Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Hije dyshimi mbi pasurinė e ish-ministrit tė Ramės/ Fshehu vilėn njė milion euro?!

2 vite mė parė
share()?>
Pasuritė e qeveritarėve apo ish-qeveritarėve, nuk njohin kufij. Vetėm bazuar nė deklarimet e tyre pranė ILDKPKI-sė, duket se ēfarė jete luksoze bėjnė zyrtarėt apo ish-zyrtarėt shtetėrorė.

Ashtu siē paralajmėruam ditė mė parė,  CNA.al do tė pasqyrojė njė skandal qė ka lidhje me pasurinė e njė ish-Ministri tė Edi Ramės, i cili  ka qenė edhe pjesė e kabinetit tė Qeverisė Berisha.

Bėhet fjalė pėr ish-ministrin , sot deputeti i LSI –sė Edmond Haxhinasto, pasi nė  verifikimet  qė i janė bėrė deklarimeve tė deritanishme tė pasurisė, dyshohet tė ketė fshehur njė pasuri marramendėse.

Nė deklaratat e pasurisė qė nga viti 2003, tė publikuara nga Open Spending Albania dhe nė deklaratėn e pasurisė, tė para fillimit tė detyrės dhėnė nė ILDKPKI me 6 tetor 2017, nuk gjejmė tė deklaruar njė vilė qė ndodhet nė Gjirin e Lalzit.

Vila e padeklaruar, ka njė sipėrfaqe banimi prej gati 400 metėr katror dhe dyshohet se shkon rreth njė milion euro. Vila luksoze,  rrethohet nga njė kopsht gjelbėrues prej rreth 500 metėr katror.

Sipas njė pėrllogaritje, me pėrafėrsi, nė total vila sėbashku me truallin dhe gjithēka tjetėr shkon  afėrsisht rreth njė milion euro.

CNA. al,  ka verifikuar tė  gjitha deklarimet e pasurive tė ish-ministrit tė Ramės dhe rezulton se nė deklarimet e pasurisė, tė paktėn deri nė deklarimin e datės 6 tetor 2017, nuk e ka deklaruar kėtė vilė.

Pėr tė qenė korrekt dhe transparent CNA.al kontaktoi me ish-ministrin Haxhinasto, i cili thotė se vila nė Gjirin e Lalzit ėshtė nė pronėsi tė vjehrrit tė tij dhe pėr aq sa ka dijeni,  ėshtė e shitur.

“Objekti qė ju pretendoni se ėshtė nė pronėsinė time dhe i padeklaruar, nė fakt ėshtė ndėrtuar nga Kompania Lerenti, me aktivitet mbi 20 vjeēar nė fushėn e ndėrtimit tė blloqeve tė apartamenteve dhe vilave nė Durrės dhe nė Tiranė, nė pronėsi tė vjehrrit tim, zotit Kozma Nasto, e cila, nė dijeninė time, ka kohė qė ėshtė shitur, si qindra apartamente tė tjera nė zonėn e plazhit”, ka thėnė Haxhinasto, duke mohuar kėshtu pronėsinė.

Por, nga tė dhėnat qė ne kemi siguruar dhe dokumentuar me foto, vila ėshtė ndėrtuar nga njė tjetėr kompani dhe jo nga kompania “Lerenti”, qė i pėrket vjehrrit tė Haxhinastos.

Nė fakt, sipas burimeve tė CNA.al, vila, foton  e sė cilės  po e publikojmė mė poshtė, i pėrket Edmond Haxhinastos.

Ne kemi verifikuar se nė atė vilė ėshtė parė  vetėm Haxhinasto, ėshtė ai qė u jep urdhėrave bahēevanėve dhe kujdeset pėr vilėn, ndėrtimin e saj dhe gjithēka tjetėr.

Gjithashtu as punėtorėt dhe askush nuk e ka parė vjehrrin e tij. Ėshtė parė vetėm Haxhinasto me Toyotėn e tij.

Pėr mė tepėr, kompania e vjehrrit tė tij nuk ka marrė leje pėr tė ndėrtuar ndonjė resort nė Gjirin e Lalzit. Kompania e cila Haxhinasto pretendon se ka patur nė pronėsi vilėn, nuk ka marrė leje pėr tė ndėrtuar nė zonėn turistike tė Gjirit tė Lalzit, ndonėse ish-ministri vilėn mund ta ketė vendosur nė emrin e vjehrrit.

Resorti ku ndodhet vila e Edmond Haxhinastos ėshtė ndėrtuar totalisht nga njė tjetėr kompani e cila ka leje zhvillimore pėr resort turistik nė Gjirin e Lalzit.

Haxhinasto mohon tė jetė vila e tij, ndėrkohė tė dhėnat dhe nformacionet e siguruara nga terreni flasin ndryshe.

Mė  poshtė po sjellim foton e vilės nė Gjirin e Lalzit./CNA.alMultimedia: City News Albania
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 03/07/2018
Titulli i publikimit: Hije dyshimi mbi pasurinė e ish-ministrit tė Ramės/ Fshehu vilėn njė milion euro?!
Pėrshkrim i publikimit: Pasuritė e qeveritarėve apo ish-qeveritarėve, nuk njohin kufij. Vetėm bazuar nė deklarimet e tyre pranė ILDKPKI-sė, duket se ēfarė jete luksoze bėjnė zyrtarėt apo ish-zyrtarėt shtetėrorė. Ashtu siē paralajmėruam ditė mė parė, CNA.al do tė pasqyrojė njė skandal qė ka lidhje me pasurinė e njė ish-Ministri tė Edi Ramės, i cili ka qenė edhe pjesė e kabinetit tė Qeverisė Berisha.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :