Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Renditje e Bizneseve sipas vlerės sė kontratave tė fituara me Bashkitė 2017-2018

2 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Renditjen e Bizneseve Kontraktore me Njėsi tė Qeverisjes Vendore, sipas vlerės sė kontratave tė fituara nė prokurime publike. Renditja shfaq 50 subjekte ekonomike, tė cilat nė tre vitet e fundit kanė marrė vlerėn mė tė lartė tė tenderave nga Bashkitė. Tė dhėnat pėrkojnė me tėrėsinė e kontratave tė dala nga procesi i prokurimit publik pėr periudhėn Korrik 2015 - Korrik 2018. Tabela me vlera renditėse gjenerohet si pjesė e sistemit tė tė dhėnave nė databazėn Open Procurement Albania. Nė kėtė databazė janė ruajtur dhe mirėstrukturuar informacione pėr ēdo procedurė tenderimi tė realizuar nga Bashkitė apo institucione dhe ndėrmarrje nė vartėsi tė tyre, nga korriku 2015 dhe nė vijim. Nė korrik tė 2015 filloi funksionimi i gjashtėdhjetė e njė bashkive sipas ndarjes sė re territoriale dhe administrative. Sistemi mundėson informacion  tė tenderave tė ēdo bashkie apo institucioni nėn vartėsi, dhe listėn e tenderave sipas llojit tė kontratės.  
Filtrat e kėrkimit nė databazė bėjnė tė mundur edhe listimin e tenderave sipas operatorit fitues, vlerės sė kontratės apo numrit tė operatorėve pjesėmarrės nė garė.
Nė kėtė hark kohorė korrik 2015 - korrik 2018, operatorėt apo  bizneset me vlerė mė tė lartė tė kontratave tė fituara  nė tenderime nga bashkitė janė operatorėt: FUSHA shpk; G. P. G COMPANY SHPK; SALILLARI SHPK; ALKO-IMPEX GENERAL Constuction shpk; Vėllezrit Hysa shpk, Victoria Invest shpk  etj. Njė vizualizim mbi renditjen sipas vlerave e gjeni nė faqen e parė tė Open Procurement Albania pėr njėsi tė Qeverisjes Vendore. Ky vizualizim gjenerohet ēdo ditė sipas vlerave tė kontratave tė saposhpallura. Artikulli qė po publikojmė pėrkon me tė dhėna deri nė datėn 20 korrik 2018.

Burimi: Open Procurement Albania dhe Open Contracting Albania
Komente dhe analiza: ODA


Renditja kryesohet nga Fusha shpk, njė shoqėri e cila nė tenderat ku ka konkurruar si e vetme dhe jo nė bashkim operatorėsh me njė shoqėri tjetėr, shėnon 36 raste (kontrata fillestare dhe shtesa) ku ėshtė njoftuar fituese. Vlera tė ofertave tė saj, si oferta tė shpallura fituese ėshtė tre pikė shtatėdhjetė e tetė miliard lekė (3 782 488 740 lekė). Kontratat e saj kjo shoqėri biznesi i ka fituar nė tenderime nė tre Bashki tė ndryshme. Konkretisht me bashkinė Vorė janė gjashtė kontrata; me Bashkinė Tiranė janė njėzet e tetė kontrata dhe Bashkinė Roskovec dy kontrata. Fusha shpk na shfaqet e suksesshme edhe nė rastet kur ka konkurruar si bashkim operatorėsh me subjekte tė tjera. Rasti kur dy operator paraqiten si njė ofertues nė tender. Firma Fusha shpk ka bashkėpunuar dhe fituar tendera nė bashkėpunim me tė paktėn dhjetė shoqėri tė tjera biznesi. Nė rastin e kėtyre kontratave nuk kemi tė qartė vlerėn e kontratės qė kontraktohet drejtpėrdrejt tek kjo shoqėri. Subjekte biznesi qė kanė funksionuar si operator (ofertues)  nė bashkėpunim me shoqėrinė Fusha shpk janė : Alba Konstruction shpk; Gjoka Konstruction; ED Konstruksion; Hostoci Shpk; Besta shpk; Everest Shpk; Colombo shpk; Totila; ArkonStudion; Green Farm. Njė pasaportė me tė dhėna tė kėsaj shoqėrie dhe profilin e saj si kontraktor nė tendera me njėsi tė qeverisjes vendore, ju mund ta gjeni tek portali pėr Shoqėri Biznesi.

Vendi i dytė pasohet nė renditje nga shoqėria G.P.G Company shpk. Kjo shoqėri ka njėzet e dy kontrata ku ėshtė njoftuar fituese (pa bashkim operatorėsh apo bashkėpunim me shoqėri tė tjera) me njė vlerė kontrate (oferte) pa TVSH prej njė pikė shtatėdhjetė e shtatė miliard lekė  (1 769 315 155 Lekė). Numri i bashkive ku G.P.G Company ka fituar kontrata ėshtė katėrmbėdhjetė dhe bashkitė janė Kukės; Mirditė; Tiranė; Kavajė; Peqin; Korēė; Tepelenė; Libohovė; Delvinė; Finiq dhe Konispol. Shoqėria ka fituar edhe kontrata tė tjera por ato si pjesė e bashkimit tė operatorėve. Bashkim operatorėsh ėshtė rasti kur dy apo mė shumė kompani kanė marrėveshje dhe konkurrojnė si njė ofertues i vetėm. Shoqėritė me tė cilat ka bashkėpunuar G.P.G Company janė Modeste shpk; B93 shpk; AD-Star shpk; Leon Konstruksion; Boshnjaku; Everest; R.S & M shpk; Xhimo & Kleo shpk etj. Kjo shoqėri ėshtė themeluar nė vitin 1996. Njė pasaportė me tė dhėna tė kėsaj shoqėrie dhe profilin e saj si kontraktor nė tendera me njėsi tė qeverisjes vendore, ju mund ta gjeni tek portali pėr Shoqėri Biznesi ).

Salillari ėshtė numri tre nė renditjen BIG sipas vlerave tė kontratave tė fituara tenderime me Bashki. Kjo shoqėri ka fituar si subjekt pa bashkėpunime me subjekte ekonomike tė tjera, njė numėr prej 19 kontratash tė cilat kanė vlerė pa TVSH  prej  njė pikė pesėdhjetė e shtatė miliard Lekė (1 570 604 436 Lekė). Subjekti ka kontrata tė fituara me tetė bashki e konkretisht: Bashkia Vorė katėr kontrata; Bashkia Tiranė gjashtė kontrata; Bashkia Rrogozhinė njė kontratė; Bashkia Maliq njė kontratė; Bashkia Fier njė; Bashkia Kuēovė njė kontratė dhe Bashkia Himarė dy kontrata. Shoqėria Salillari ka fituar kontrata edhe nė bashkėpunim me subjekte tė tjera ekonomike duke konkurruar me njė ofertė te vetme si njė operator i caktuar. Kėto bashkėpunime janė me shoqėritė Vashtemia; Rosi: Buldings Construction etj.
Njė pasaportė me tė dhėna tė kėsaj shoqėrie dhe profilin e saj si kontraktor nė tendera me njėsi tė qeverisjes vendore, ju mund ta gjeni tek portali pėr Shoqėri Biznesi.

Shoqėria qė mban vendin e katėrt ėshtė ALKO-IMPEX General Construction me njė vlerė kontratash pa TVSH prej  njė pikė dyzet e pesė miliard lekė (1 458 696 237 Lekė). Kjo shoqėri ka njėzet e pesė kontrata me shtatė bashki tė ndryshme. Nė vendin e pestė renditet shoqėria Vėllezrit Hysa me njė vlerė kontratash pa TVSH prej njė pikė tridhjetė e katėr miliard lekė (1 340 306 952 Lekė). Kėto kontrata janė lidhur me tetė njėsi tė ndryshme tė qeverisjes vendore. Njė pasaportė me tė dhėna tė kėsaj shoqėrie dhe profilin e saj si kontraktor nė tendera me njėsi tė qeverisjes vendore, ju mund ta gjeni tek portali pėr Shoqėri Biznesi.
Edhe shoqėria Vėllezėrit Hysa ka njė numėr tė madh kontratash tė fituara duke marrė pjesė nė tender si bashkim operatorėsh me shoqėri tė tjera biznesi. Pasaporta e kėsaj shoqėrie nė portalin pėr Shoqėri Biznesi ka mė shumė informacion pozicionin e saj si kontraktor pranė njėsive tė qeverisjes vendore.Njė pasaportė me tė dhėna tė kėsaj shoqėrie dhe profilin e saj si kontraktor nė tendera me njėsi tė qeverisjes vendore, ju mund ta gjeni tek portali pėr Shoqėri Biznesi .


Renditje, 50 Big Operator Ekonomik sipas vlerave tė kontratave tė fituara nė Tendera Bashki, korrik 2015 - korrik 2018

Burimi:Open Procurement Albania dhe Open Contracting Albania
Komente dhe analiza: ODA


Databaza pėr Prokurime Transparente ėshtė ndėrtuar si njė instrument watchdog pėr transparencė me tendera dhe kontratė tė njėsive tė qeverisjes vendore. Ajo funksionon sipas parimeve dhe standarteve pėr Open Cotracting Partnership. Databaza mirėmbahet nga njė ekip pune pranė organizatės joqeveritare AIS. Tė dhėnat janė tė hapura, tė lehta pėr tu gjetur, pėrdorur dhe ripėrdorur pa kufizime. Burim informacioni pėr databazėn janė publikimet qeveritare si: Faqe zyrtare e Agjencisė sė Prokurimeve Publike APP, seksionet Njoftime, Regjistėr Parashikimesh dhe Realizimesh; Buletini i Njoftimeve Publike, publikim javor me tė dhėna pėr prokurimet dhe procedurat publike;  Web i Komisionit tė Prokurimit Publik KPP; Publikime nė faqen e Ministrisė sė Financave mbi Transaksione Thesari; dhe tė dhėna nga Qendra Kombėtare e Biznesit. 
Tė dhėnat pėr secilėn shoqėri biznesi janė tė publikuara edhe nė portalin Open Corporates Albania.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA, Aranita Brahaj, Anila Ndrejaj, Zoica Murati