Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Prokurori i ēėshtjes “Tahiri” nė veting: Ja pasuria e tij modeste

2 vite mė parė
share()?>
Prokurori i Krimeve tė Rėnda, Dritan Prenēi, do tė dalė nė seancė dėgjimore pėrballė Komisionit tė Pavarur tė Kualifikimit.

Senca pėr Prenēin ėshtė parashikuar pėr datėn 5 qershor nė orėn 11:30 minuta.

Ky i fundit ėshtė njė ndėr prokurorėt qė po heton ish-ministrin e Brendshėm, Saimir Tahiri, por Prenēi ka nė dorė edhe dosje si ajo e Orest Sotės si dhe financierit tė Habilajve, Nazer Seiti pėr ekstradimin e tė cilit ėshtė nė hetim disiplinor nga prokuroria e Durrėsit, sėbashku me kolegun e tij Vladimir Mara.

Por ēfarė ka nė pronėsi Dritan Prenēi?

Sipas tė dhėnave tė deklaruara deri nė vitin 2015 tė publikuara nė Open Spending Data, Prenēi ka deklaruar nė vitin 2008 pronėsinė e njė apartamenti me sipėrfaqe 78 m2 dhe vlerė thuajse 32 mijė euro, tė blerė me kredi bankare pėr shlyerje nė 10 vjet. Por nė 2011-n, prokurori ka deklaruar njė tjetėr kredi bankare me afat shlyerje 8 vjet, nėpėrmjet sė cilės ka shlyer nė total edhe kredinė e marrė pėr blerjen e apartamentit, shkruan abcnews.

Nė pronėsi tė tij ka edhe njė makinė tip Volswagen me vlerė 2000 euro. Burim tė tė ardhurave, prokurori deklaron pagėn e tij dhe tė bashkėshortes, tė cilat do tė kalojnė nė sitėn e trupės gjykuese tė Vettingut tė pėrbėrė nga Genta Tafa (Bungo), Pamela Qirko, Suela Zhegu.

Pėrveē Ditan Prenēit po nė 5 Qershor nė orėn 10 tė mėngjesit pėrballė Komisionit tė Pavarur tė Kualifikimit do tė jetė edhe gjyqtari i Gjykatės sė Lartė, Edmond Islamaj, ndėrsa njė ditė mė parė, nė 4 qershor KPK do tė zhvillojė seancėn dėgjimore me prokuroren e Prokurorisė sė Pėrgjithshme, Anila Leka.Multimedia: OPINION
Kategoria e medias: Agjensi telegrafike
Datė publikimi: 03/06/2018
Titulli i publikimit: Prokurori i ēėshtjes “Tahiri” nė veting: Ja pasuria e tij modeste
Pėrshkrim i publikimit: Prokurori i Krimeve tė Rėnda, Dritan Prenēi, do tė dalė nė seancė dėgjimore pėrballė Komisionit tė Pavarur tė Kualifikimit. Senca pėr Prenēin ėshtė parashikuar pėr datėn 5 qershor nė orėn 11:30 minuta.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :