Anėtar i Gjykatės sė Lartė 1 685 436 lekė.

Viti 2014

Tė ardhura nga paga si gjyqtar nė Gjykatėn e Lartė, 1 595 860 lekė.

Djali, Ervin Bici, tė ardhura nga paga si specialist-jurist pranė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Buxhetit nė Ministrinė e Financave, 404 725 lekė.

Viti 2015

Paga si anėtar i Gjykatės sė Lartė 1 576 316 (njė milion e pesėqind e shtatėdhjetė e gjashtė mijė e treqind e gjashtėmbėdhjetė) Lekė.

Pagesė pėr pjesėmarrje vizitė studimore nė Gjykatėn e Luksemburgut 192 Euro.

Paga e djalit zotit Ervin Bici si specialist jurist pranė Drejtorisė sė Pėrgjithshme e Thesarit nė Ministrinė e Financave 658 162 lekė.

Gjendje nė njė llogari bankare 262 419 Lekė.

Viti 2016

Shtesa nė Llogarinė rrjedhėse nė emėr tė Medi Bicit e ndodhur nė  vlerėn 1,421,660 lekė.

Burim i kėsaj pasurie janė tė ardhurat nga paga ime si anėtar i Gjykatės sė Lartė pėr vitin 2016.

-Depozitė nė emėr tė Medi Bicit. Burimi i saj vjen nga depozita tjetėr nė ish Bankėn e Kursimeve, sipas librezės sė kursimit tė datės 09.04.1991(Gjendja ėshtė e datės 10.01.2017) Shuma ėshtė 1,065 lekė.

Tė ardhura nga paga ime si Anėtar i Gjykatės sė Lartė nė shumėn 1.566.456  lekė.

Tė ardhura nga paga e djalit (Ervinit) si specialist jurist, pranė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Buxhetit nė Ministrinė e Financave nė shumėn 55,792

Tė ardhura nga paga e djalit (Ervinit) si specialist jurist, pranė Bankės sė Shqipėrisė, nė vlerėn 957.498 lekė. (periudha Shkurt 2016-Dhjetor 2016)./CNA.alMultimedia: City News Albania
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 29/07/2018
Titulli i publikimit: AKTUALITETVetting pėr tė fundmin e Gjykatės sė Lartė/ Ish-juristi i ndėrmarrjes qė qymyrgurit nė “ethe”
Pėrshkrim i publikimit: Procesit tė Vettingut, fillimisht i janė nėnshtruar kandidatėt pėr Kėshillin e Lartė tė Prokurorial dhe atij Gjyqėsor si dhe drejtuesit e institucioneve. Pėrparėsi kanė pasur edhe anėtarėt e Gjytkatės Kushtetuese dhe tė Gjykatės sė Lartė. Gjatė kėsaj periudhe nuk kanė munguar suprizat, gjyqtarėt dhe prokurorė, pėr tė cilėt pritej rrėzimi nė Vetting, kanė kaluar dhe e anasjellta.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :