Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Raporti Investime tė Huaja dhe Remitanca gjate periudhės 2008-2017

2 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna mbi Remitanca dhe Investime tė Huaja Direkte IHD  pėr periudhėn dhjetėvjeēare nga 2008 deri mė 2017. Burimi i tė dhėnave ėshtė Banka e Shqipėrisė. Pėr periudhėn nėn hulumtim, 2008-2017 vlera e IHD-vė rezulton gjithmonė mė e lartė se sa ajo e Remitancave.  Por nėse nė pesėvjeēarin e parė diferenca mes IHD-ve dhe remitancave ka qenė relativisht e vogėl, nė periudhėn 2013-2017 ajo ėshtė thelluar pėr shkak tė rritjes sė investimeve nga njėra anė dhe rėnies sė Remitancave nga ana tjetėr.
Diferenca mė e lartė shėnohet nė vitin 2013, ku janė regjistruar njėkohėsisht vlera mė e lartė historike e Investimeve tė Huaja Direkte dhe vlera mė e ulėt pėr Remitancat. Nė kėtė vit Investimet e Huaja Direkte ishin 944.7 milionė euro, ndėrsa Remitancat zbritėn ne 546.8 milionė euro.  
Shifra e lartė investimeve gjatė 2013 ka ardhur si pasojė e disa privatizimeve tė aseteve publike, ku dominon shitja e dy hidrocentraleve tek kompania turke e pėrpunimit tė hekurit, Kurum. Fatura e kėtij privatizimi ishte 110 milionė euro.  
Nga ana tjetėr, viti 2013 pėrbėn dhe pikun e krizės pėr ekonominė e Eurozonės, ēka u materializua me nivelin mė tė ulėt historik tė dėrgesave nga emigrantėt shqiptarė me vetėm 546.8 milionė euro. 

Remitanca dhe IHD, 2007 - 2018  nė milion Euro

 
Burimi: BSH
Komente dhe analiza: ODA
  
Burimi: BSH
Komente dhe analiza: ODA

Pas rekordit tė shėnuar nė vitin 2013, diferenca mes vlerės sė IDH-vė dhe remitancave ėshtė ngushtuar disi. Por sėrish ajo ka mbetur mė e lartė se sa nė pesėvjeēarin e parė tė dekadės.
Burimi: BSH
Komente dhe analiza: ODA

Open Data Albania ka hulumtuar edhe raportin mes Remitancave dhe Investimeve tė Huaja Direkte. Pesha mė e lartė e Remitancave ndaj Investimeve tė Huaja ėshtė shėnuar nė vitin 2008, kur dėrgesat e emigrantėve ishin sa 97 pėr qind e IHD-ve. Deri nė vitin 2012 pesha e Remitancave ndaj IHD-ve ėshtė luhatur nga 81% deri ne 95%, por pas kėtij viti ajo ka shėnuar njė rėnie tė ndjeshme. 
Nė vitin 2013 qė pėrbėn dhe kulmin e krizės sė Eurozonės, pesha e dėrgesave tė emigrantėve ndaj Investimeve tė Huaja Direkte ra nė 58%, ēka pėrbėn dhe nivelin mė tė ulėt historik. Pas kėtij viti ka patur njė rikuperim gradual dhe vitin e kaluar dėrgesat e emigrantėve arritėn sa 70 pėr qind e Investimeve tė Huaja Direkte.     
Remitancat dhe Investimet e Huaja janė flukse hyrėse nė Bilancin e Pagesave dhe njėkohėsisht janė dy tregues tė rėndėsishėm pėr ekonominė kombėtare. 
Investimet e Huaja Direkte (IHD) pėrfshijnė investimet e individėve dhe institucioneve tė huaja nė ekonominė shqiptare, nė rastin kur investimi e bėn investitorin e huaj pronar tė mė shumė se 10 pėr qind tė kapitalit tė ndėrmarrjes nė Shqipėri.  Remitancat pėrfaqėsojnė transfertat neto pa kundėrshpėrblim qė hyjnė nga jashtė, nė formėn e parave tė dėrguara nga emigrantėt shqiptarė.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA