Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

DOKUMENTAT/ S’ka para pėr teatrin, por “ahengu” i Rilindjes kushtoi 1.4 miliard lekė

2 vite mė parė
share()?>
Argumenti kryesor pėr tė justifikuar pazarin me truallin e Teatrit Kombėtar nė kėmbim tė njė godine tė re, tė rindėrtuar nga kompania private, ėshtė se kjo e jona ėshtė njė qeveri e varfėr. Madje Veliaj nė dėgjesėn qė pati me artistėt tha se buxheti i bashkisė nuk shkon mė shumė se 20 milion euro, para me tė cilat bėhen lulishte, kopshte, rrugė etj, megjithėse askush nuk pret nga bashkia financimi i njė godine tė re pėr teatrin apo rikontruksionin e godinės aktuale.

Duke marrė shkas nga kėto deklarata, Lapsi.al nxorri njė shumė tė shpenzimeve qė Rilindja ka bėrė pėr njė nga kompanitė kryesore qė ofron shėrbimin e fonisė nė aktivitetet shtetėrore, tė qeverisė apo tė bashkisė sė Tiranės. Kompania Prosound rezulton tė jetė njė fituese e rregullt e tenderave pėr aktivitetet publike dhe sipas njė kėrkimi tė thjeshtė nė Spending.data rezulton se shuma totale e dhėnė nga buxheti pėr kėtė kompani qė menaxhon aktivitetet shtetėrore shkon mė shumė se 1.2 miliard lekė qė nga viti 2015.
 

Nga kjo shumė rezulton se mė shumė se 150 milionė lekė, i janė dhėnė kompanisė Prosound nga shėrbimet e kontraktuara nga Bashkia e Tiranės. Shpenzime qė pėrfshijnė, blerjen e pajisjeve tė zėrit, apo pėr foninė nė aktivitete tė ndryshme publike tė bashkisė.
 

Shuma totale e shėrbimeve tė fonisė pėr vetėm njė kompani qė ka fituar tenderat e aktiviteteve qeveritare, ėshtė e pėrafėrt me shumėn qė ka nxjerrė njė studim i vitit 1999 pėr rikonstruksionin e teatrit, rreth 1.4 miliard lekė. Shuma duhet marrė me pėrafėrsi pėr shkak tė ndryshimit tė ēmimeve ndėr vite, megjithatė varianti pėr rikonstruksionin e teatrit mbėshtetet fuqimisht nga artistėt qė kundėrshtojnė projektligjin e qeverisė, sepse ky e gjen zgjidhjen tek tkurrja e pronės publike dhe dhėnia e saj kompanisė qė kėrkon tė ndėrtojė kulla nė qendėr tė Tiranės.

Shpenzimet kolosale pėr aktivitetet qė reklamojnė punėt e qeverisė, si pėrurime, promovime, qiramarrje tė pajisjeve pėr aktivitetet qė transmetohen nė media, etj janė njė provė mė shumė tė pretendimit tė artistėve se godina e Teatrit Kombėtar ėshtė lėnė qėllimisht tė degradojė, nė mėnyrė qė rrafshimi i godinės tė bėhet mė i pranueshėm dhe pėr pasojė t’i hapet rrugė pazarit tė ngritjes sė kullave nė kėmbim tė truallit publik.©Lapsi.alMultimedia: lapsi.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 19/06/2018
Titulli i publikimit: DOKUMENTAT/ S’ka para pėr teatrin, por “ahengu” i Rilindjes kushtoi 1.4 miliard lekė
Pėrshkrim i publikimit: Argumenti kryesor pėr tė justifikuar pazarin me truallin e Teatrit Kombėtar nė kėmbim tė njė godine tė re, tė rindėrtuar nga kompania private, ėshtė se kjo e jona ėshtė njė qeveri e varfėr. Madje Veliaj nė dėgjesėn qė pati me artistėt tha se buxheti i bashkisė nuk shkon mė shumė se 20 milion euro, para me tė cilat bėhen lulishte, kopshte, rrugė etj, megjithėse askush nuk pret nga bashkia financimi i njė godine tė re pėr teatrin apo rikontruksionin e godinės aktuale.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :