Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

“Sheiku” i drejtėsisė/ Gjyqtari-miliarder Artan Broci me pasuri tė dyshimtė?

2 vite mė parė
share()?>

Anėtarėt e Gjykatės sė Lartė janė  prioritet i Komisionit tė Rivlerėsimit.


Nisur nga pasuria e “ēmendur” qė disa prej tyre kanė deklaruar, duket se do t’iu “pritet” koka nga Vettingu.


Gjithsesi mund tė ketė edhe supriza, pasi nuk ėshtė e lehtė tė prekėsh sheikėt e drejtėsisė, pėr shkak tė lidhjeve tė forta qė ata kanė me politikėn.


Artan Broci, ėshtė njė nga anėtarėt e Gjykatės sė Lartė, qė nė njė periudhė tė shkurtėr kohore ėshtė shndėrruar nė miliarder.


Broci, rezulton tė ketė mė shumė pasuri se vite pune.


Ai  emėrua gjyqtar, nė vitin 1996, kur doli nga auditoret e Juridikut. Broci kaloi nga shkalla e parė, nė Apelin e Tiranės dhe nė katėr muaj, midis vitit 2012-2013, ai ngjitet nė karrierė.


Fillimisht  ai u emėrua anėtar i Gjykatės sė Lartė dhe mė tej anėtar i KLD-sė.


Artan Broci, vlerėsohet si njė nga njerėzit e drejtėsisė mė tė pasur nė vend. Pasuria e tij, ėshtė rritur nė pėrmsa tė frikshme nga viti nė vit. Pėr kėtė arsye ėshėt raportit se pauria e tij po hetohet nga Komisioni i Vettingut.


Broci rendit 10 llogari bankare edhe pse me shuma jo shumė tė mėdha, nė secilėn prej tyre. Tė ardhurat,deklaron se i siguron jo vetėm nga puna e tij dhe e bashkėshortes, por edhe qiraja e njė lokali dhe njė ambienti zyrash si edhe nga dhuratat.


Pėrgjatė vitit 2012, tė ardhurat e Brocit, kanė qenė vetėm nga paga si gjyqtar, nga qiratė e tre subjekteve dhe nga paga e bashkėshortes, por ma kalimin e viteve pasuria e tij ėshtė shtuar.


Ndėrsa nė vitin 2013 janė rritur tė ardhurat e tij dhe bashkėshortes, pėr tė arritur kulmin nė vitin 2014, ku figuron njė apartament dhuratė dhe  bashkėshortja rezulton me dhjetė llogari bankare.


Nė vitin 2015 figurojnė tė shtuara edhe pesė llogari tė reja bankare, ndėrsa Broci dhe bashkėshortja e tij kanė edhe 7 llogari tė tjera bankare.


Mė poshtė po sjellim deklaratat e pasurisė sė gjyqtari Artan Broci, referuar Open Spending Albania


Nė vitin 2012, Broci ka deklaruar, pagėm si Gjyqtar i Gjykatės sė Apelit 1 497 921 lekė, 1ira lokali 600 000 lekė, qira nga subjekti Rexha-Gold shpk 3 600 euro, qira zyre 840 000 lekė si dhe pagėn e  bashkėshortes si notere nė shumėn 2 272 797 lekė.


Nė vitin 2013 ai ka deklaruar pagė si Gjyqtar i Gjykatės sė Apelit 398 500 lekė, pagėn si Gjyqtar i Gjykatės sė Lartė 1 123 516 lekė, honorare si Anėtar i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė 117 000 lekė, interesa bankare 17 840 lekė nga depozita plus nė bankė tė nivelit tė dytė, qira nga subjekti Rexha-Gold shpk 10 800 euro si dhe qira zyre 840 000 lekė.


Ndėrsa bashkėshortja Irma Broci, ka deklaruar pagėn si notere 4 208 890 lekė, arkėtime nga shitja e autoveturės tip Benz 500 000 lekė, interesa bankare 160 373 lekė nga llogari nė bankė tė nivelit tė dytė, interesa bankare 5 964 lekė nga llogari nė bankė tė nivelit tė dytė, interesa bankare 7 019 lekė nga llogari nė bankė tė nivelit tė dytė si dhe blerje autoveture tip Benz me kursime personale nė vlerėn 1 000 000 lekė.


Pėrgjatė vitit 2014, Broci ka deklaruar tė ardhura nga paga si anėtar i Gjykatės sė Lartė, 1595 860 lekė, tė ardhura si anėtar i KLD-sė, 112 200 lekė, tė ardhura nga interesa bankare, 12 657 lekė, tė ardhura nga qiraja e njė lokali dhėnė shoqėrisė Rexha-gold shpk, 10 800 euro, tė ardhura nga qiraja e njė zyre, 840 000 lekė, bashkėpronar i njė apartamenti me sipėrfaqe 65.76 m2, dhuratė, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 735 188 lekė, 17 329 lekė, si dhe 1 651 036 lekė.


Ndėrsa bashkėshortja, ka deklaruar tė ardhura nga puna si notere nė Tiranė, 4 644 223 lekė,tė ardhura nga interesat bankare, 88 257 lekė,tė ardhurat nga interesat bankare, 72 510 lekė, gjendja e llogarisė depozitė nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 5 079 431 lekė, 34 342 lekė,1 296 euro, gjendja e llogarisė depozitė “Fėmija im”, nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 361 951 lekė,gjendja e llogarisė depozitė “Fėmija im”, 413 201 lekė si dhe njė tjetėr nė shumėn 290 108 lekė.


Gjithashtu bashkėshortja, ka deklaruar gjendjen e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, (Llogari e cilėsuar pėr klientėt e pasuritė e paluajtshme sipas udhėzimit tė Ministrisė sė Drejtėsisė dhe Ministrisė sė Financave), 170 300 euro si dhe dy llogari tė tjera nė shumat 3 740 000 lekė dhe 4 euro.


Nė vitin 2015, Broci ka deklaruar pagėn si anėtar i gjykatės sė lartė 1 573 316 lekė, honorare si Anėtar i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė 102 000 lekė, tė ardhura nga qiradhėnia e njė lokali njė shoqėrie tregtare 10 800 euro, tė ardhura qiradhėnie e njė zyre 840 000 lekė.


Bashkėshortja Irma Broci, tė ardhura fitim neto nga ushtrimi i detyrės si Notere 5 201 118 (pesė milion e dyqind e njė mijė e njėqind e tetėmbėdhjetė) lekė.

Djali Arlind Broci paga si specialist nė sektorin e asistencės ligjore Drejtoria Juridike pranė Shoqėrisė Albbcontrol SHA nė vlerė 207 250 lekė.


Broci ka deklaruar dhe shtimin e llogarive rrjedhėse.


Shtuar llogaria rrjedhėse nė njė bankė tė nivelit tė dytė me 127 214 lekė.

Shtuar njė llogari rrjedhėse me 99 816 lekė.

Shtuar njė llogari lidhur me depozitėn me 59 855 lekė.

Shtuar interesa nga depozita nė vlerėn 10 375 lekė.

Investime nė obligacione vlera 5 000 000 (pesėmilion) lekė.

pakėsuar llogaria depozitė e bashkėshortit dhe shtuar llogaria depozitė e bashkėshortes e sėbashku nė vlerėn 10 000 000 (dhjetė milion) lekė janė blerė obligacione 2 vjeēare nga bashkėshortja.

Shuar interesa nga llogaria e depozitės vlera 27 351 lekė.

Llogari rrjedhėse e bashkėshortes 207 718 lekė.


Llogari rrjedhėse e zotit Broci ku paguhen qiratė vlera 2 985 euro.

Shtuar interesa nė llogari depozite personale e bashkėshortes me 331 133 lekė.

Depozitė e llojit Fėmija Im 514 754 lekė si dhe njė tjetėr nė shumėn 526 226 lekė.

Llogari e bashkėshortes si person fizik 716 312 lekė.

Llogari e bashkėshortes si Person Fizik e specifikuar si llogari, noteri pėr Klient pėr pasuri tė paluajtshme 300 euro dhe 3 400 000 lekė.

Llogari e bashkėshortes si Person Fizik e specifikuar si llogari Noteri pėr Klient pėr pasuri tė paluajtshme 795 795  Euro


Nė vitin 2016 ai ka deklaruar, tė ardhura nga paga si anėtar i Gjykatės sė Lartė, 1 566 462 lekė, tė ardhura si honorare dhe dieta si anėtar i Gjykatės sė Lartė, 102 000 lekė + 34 008 lekė, tė ardhura nga anėtarėsimi nė Komitetin Disiplinor tė Dhomės sė Avokatisė si pėrfaqėsues i KLD-sė, 306 000 lekė, tė ardhura nga obligacionet 4-vjeēare pėr vitin 2016 nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 283 982.64 lekė.


Ndėrsa bashkėshortja, zonja Irma Broci, ka deklaruar tė ardhura nga obligacionet 2-vjeēare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 170 600 lekė, tė ardhura nga interesat e llogarisė bankare depozitė plus nė emėr tė fėmijės sė mitur nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 9 707.37 lekė, tė ardhura nga interesat e llogarisė bankare depozitė plus, nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 465.26 lekė, tė ardhura nga interesat e llogarisė depozitė plus e fėmijės sė mitur, 9 903.08 lekė, tė ardhura nga qiraja e njė lokali, 10 800 euro, tė ardhura nga qiraja e zyrave, 840 000 lekė, tė ardhura nga puna si notere, 5 273 388 lekė fitimi neto.

Djali, Arlind Broci, tė ardhura nga paga pranė Albcontroll Tiranė, 994 053 lekė.


Broci ka deklaruar se ka fituar pronėsinė e  njė apartamenti me sipėrfaqe 143.81 m2, (bashkim i apartamentit ekzistues me sipėrfaqe 78.11 m2 + shtesės anėsore tė katit tė parė me sip. 65.7 m.

Pronar me 50 % (pjesė e regjimit martesor, 50 % me 50 % me bashkėshorten) i njė apartamenti me sipėrfaqe 157.99 m2 (bashkim i apartamentit ekzistues me sipėrfaqe 92.29 m2 + njė shtesė anėsore me sip. 65.7 m2 nė katin e dytė, shkėmbyer pa shpėrblim me njė shtetas.


Bashkė investitor nė njė kontratė sipėrmarrje me dt. 17.04.2016 pėr ndėrtimin e karabinės sė njė banese private nė Shkodėr, sipas lejes sė ndėrtimit, 1 500 000 lekė.

Fond pensioni vullnetar nė njė bankė tė nivelit tė dytė, krijuar nė dt. 17.05.2016 me tė ardhura nga paga, periodikisht 10 000 lekė nė muaj, 91 409.94 lekė + 1 409.49 lekė interesa.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, llogari page, 160 913.77 lekė.

Gjendja e llogarisė bankare, Karta Viza Clasik, 198 597.13 lekė.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, Depozita Plus, 460 320.80 lekė.


Djali, Arlind Broci, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, si person fizik, 46 891.60 lekė.

Bashkėshortja, Irma Broci, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, ‘Llogari Noteri e cilėsuar pėr klientėt pasuritė e paluajtshme’ sipas udhėzimit nr. 6915/2 dt.30.01.2012, tė Ministrisė sė Drejtėsisė dhe Ministrisė sė Financave, 207 250 euro.


Bashkėshortja,  Irma Broci, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, ‘Llogari Noteri e cilėsuar pėr klientėt pasuritė e paluajtshme’ sipas udhėzimit nr. 6915/2 dt.30.01.2012, tė Ministrisė sė Drejtėsisė dhe Ministrisė sė Financave, 7 500 000 lekė.

Djali, Arlind Broci, gjendja e llogarisė bankare individuale nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 134 036.48 lekė.

Bashkėshortja,  Irma Broci, gjendja e llogarisė rrjedhėse nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 417 778.07 lekė.

Llogari rrjedhėse, tė ardhura nga qiratė, 252 550 lekė.

Bashkėshortja, zonja Irma Broci, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 895 469.13 lekė.

Djali, zoti Arlind Broci, certifikatė regjistrimi nė QKB me llogari si person fizik pranė njė banke tė nivelit tė dytė, 46 891.60 lekė./CNA.al
Multimedia: City News Albania
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 09/07/2018
Titulli i publikimit: “Sheiku” i drejtėsisė/ Gjyqtari-miliarder Artan Broci me pasuri tė dyshimtė?
Pėrshkrim i publikimit: Anėtarėt e Gjykatės sė Lartė janė prioritet i Komisionit tė Rivlerėsimit. Nisur nga pasuria e “ēmendur” qė disa prej tyre kanė deklaruar, duket se do t’iu “pritet” koka nga Vettingu.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :