Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Rezerva valutore 2007-2018

4 muaj mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar ecurinė e rezervės valutore gjatė dhjetė viteve tė fundit, pra periudhės 2007-2018.  Rezerva valutore ėshtė shuma e rezervave nė monedhė tė huaj qė mbahen dhe administrohen nga Banka e Shqipėrisė. Kjo rezervė shėrben pėr mbulimin e nevojave qė ka vendi pėr valutė tė huaj si dhe pėrbėn njė mekanizėm pėr tė ndėrhyrė nė raste krizash. 
Qėllimi i mbajtjes sė rezervave valutore ėshtė: (a) mbėshtetja e politikės monetare dhe menaxhimi i kursit tė kėmbimit, duke pėrfshirė edhe ndėrhyrjen pėr mbėshtetjen e monedhės vendase; (b) kufizimin e vulnerabilitetit gjatė krizave duke mbajtur likuiditet nė monedhė tė huaj; (c) sigurimin e besimit nė tregje se vendi mund tė mbulojė borxhin e jashtėm; (d) demonstrimin e mbėshtetjes sė monedhės vendase nga aktive tė huaja; (dh) mbėshtetjen e qeverisė nė mbulimin e nevojave pėr monedhė tė huaj dhe tė borxhit tė jashtėm; (e) mbajtjen e njė rezerve pėr raste emergjencash kombėtare. Me 31 Dhjtetor 2018 rrezerva valutore e Shtetit Shiptarė pėrmes Bankės sė Shqipėrisė ėshtė 3.4 (tre pikė katėr milliard Euro).

Rezerva valutore nė monedhė tė huaj 2007-2018 Burimi: BSH
Komente dhe analiza: ODA

Rezerva valutore e Shqipėrisė ėshtė dyfishuar nė dhjetė vitet e fundit. Viti nė tė cilin BSH ka shtuar mė shumė kėtė Rezervė ėshtė viti 2015. Nė 2015 Rezerva Valutore e BSH u rrit me 688 milion euro mė shumė kundrejt vitit paraardhės. Rritja me bazė vjetore 2015 kundrejt 2014 ishte 31.4 %.


Burimi: BSH
Komente dhe analiza: ODA
Burimi: BSH
Komente dhe analiza: ODA

Sipas Bankės sė Shqipėrisė, nė fund tė vitit 2017, rezerva valutore ishte 2, 99 miliard euro krahasuar me 1,44 miliard euro qė ishte nė dhjetor tė 2007-ės.  Gjatė vitit 2017, rezerva valutore bruto, e vlerėsuar dhe e raportuar nė monedhėn Euro, ėshtė rritur me rreth 50.15 milionė euro, duke regjistruar nė fund tė muajit dhjetor vlerėn  2.99 miliard EURO.

Rezerva valutore nė monedhė tė huaj 2007-2018

Burimi: BSH
Komente dhe analiza: ODA

Rritja e rezervės valutore ka ardhur si rezultat i disa faktorėve, tė jashtėm dhe tė brendshėm. Kėtu pėrfshihen privatizimet e aseteve publike, marrėdhėniet tregtare, rezervat e detyrueshme qė bankat tregtare mbajnė nė monedhė tė huaj si dhe tė ardhurat qė Banka e Shqipėrisė fiton nga investimi i rezervės valutore. 
Pjesa mė e madhe e rezervės valutore, rreth 63.4 pėr qind e saj mbahet nė monedhėn Euro. Monedha e dytė ėshtė dollari amerikan qė pėrbėn 22 pėr qind tė rezervės valutore tė Shqipėrisė, ndėrkohė qė mė pas vijnė SDR (njė lloj monedhe pėr rezerva monetare ndėrkombėtare krijuar nga FMN krijuar nė vitin 1969 pėr vendet anėtare), Paundi Britanik dhe Jeni Japonez. Por veē monedhave tė huaja, njė pjesė e rezervės valutore mbahet edhe nė Ar. 


Pėrbėrja e rezervės valutore sipas monedhave 2017

Burimi: BSH
Komente dhe analiza: ODA

Banka e Shqipėrisė e ka pėrdorur rezervėn kryesisht pėr tė mbėshtetur nevojat e Ministrisė sė Financave pėr valutė tė huaj. Kėshtu gjatė vitit 2017, transferta pėrfshirė dhe shėrbimin e borxhit pėr llogari tė Ministrisė sė Financave ishin 377.42 milionė euro
Hyrjet neto nga lėvrimi i huave tė dhėna nga FMN, IBRD (Banka Ndėrkombėtare pėr Rikonstruksion dhe Zhvillim) dhe rinovimi i titujve afatshkurtėr ishin 346.6 milionė euro. Gjatė vitit 2017 pėrdorimi i rezervės pėr tė mbėshtetur sistemin bankar ka qenė i panevojshėm.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albania